Карл Янський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Карл Янський
Karl Guthe Jansky
Karl Jansky.jpg
Народився 22 жовтня 1905(1905-10-22)
Норман, Оклахома
Помер 14 лютого 1950(1950-02-14) (44 роки)
Ред Банк, Нью-Джерсі
·серцева недостатність
Країна США США
Діяльність астроном, фізик, інженер, винахідник, астрофізик
Alma mater Вісконсинський університет
Галузь радіотехніка
Заклад Bell
Відомий завдяки: піонер радіоастрономії

CMNS: Карл Янський у Вікісховищі

Карл Янський (англ. Karl Guthe Jansky; 22 жовтня 1905, Норман, Оклахома, США — 14 лютого 1950, Ред Банк, Нью-Джерсі, США) — американський фізик і радіоінженер, основоположник радіоастрономії.

Життя і діяльність[ред. | ред. код]

У 1927 закінчив Вісконсинський університет, потім викладав у цьому університеті.

З 1928 працював інженером в лабораторіях телефонної компанії «Белл».

У серпні 1931 відкрив космічне радіовипромінювання. Вивчаючи на Холмделському полігоні фірми «Белл» атмосферні радіоперешкоди в метровому діапазоні хвиль (14 м), виявив постійні радіошуми невідомого походження, джерело якого він ототожнив в квітні 1933 з Чумацьким Шляхом.

У травні 1933 опублікував у «Нью-Йорк Таймс» статтю, в якій вказував, що «зоряний шум» мав найбільшу інтенсивність, коли антена була спрямована на центральну частину Чумацького Шляху. Роботи Янського не знайшли відгуку ні серед радіоінженерів, ні серед астрономів, і він в 1938 припинив дослідження, пов'язані з космічним радіовипромінюванням. Продовжував займатися вивченням радіоперешкод і розповсюдження радіохвиль в земній атмосфері, а також розробкою мікрохвильової радіоапаратури.

Помер у віці 44 років від серцевої недостатності.

Піонерські радіоастрономічні роботи Янського були продовжені на початку 1940-х років Ґроутом Ребером, Дж. С.Геєм, Дж. Саутвортом та іншими. Радіоастрономія остаточно оформилася як одна з найважливіших галузей астрономії лише після закінчення другої світової війни.

У його честь названа позасистемна одиниця вимірювання спектральної щільності потоку випромінювання — Янський (одиниця вимірювання) і кратер на Місяці.

Література[ред. | ред. код]