Касперський Євгеній Валентинович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Касперський Євгеній Валентинович
рос. Евгений Валентинович Касперский
Eugene Kaspersky Headshot.jpg
Народився 4 жовтня 1965(1965-10-04) (55 років)
Новоросійськ, РРФСР
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Russia.svg Росія
Місце проживання
Діяльність інформатик, програміст, винахідник, письменник, бізнесмен
Alma mater Інститут криптографії, зв'язку та інформатикиd
Знання мов російська
Партія КПРС
У шлюбі з Касперська Наталія Іванівна
Діти (3) Ivan Kasperskyd
Нагороди
Державна премія Російської Федерації- 2009
Премія Рунета 2010
Сторінка в Інтернеті eugene.kaspersky.com

Євгеній Валентинович Касперський (нар. 4 жовтня 1965 р. у Новоросійську, СРСР) — один із провідних світових спеціалістів у сфері інформаційної безпеки. Один із засновників, основний власник та голова «Лабораторії Касперського» — міжнародної компанії, що займається розробкою рішень для забезпечення ІТ-безпеки, яка має понад 30 регіональних офісів та веде бізнес у 200 країнах.

Навчання[ред. | ред. код]

Ще в школі Євгеній Касперський займався поглибленим вивченням математики у рамках спецкурсу, організованого Московським фізико-технічним інститутом. Після перемоги у математичній олімпіаді був зарахований до школи ім. Колмогорова (спеціалізовану школу-інтернат фізико-математичного профілю при Московському державному університеті ім. М. В. Ломоносова), де продовжив поглиблене вивчення фізики та математики.

У 1987 році Євгеній Касперський закінчив математичний факультет Вищої школи КДБ1992 року перейменована в Інститут криптографії, зв'язку та інформатики Академії ФСБ) у Москві, де вивчав математику, криптографію та комп'ютерні технології, і отримав спеціальність «інженер-математик».

Кар'єра[ред. | ред. код]

У 1987 році Євгеній Касперський пішов працювати у багатопрофільний науково-дослідний інститут при Міністерстві оборони СРСР. Саме тут він почав вивчати комп'ютерні віруси — після того, як у 1989 році зіткнувся із вірусом Cascade. Проаналізувавши код вірусу, Євгеній розробив спеціальну утиліту для його лікування і зацікавився даною тематикою. У 1991 році Євгеній Касперський почав працювати у Центрі інформаційних технологій КАМІ, де очолив невелику групу спеціалістів, які займалися розробкою антивірусних рішень.

У листопаді 1992 року група випустила свій перший повноцінний продукт — AVP 1.0. У 1994 році він переміг у порівняльному тестуванні, проведеному тестовою лабораторією Гамбурзького університету. Це забезпечило продукту міжнародну популярність, і розробники почали видавати ліцензії на свої технології зарубіжним ІТ-компаніям.

У 1997 році Євгеній Касперський і його колеги вирішили створити власну компанію, виступаючи як співзасновники «Лабораторії Касперського». Євгеній не хотів, щоб у назві компанії фігурувало його прізвище, але його переконала Наталя Касперська — дружина Євгенія на той момент, яка також була одна із співзасновників Лабораторії. У листопаді 2000 року продукт AVP було перейменовано на Антивірус Касперського.

Євгеній Касперський керував антивірусними дослідженнями в компанії із дня її заснування і до 2007 року, коли він зайняв посаду генерального директора «Лабораторії Касперського».

Сьогодні Євгеній Касперський займається, насамперед, стратегічним управлінням компанії. Також він є ключовим спікером «Лабораторії Касперського», у зв'язку з чим часто виступає на великих конференціях та галузевих виставках, дає інтерв'ю міжнародним ЗМІ, бере участь у нарадах на державному та міжнародному рівні, також у партнерських конференціях. У новій штаб-квартирі «Лабораторії Касперського» на Ленінградському шосе у Москві робочий кабінет Євгенія Касперського знаходиться на одному поверсі із ведучими розробниками і аналітиками компанії, поруч із Глобальним центром досліджень «Лабораторії Касперського» (GReAT). Євгеній і сьогодні залишається технічним спеціалістом, який вільно почувається у товаристві експертів компанії та розуміє специфіку їхньої роботи. Євгеній є співавтором кількох патентів у сфері інформаційної безпеки, у тому числі, патенту на обмежувально-атрибутну систему безпеки, яка контролює взаємодію компонентів ПЗ. Цей патент видано на технологію, що лежить в основі безпечної операційної системи, яку на даний момент розробляє «Лабораторія Касперського».

Особисте життя[ред. | ред. код]

Євгеній втретє одружений. Від першого шлюбу із Наталією Касперською (розлучення відбулося у 1998 році) у Євгенія два сини: Максим (н.1989) та Іван (н.1991).

У 2011 році його син Іван був викрадений зловмисниками та звільнений через 3 дні. У 2011 році особистий статок Євгенія Касперського оцінювався у 800 млн доларів. За винятком акцій «Лабораторії Касперського», Євгеній не має значних інвестицій: «У мене є компанія, квартира у Москві та автомобіль BMW. Більше у мене немає нічого». Касперський захоплюється перегонами Формули-1, які регулярно відвідує, та автомобілями Ferrari. У 2010 році це перетворило «Лабораторію Касперського» на спонсора гоночної команди Formula-1 Ferrari AF Corse, а наступного року компанія стала спонсором гоночної команди Formula-1 Scuderia Ferrari та залишається ним і сьогодні. У квітні 2013 року «Лабораторія Касперського» підписала п'ятирічний контракт з Ferrari на забезпечення всестороннього захисту її ІТ-інфраструктури.

Через специфіку своєї роботи Євгеній більшу частину року проводить у відрядженнях. Він веде блог, у якому регулярно розповідає про проблеми ІТ-безпеки, а також про цікаві місця, у яких йому довелося побувати. Одне з улюблених — Камчатка, де він відпочивав уже декілька разів.

Нагороди[ред. | ред. код]

У 2012 році Євгеній Касперський отримав ступінь почесного доктора наук Університету Плімута. У тому ж році він був включений до рейтингу Тор-25 Innovators of the Year (25 ведучих інноваторів року) за версією CRN. У 2010 році отримав Премію Рунета (за внесок у розвиток російськомовного інтернету) У 2009 році удостоєний Державної премії Російської Федерації в області науки та технологій — за великі досягнення у сфері сучасних систем захисту комп'ютерної інформації. Серед інших вагомих нагород:

 • Top-100 Global Thinker, Foreign Policy Magazine[en] — 2012
 • Технологічний герой року, V3 — 2012
 • Тор-100 керівників у сфері IT, CRN — 2012
 • Найвпливовіший керівник у сфері ІТ-безпеки у світі, SYS-CON Media — 2011
 • Бізнесмен року, Американська торгова палата в Росії — 2011
 • Нагорода «За видатний внесок у бізнес», CEO Middle East — 2011
 • CEO року, SC Magazine Europe — 2010
 • Нагорода «За життєві досягнення», Virus Bulletin — 2010
 • Нагорода за лідерство у стратегії розвитку бренду, World Brand Congress — 2010
 • Національна премія дружби КНР (20 вересня 2009 року) — за «внесок у розвиток китайської індустрії інформаційної безпеки»;

Погляди на кібербезпеку[ред. | ред. код]

Євгеній Касперський протягом кількох років відкрито висловлює занепокоєння з приводу загрози кібератаки на критично важливі об'єкти інфраструктури, яка може привести до катастрофічних наслідків. Він підтримує ідею угоди про нерозповсюдження кіберзброї, вважаючи, що світове товариство має завершити перегони кіберозброєння.

Протягом своїх подорожей світом Євгеній Касперський регулярно робить доповіді про загрози, які несуть у собі кібервійни, і необхідність протидіяти ескалації кіберзагроз на глобальному рівні. Він розглядає просвітницьку роботу в області кібербезпеки як ключову умову для успішної боротьби із кіберзагрозами. Це стосується як пересічних користувачів, так і спеціалістів в області ІТ-безпеки, котрим досить часто не вистачає кваліфікації. Євгеній також активно підтримує ідею загальної стандартизації і прийняття єдиної політики в області кібербезпеки, а також ідею співпраці між державними органами та компаніями, що працюють в індустрії ІТ-безпеки.

«Приватними компаніями — особливо в ІТ-індустрії і галузях, зв'язаних із безпекою, а також у деяких стратегічно важливих галузях, для яких ІТ-безпека є одним із найважливіших пріоритетів — накопичено величезний практичний досвід боротьби із кіберзагрозами, який держава могла б використовувати надзвичайно успішно».

Євгеній Касперський підтримує ідею використання інтернет-паспортів при здійсненні критичних операцій у глобальній мережі: при голосуванні на виборах, роботі у системах онлайн-банкінгу, отриманні державних послуг і т. д. «Мені здається, інтернет-простір необхідно розділити на три зони. „Червона“ зона — для тих процесів, де безпека має вирішальне значення; тут використання інтернет-паспорту обов'язкове. У „жовтій“ зоні вимоги до авторизації нижчі — вона необхідна, наприклад, для перевірки віку покупця у онлайн-магазинах, які продають алкоголь або товари „для дорослих“. І, нарешті, „зелена“ зона»: блоги, соцмережі, сайти новин, чати — все, що має відношення до свободи слова. Тут ніякої авторизації не треба."


Додаткова інформація[ред. | ред. код]

У 2012 році журналіст Ноа Шахтман у своїй статті для видання Wired заявив, що Євгеній має зв'язок із Кремлем. Сам Касперський це заперечує.

Книги[ред. | ред. код]

Написані Євгенієм Касперським:

 • «Комп'ютерні віруси в MS-DOS» (1992)
 • Дорожні замітки (2006)
 • Зустрінемо Новий рік на Півдні! (2010)
 • Мачу-Пікчу & Muchas Pictures (2011)
 • Топ-100 місць у цьому світі, які справді треба побачити (2012)

Біографія:

 • Владислав Дорофєєв, Тетяна Костильова «Принцип Касперського: охоронець Інтернета». М.: Ексмо, 2011 г.

Див. також[ред. | ред. код]

Статті з Є. К.:

Посилання[ред. | ред. код]