Кам'яниця Коритовського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кам'яниця Коритовського
м. Львів, Площа Ринок, 29
29 Market Square, Lviv (02).jpg
Кам'яниця Коритовського
Архітектор Христофор Мурадович
Замовник Феліц'ян Коритовський

Збудовано 1768

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі ампір

Кам'яниця Коритовського — будинок № 29 площі Ринок у Львові.

Історія[ред. | ред. код]

Ділянка, на якій стоїть будинок, склалася з двох ділянок. Одну з них займала кам'яниця патриціїв Кампіанів, Шарфенберґів (Острогурських), Ґроссваєрів, другу — будинок Станіслава Дибовицького (Дибовича[1]), надвірного лікаря короля Сигізмунда ІІІ Вази[2] [a]. З 1765 р. обидві ділянки належали комендантові Львова Феліц'янові Коритовському. Він купив землю, але на будівництво нової оселі не мав грошей. Прибутки коменданта Львова в зубожілій на той час Польщі були дуже малими.

1768 р. на Правобережжі спалахнув могутній народний рух — Коліївщина. Повстання було жорстоко придушене, 400 полонених гайдамаків прислали на страту до Львова. Страту повинен був провести Ф. Коритовський, який розсудив, що стратити 400 людей завжди можна встигнути, адже 400 міцних чоловіків — це безплатна робоча сила, нехай працюють.[3] І засуджені до страти звели чудовий будинок. Закінчений він був 1770 р. Після цього гайдамаків стратили: частину — у Львові, на горі Страт, а частину — по містечках Галичини, після жорстоких катувань. Цікаво, що 1769 р. Ф. Коритовський очолив оборону міста від барських конфедератів, проти яких боролися за рік перед тим гайдамаки.

У 1803 р. будинок став власністю швейцарця Д. Андріоллі. У 1825 р. він відкрив у дворі першу у Львові кондитерську. У 1850 р. тут, у крамниці А. Федоровського продавалися поштові марки, оскільки поштових відділень у місті ще не було. А поштові марки тоді були новиною.

Будинок має прохід з Ринку на вулицю Театральну — пасаж. Тому і вживалася назва «Пасаж Андреоллі». Мабуть, він виник на місці проїзду між кам'яницями Дибовичівською і Цетнерівською (нині вул. Театральна, 10), який існував ще в 1718 р[4].

Архітектура[ред. | ред. код]

Житловий будинок, збудований у 1768 році на місці двох старих кам'яниць.

Цегляний, прямокутний а плані, чотириповерховий. Розчленований рустованими лопатками фасад завершений трикутним фронтоном, який прикрашений ліпленням.

Одна з небагатьох будівель на площі в стилі ампір.[5][6].

Зауваги[ред. | ред. код]

  1. автор біограму Станіслава Дибовицького вказав, що Станіслав Дибович (Дибовецький) був власником кам'яниці Гепнерівської (№ 28)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ziembicki W. Dybowicki (Dybowiecki, Dybowicz) Stanisław (†1618) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków : Polska Akademia Umiejętności, 1948. — T. VI. — S. 35. (пол.)
  2. Пл. Ринок, 29 — колишня кам'яниця Андреоллі.
  3. Schneider, Antoni (1871). Przewodnik po mieście Lwowie (польська). Львів: Komitet zawiazanego na przyjęcie gości z Wielkopolski, Prus, Szlązka i Krakowa, przybyłych na Zjazd do Lwowa dnia 13 sierpnia 1871. с. 15. 
  4. Львів. Площа Ринок. Архів оригіналу за 13 січень 2014. Процитовано 2 травень 2012. 
  5. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. — Т. 3. — С. 56. (рос.)
  6. Там само. — С. 57.

Джерела, література[ред. | ред. код]