Устриця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Photo of the top of an oyster
Crassostrea gigas з басейну Марен-Олерон, розміщеного у Франції

Устриця — загальне позначення для ряду конкретних груп двостулкових молюсків, які живуть в морській воді або солонуватому середовищі. Зазвичай стулки раковини в двостулкових молюсків симетричні (наприклад, в серцевидок, беззубок). Однак, в устриці спостерігається асиметрія стулок: стулка, на якій тварина лежить, випукла, а інша стулка плоска і грає роль кришечки, прикриваючи першу.

Господарське значення[ред.ред. код]

Деякі види устриць, які широко використовуються в кулінарії (в вареному або сирому вигляді), є делікатесом для людини. Інші види, наприклад перлинні устриці, як правило, не використовуються для їжі — їх збирають через перлини, які утворюються в мантії. Більшість молюсків, які мають раковини, здатні створювати перлину, проте комерційну цінність мають лише перлини, вкриті шаром перламутру. Їх створюють тільки двостулкові і деякі черевоногі молюски[1][2]. Перламутр, який видобувають з раковин, використовується для виготовлення різних виробів, наприклад ґудзиків, а також для інкрустацій[3].

Етимологія[ред.ред. код]

Слово англ. oyster, яке вперше з'явилось в англійській мові в XIV столітті[4], походить від фр. oistre, яке в свою чергу походить від лат. ostrea, жіночої форми лат. ostreum[5], яке є латинізацією грец. ὄστρεον (ostreon), «устриця»[6]. Порівняння грец. ὀστέον (osteon), «кістки»[7].

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ruppert, Fox, Barnes, 2004, с. 300—343
  2. Ruppert, Fox, Barnes, 2004, с. 367—403
  3. Иванов А. В. Большая Советская Энциклопедия. — Т. 21. — 630000 прим.
  4. Oysters in Cynee, Recipe for Oysters in Bread Sauce (Oysters in Cynee) from the 1390 English text, The Forme of Cury, from Celtnet Recipes (англ.)
  5. ostrea, ostreum, Charlton T. Lewis, Charles Short, A Latin Dictionary, on Perseus (англ.)
  6. ὄστρεον, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus (англ.)
  7. ὀστέον, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus (англ.)