Кам'яниця Кільяніщинська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кам'яниця Кільяніщинська
м. Львів, Площа Ринок, 33
Lviv Market Square 33.jpg
Кам'яниця Кільяніщинська
Архітектор Бернард Меретин

Збудовано XVII століття
Реконструйовано XVIII століття, XX століття

Тип споруди житловий

Кам'яниця Кільяніщинська — будинок № 33 площі Ринок у Львові.

Історія[ред.ред. код]

Кам'яницею на початку 30-х років XVII ст. володів міщанин Лончич, а з 1637 р. — аптекар Ян Кільяніста, тому вона і називалася Кільяніщинською. Сучасного (або майже сучасного) вигляду будинок набув у першій половині XVIII ст., коли був перебудований за проектом уславленого архітектора Бернарда Меретина. Перебудовувався і пізніше, у XX ст., Наприклад, у 1910 р. вхідні двері були розташовані не там, де зараз, а майже на розі, на місці нинішнього вікна.

З давніх-давен перший поверх використовувався для кав'ярні. Після чергової реконструкції кав'ярня мала назву «На Ринку». Зараз тут ресторан «Ольмар» з входом із вул. Краківської. Але заклад має неофіційну назву — «Кентавр», оскільки бічну стіну, від вул. Краківської, прикрашає зображення кентавра з пивним кухлем у руці[1].

Архітектура[ред.ред. код]

Житловий будинок, XVII століття. Перебудований у XVIII столітті.

Цегляний, витягнутий в плані, чотириповерховий, верхній поверх добудований. В облицьованому каменем першому поверсі збереглися склепіння. Другий і третій поверхи об'єднані гладкими пілястрами з композитними капітелями, вікна другого поверху увінчані своєрідними хвилястими сандриками, третього — профільованими поличками.[2].

Примітки[ред.ред. код]