Карл Август Мебіус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Карл Август Мебіус
Karl August Möbius
Karl August Möbius (1825-1908).jpg
Народився 7 лютого 1825(1825-02-07)
м. Айленбург
Помер 26 квітня 1908(1908-04-26) (83 роки)
Берлін
Поховання Луїзенфрідгоф III[d]
Місце проживання Німецький союз
Громадянство
(підданство)
Flag of Germany.svg Німеччина
Діяльність біолог, зоолог, викладач університету, еколог
Alma mater Гумбольдтський університет Берліна
Галузь зоологія, ботаніка
Заклад Кільський університет
Гумбольдтський університет Берліна
Член Зоологічне товариство Лондона[d], Прусська академія наук і Леопольдина
Відомий завдяки: Систематик живої природи

Карл Август Мебіус у Вікісховищі?

Карл Август Мебіус (нім. Karl A.Möbius, 7 лютого 1825 р., Айленбург — 26 квітня 1908 р., Берлін) — німецький зоолог та ботанік, один з родоначальників екології, перший директор Музею природознавства (нім. Museum für Naturkunde) в Берліні.

Молодість[ред.ред. код]

Мебіус народився в Айленбурзі ( Саксонія). У чотири роки він вступив до початкової школи Айленбурга, а у віці 12 років батько відправив його вчитися на викладача. У 1844 р. Карл з відзнакою здав всі іспити і вступив на роботу вчителем в Зезені, на північно-західному кордоні Гарца. У 1849 р. Мебіус почав вивчати природознавство та філософію в Берлінському університеті імені Гумбольдта. Закінчивши університет, Карл починає викладати зоологію, ботаніку, мінералогію, географію, фізику та хімію у вищій школі Джоанна в Гамбурзі.

Вклад в розвиток екології[ред.ред. код]

У 1863 р. Мебіус відкриває перший в Німеччині морський акваріум в Гамбурзі. У 1868 р., отримавши ступінь доктора наук в Галле-Віттенберзькому університеті, Карл стає професором зоології в університеті Кіля і директором Зоологічного Музею. Серед інтересів Мебіуса одне з головних місць займали морські тварини, саме їм була присвячена його перша наукова праця (нім. Die Fauna der Kieler Bucht, написана у співавторстві з Хайнріхом Адольфом Мейєром, опублікована у двох томах — в 1865 та 1872 рр. відповідно); в цій праці знайшли відображення багато проблем екології морів.

У 1868-1870 рр. Мебіус вивчав екологію місць перебування устриць, головним чином для того, щоб з'ясувати можливість розведення устриць в прибережних зонах Німеччини. З цього питання Мебіусом були написані дві праці: «Розведення устриць і мідій у прибережних водах Північної Німеччини» (нім. Über Austern-und Miesmuschelzucht und Hebung derselben an der norddeutschen Küste , опублікована в 1870 р.) і «Устриці і устричні ферми» (нім. Die Auster und die Austernwirtschaft), в яких він підбив підсумок своїх досліджень — розведення устриць в Північній Німеччині практично неможливе. Мебіус докладно описав взаємодії різних організмів, що мешкають на узбережжях, і ввів поняття «біоценоз», що стало ключовим терміном синекологіі.

Як ботанік Мебіус займався вивченням водоростей[1].

У 1888 р. Мебіус став керуючим зоологічних колекцій в Берлінському Музеї Природознавства і професором систематики та біогеографії в університеті Гумбольдта, де викладав до 1905 року, після чого залишив роботу (у віці 80 років).

Примітки[ред.ред. код]

  1. За даними сайту IPNI (див. посилання в картці «Систематика живої природи»).

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Карл Август Мебіус