Лабораторія Касперського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лабораторія Касперського
Тип Акціонерне товариство
Заснування Москва (1997)
Засновник(и) Євген Касперський
Штаб-квартира Росія Росія Москва, Росія
Територія діяльності Загальносвітова
Ключові особи Євген Касперський (генеральний директор)
Наталія Касперська (голова ради директорів)
Галузь антивірусні програми
Валовий дохід понад US $500 million 38% (2010)
Чистий прибуток US $67.3 million 69% (2006)[1]
Співробітники понад 2 300 (січень 2012)[2]
Сайт www.kaspersky.ua

«Лабораторія Касперського» — міжнародна група компаній з центральним офісом в Москві, що спеціалізується на розробці програмного забезпечення.

Компанія є найбільшим в Європі виробником систем захисту від шкідливого і небажаного програмного забезпечення, хакерських атак і спаму. Компанія входить до четвірки провідних світових виробників програмних рішень для забезпечення інформаційної безпеки[2].

За підсумками 2010 року, виручка компанії виросла на 38%, перевищивши 500 млн доларів США. У «Лабораторії Касперського» працюють понад 2300 висококваліфікованих фахівців. Продукти компанії захищають комп'ютери та мобільні пристрої більше 300 млн користувачів у всьому світі, технології використовуються в продуктах найбільших світових постачальників програмних та апаратних рішень.

Заснована як самостійна компанія 21 липня 1997[3].

Власники та керівництво[ред.ред. код]

Компанія належить шести співробітникам. Контрольний пакет знаходиться у Євгенія Касперського. Голова Ради директорів — колишня дружина Євгенія Наталія Касперська, що володіє блокуючим пакетом.[4] Генеральним директором з 8 серпня 2007 є засновник компанії — Євген Касперський[3].

Діяльність[ред.ред. код]

Лабораторія Касперського — це міжнародна група компаній з центральним офісом в Москві і представництвами у Великобританії, Китаї, Франції, США, Німеччини, Румунії, Японії, Південній Кореї, Нідерландах, Польщі, ОАЕ та Канаді. Володіє партнерською мережею, яка об'єднує понад 500 компаній більш ніж в 60 країнах світу.

Загальна чисельність персоналу компанії — більше 1000 чоловік[2]. Провідні вірусні аналітики «Лабораторії Касперського» — члени міжнародної Computer Anti-Virus Research Organization (CARO).

Світовий обсяг продажів «Лабораторії Касперського» в 2008 у — $ 361 млн (зростання на 78%). При цьому продажі за межами Росії та країн Закавказзя становили 82% від загального обсягу.[5]

За даними компанії, структура продажів в 2008 у:

 • Регіоні Європа — $ 184 млн (зростання на 67%);
 • Регіоні EEMEA (Східна Європа, Близький Схід, Африка, Росія і країни СНД) — $ 91 млн (зростання на 95%);
 • Америці — $ 60 млн (зростання на 90%)
 • Країнах Азіатсько-Тихоокеанського регіону — $ 24 млн (зростання на 69%).[6]

Доходи компанії за 2006 склали $ 67,3 млн (US GAAP), що еквівалентно 98,7% усього російського ринку антивірусного захисту.[4]

Лабораторія Касперського в Україні[ред.ред. код]

З 1 березня 2010 офіс «Лабораторії Касперського» в Києві відповідає за бізнес в Україні, Білорусі, Румунії, країнах Балтії і на Балканах[7].

З 2009 року «Лабораторія Касперського» є дійсним членом Асоціації підприємств інформаційних технологій України[8].

За підсумками 2010[9] і 2011[10] українське відділення компанії ставало призером конкурсу «Ukrainian IT-Channel Award» у номінації «Найкращий вендор програмного забезпечення».

Ключові особи[ред.ред. код]

 • Андрій Слободяник — управляючий директор «Лабораторії Касперського» у Східній Європі.
 • Олександр Савушкін — управляючий директор «Лабораторії Касперського» в Україні Білорусі і Республіці Молдова.
 • З 2016 р. діяльність представнитства в Україні сильно скорочена.

Компанія сьогодні[ред.ред. код]

Сьогодні Kaspersky Lab — найбільша в світі приватна компанія, що спеціалізується в області розробки програмних рішень для забезпечення IT-безпеки. У компанії працюють понад 2800 висококваліфікованих фахівців. Kaspersky Lab має локальні представництва в 29 країнах, а її продукти і технології використовують понад 300 млн кінцевих користувачів і понад 250 тис. корпоративних клієнтів по всьому світу. Компанія пропонує широкий спектр продуктів і рішень для різних клієнтів, приділяючи особливу увагу великим корпораціям, а також малому та середньому бізнесу.

Індекс лояльності користувачів продуктів Kaspersky Lab значно вище, ніж у середньому в індустрії і в основних конкурентів: 106 для корпоративних користувачів і 99 для домашніх користувачів, за результатами 2012 року. **

Серед більш ніж 80 глобальних і технологічних партнерів Kaspersky Lab такі компанії, як Microsoft, IBM, Cisco, Juniper Networks, Alcatel Lucent, Blue Coat, Check Point, D-Link, GFI, Netgear, ZyXel, Alt-N, Parallels, Lenovo, Facebook, Qualcomm, SafeNet та ін.

16 вересня 2015 року рішенням Президента України Петра Порошенка щодо ТОВ "Лабораторія Касперського Україна" заборонено здійснювати державні закупівлі та використовувати органами державної влади України антивірусних програмних продуктів "Kaspersky" виробництва російських комерційних структур.[11]

Продукти[ред.ред. код]

Загальний опис[ред.ред. код]

Лабораторія Касперського розробляє рішення для захисту як домашніх користувачів, так і корпоративних мереж будь-якого масштабу. Продуктова лінійка компанії включає в себе рішення для всіх популярних операційних систем (Windows, Linux, Mac тощо)[12].

Програмне ядро Антивірусу Касперського використовують у своїх продуктах Microsoft (США), Check Point Software Technologies (Ізраїль, США), Juniper (США), Nokia ICG (США), F-Secure (Фінляндія), Aladdin (Ізраїль), Sybari (США), G Data (Німеччина), Deerfield (США), Alt-N (США), Microworld (Індія), BorderWare (Канада) та інші[13].

Продукти «Лабораторії Касперського» сертифіковані провідними постачальниками апаратного та програмного забезпечення: Microsoft, IBM, Intel, Cisco Systems, Red Hat, Citrix Systems, Novell та іншими[14]

Продукти для домогосподарств[ред.ред. код]

 • Kaspersky Free[15] - безкоштовний для України та ще деяких стран СНД продукт;
 • Антивірус Касперського — захист персонального комп'ютера від вірусів та іншого шкідливого ПЗ;
 • Kaspersky Internet Security — захист комп'ютера від вірусів та іншого шкідливого ПЗ, а також від хакерських атак і спаму;
 • Kaspersky CRYSTAL — комплексне засіб безпеки, захист комп'ютера від вірусів та іншого шкідливого ПЗ, хакерських атак і спаму, а також засоби для резервного копіювання і шифрування даних;[16]
 • Kaspersky Mobile Security — захист мобільного пристрою від мережевих атак, шкідливого ПЗ та SMS-спаму;
 • Антивірусна утиліта AVZ — захист комп'ютера від Spyware та Adware модулів;
 • Kaspersky Anti-Hacker — захист персонального комп'ютера від несанкціонованого доступу до даних, а також від мережевих хакерських атак з локальної мережі або інтернета. Підтримка програми припинена 1 серпня 2007 року.
 • Kaspersky Password Manager — програмне забезпечення для зберігання паролів
 • Kaspersky KryptoStorage — захист особистих даних від несанкціонованого доступу або крадіжки за допомогою сучасної технології «прозорого» шифрування, а також видалення файлів з комп'ютера без можливості їх відновлення.

Порівняння продуктів для домашніх користувачів можна подивитися на сайті компанії[17].

Продукти для офісу[ред.ред. код]

Компанія випускає рішення для захисту всіх типів мережевих вузлів.

Крім продуктів, розроблених для захисту окремих вузлів мережі, Лабораторія Касперського пропонує комплексні рішення, наприклад, Kaspersky Open Space Security. Лінійка Open Space включає в себе чотири продукти, кожний з яких призначений для захисту мережевих вузлів в певній комбінації.

Компоненти продуктів[ред.ред. код]

 • Kaspersky Anti-Spam
 • Антивірус Касперського для файлових серверів
 • Kaspersky Security для поштових серверів
 • Kaspersky Security для інтернет-шлюзів
 • Антивірус Касперського для MIMEsweeper
 • Антивірус Касперського Second Opinion Solution
 • Kaspersky Administration Kit

Корпоративні продукти[ред.ред. код]

У 1999 році Kaspersky Lab першою в світі розробила антивірусний захист для робочих станцій, файлових серверів і серверів додатків, що працюють під управлінням ОС Linux/FreeBSD. Сьогодні Kaspersky Lab пропонує різним типам компаній цілий ряд ефективних захисних рішень для найбільш популярних операційних систем, що використовуються в корпоративному секторі. Продукти цієї серії відповідають всім основним вимогам, що висуваються компаніями і великим державними організаціями до інформаційної безпеки, включаючи найвищий рівень захисту, адаптованість до мінливих умов, масштабованість, сумісність з різними платформами, високу продуктивність і відмовостійкість, простоту використання і економічну ефективність.

Однією з основних переваг корпоративних продуктів Kaspersky Lab — легке централізоване адміністрування за допомогою інструменту Kaspersky Security Center, який забезпечує ефективне управління антивірусним захистом незалежно від масштабів мережі і типу використовуваних у ній платформ.

Kaspersky Security для бізнесу[ред.ред. код]

платформа, що включає в себе широкий набір інструментів і технологій та дозволяє компаніям бачити, контролювати та захищати всі свої електронні пристрої та елементи інфраструктури. Оптимальним чином підібрані інструменти і технології формують чотири рівня платформи. Перший рівень — Стартовий — містить першокласні антивірусні технології, які ефективно захищають інформаційні системи підприємства від заражень через Інтернет. Другий рівень — Стандартний — дозволяє контролювати і захищати не тільки робочі станції, але і мобільні пристрої та файлові сервери від найрізноманітніших кіберзагроз. Третій рівень — Розширений — на додаток до перерахованих функцій включає в себе ще і шифрування даних. Нарешті, четвертий рівень — Total — забезпечує комплексний захист всіх вузлів інформаційної системи підприємства. Крім цього, Kaspersky Security Center дозволяє управляти всією системою захисту з єдиної консолі.

Крім того, платформа Kaspersky Security для бізнесу додатково містить широкий набір інструментів, які можуть бути використані на будь-якому з рівнів захисту:

 • Kaspersky Security для файлових серверів
 • Kaspersky Security для мобільних пристроїв
 • Kaspersky Systems Management
 • Kaspersky Security для віртуальних середовищ
 • Kaspersky Security для сховищ
 • Kaspersky Security для спільної роботи
 • Kaspersky Security для почтових серверів
 • Kaspersky Security для інтернет-шлюзів

Kaspersky Security Center[ред.ред. код]

дозволяє організаціям, що використовують комп'ютерні мережі будь-якого розміру (від невеликих, що включають кілька комп'ютерів, до розподілених, зі складною структурою управління) реалізувати гнучку, масштабовану модель керування антивірусним захистом. Простота установки і мінімальний час, необхідний для управління системою захисту за допомогою Kaspersky Security Center, дозволяють мінімізувати загальну вартість володіння захисними рішеннями Kaspersky Lab.

Рішення для малого бізнесу[ред.ред. код]

Kaspersky Small Office Security[ред.ред. код]

забезпечує ефективний захист від всіх видів інтернет-загроз і в той же час легкий в розгортанні і використанні. Навіть при установці з налаштуваннями за замовчуванням це рішення буде захищати всі системи, дозволяючи вам сконцентруватися на бізнес-завданнях, а не на питаннях інформаційної безпеки.

Продукти для захисту домашніх користувачів[ред.ред. код]

Kaspersky Internet Security[ред.ред. код]

для всіх пристроїв — флагманське рішення для домашніх користувачів з новою концепцією. Продукт забезпечує комплексну безпеку не тільки ПК на базі ОС Windows, але і смартфонів і планшетів Android, а також комп'ютерів Mac. Цей комплексний продукт дозволяє легко і зручно захистити будь-яку комбінацію пристроїв за допомогою єдиного коду активації, а також дає можливість придбати різні типи ліцензій на два, три або п'ять пристроїв.

Ще один популярний продукт для захисту домашніх користувачів — Kaspersky Anti-Virus. У ньому реалізовано базові антивірусні технології, в ефективності яких вже переконалися мільйони користувачів у всьому світі.

Kaspersky CRYSTAL[ред.ред. код]

Рішення з максимальним рівнем захисту від інформаційних загроз. Воно дає користувачам можливість тримати свій цифровий світ в кришталевій чистоті, генерувати і зберігати складні паролі, шифрувати і створювати резервні копії даних, а також оберігати дітей від небажаного контенту в Мережі.

Kaspersky Internet Security для Mac[ред.ред. код]

Рішення, призначене для захисту користувачів комп'ютерів Apple. Продукт забезпечує безпеку середовища Mac OS X від найновіших видів загроз, використовуючи поєднання традиційних і хмарних технологій. Kaspersky Security для Mac не тільки блокує загрози, націлені на комп'ютери Mac, а й запобігає поширенню шкідливого ПЗ для Windows і Linux. Крім того, до складу продукту увійшов функціонал батьківського контролю.

Kaspersky Internet Security для Android[ред.ред. код]

зручне і надійне рішення для захисту смартфонів і планшетів на платформі Android, оптимізоване для роботи на кожному з цих пристроїв. Продукт забезпечує надійний захист від мережевих атак, шкідливого ПЗ і SMS-спаму, а також запобігає втраті даних при втраті або крадіжці пристрою.

Освітні програми та робота зі студентами[ред.ред. код]

Для вищих навчальних закладів, що готують IT-фахівців, компанія розробила спеціальну програму — «Академія Касперського». Вона спрямована як на викладацький склад, так і на студентів, які мають намір надалі працювати у сфері інформаційних технологій та захисту інформації. Серед пріоритетних цілей програми є розвиток інновацій і дослідних розробок, підтримка найбільш обдарованих студентів, які вивчають питання інформаційної безпеки, а також забезпечення освітніх установ доступним комплексом антивірусного захисту. Для всіх своїх учасників програма передбачає конференції, конкурси, Дні антивірусної безпеки, майстер-класи та онлайн семінари. На сьогоднішній день програма охоплює близько 40 вузів у всьому світу.

Одним з найбільш масштабних проектів «Академії Касперського» є щорічна міжнародна студентська конференція CyberSecurity For the Next Generation, що об'єднує студентів та молодих дослідників з 5 континентів Землі. Збираючись разом, студенти, провідні IT-експерти, а також професори і вчені зі світових університетів обговорюють найбільш актуальні проблеми кібербезпеки. Учасники конференції представляють свої роботи і проекти, що охоплюють широкий спектр питань і завдань у сфері інформаційної безпеки. Зокрема вони досліджують загрози для нових платформ та тих, що розвиваються, розробляють рішення для безпеки хмарної і віртуальної інфраструктури, працюють над захистом великих обсягів даних і корпоративної інфраструктури, створюють технології захисту майбутнього, а також розробляють програми навчання IT-безпеки. Експертне журі, до складу якого входять світові IT-експерти та дослідники, за підсумками регіональних етапів конференції відзначає найкращі проекти — їхні автори отримують можливість виступити на міжнародному фіналі і у разі перемоги стають володарями гранту від Kaspersky Lab на розвиток свого проекту.

Кіберзброя та кібершпигунські програми[ред.ред. код]

2012 став переломним з точки зору розвитку кіберозброєння: до його початку людство підійшло зі знанням всього лише двох шкідливих програм, до розробки яких, на думку експертів, мають відношення урядові структури — Stuxnet і Duqu. Однак уже в перші місяці 2012 року фахівцям Kaspersky Lab довелося зіштовхнутися з вивченням інцидентів, пов'язаних як мінімум ще з чотирма видами шкідливих програм, які мають право бути віднесеними до класу кіберзброї.

Зокрема, в травні 2012 року Kaspersky Lab виявила шкідливу програму Flame, яка визнана вірусними аналітиками «найскладнішою кібер-зброєю з раніше створених», що уразила від 1000 до 5000 комп'ютерів по всьому світу. Шкідливий код Flame багато в чому перевершив Stuxnet: розміром — близько 20 мегабайт, кількістю бібліотек і додаткових плагінів — понад 20, базою даних SQLite3, різними рівнями шифрування, використанням рідкісної для створення вірусів мови програмування Lua. Детальний аналіз шкідливої програми дозволив дослідникам встановити, що її розробка почалася ще в 2008 році і активно продовжувалася аж до моменту виявлення в травні 2012 року. Крім того, з'ясувалося, що один з модулів платформи Flame був використаний в 2009 році для розповсюдження Stuxnet.

Подальші пошуки привели дослідників до виявлення ще однієї складної шкідливої програми, створеної на платформі Flame, яка, проте, відрізняється за функціоналом і ареалу поширення, — кібершпигуна Gauss, який мав модульну структуру і функціонал банківського троянця, призначеного для крадіжки фінансової інформації користувачів заражених комп'ютерів. Численні модулі Gauss використовувалися для збору інформації, що міститься в браузері, включаючи історію відвідуваних сайтів і паролі, які використовуються в онлайн-сервісах. Жертвами шкідника стали клієнти ряду ліванських банків, таких як Bank of Beirut, EBLF, BlomBank, ByblosBank, Fransabank і Credit Libanais, а також Citibank і користувачі електронної платіжної системи PayPal. У січні 2013 року історія з кібершпигунськими програмами отримала гучне продовження — представники компанії повідомили про виявлення шпигунської мережі «Червоний жовтень», організатори якої (що імовірно мають російськомовне коріння) вели стеження за дипломатичними, урядовими та науковими організаціями в різних країнах. Передбачувані кіберзлочинці намагалися отримати конфіденційну інформацію і дані, що дають доступ до комп'ютерних систем, персональним мобільним пристроям і корпоративних мереж, а також займалися збором даних геополітичного характеру. Ареал діяльності даних осіб поширювався на республіки колишньої СРСР, країни Східної Європи, а також деякі держави Центральної Азії.

У червні 2013 року Kaspersky Lab оголосила про розкриття нової кібершпигунської мережі, що отримала назву NetTraveler, з якою зіштовхнулися понад 350 комп'ютерних систем в 40 країнах світу. Було атаковано державні та приватні структури, в тому числі урядові установи, посольства, науково-дослідні центри, військові організації, компанії нафтогазового сектору, а також політичні активісти. Згідно з результатами розслідування, проведеного експертами Kaspersky Lab, кампанія шпигунства стартувала ще в 2004 році, проте пік її припав на період з 2010 по 2013 рр.. Останнім часом в сферу інтересів атакуючих входили такі галузі, як освоєння космосу, нанотехнології, енергетика, в тому числі ядерна, медицина і телекомунікації. Крім усього іншого, аналітики Kaspersky Lab виявили, що 6 жертв операції NetTraveler раніше постраждали від «Червоного Жовтня». Проте прямих зв'язків між організаторами NetTraveler і «Червоного Жовтня» знайдено не було.

У вересні 2013 року експерти Kaspersky Lab виявили відразу дві кампанії кібершпигунства, спрямованих на південнокорейські промислові, науково-дослідні, оборонні та державні організації. Перша кампанія будувалася на базі троянця Kimsuky, який володів таким функціоналом, як стеження за натисканням клавіш, складання і крадіжка списку файлів у всіх каталогах, віддалене управління комп'ютером і розкрадання документів формату HWP, що використовувався в південнокорейських держустановах у складі пакету Hancom Office. Докази, виявлені експертами Kaspersky Lab, дають можливість припускати наявність «сліду» Північної Кореї. Серед цілей атакуючих були південнокорейські університети, що займаються вивченням міжнародних відносин і розробкою державної оборонної політики, національна логістична компанія і групи політичних активістів.

Інший кібершпигун з яскраво вираженою корейською «географією» — Icefog — було виявлено Kaspersky Lab через всього декілька днів після Kimsuky. Тактика набігів Icefog демонструє нову тенденцію: невеликі групи хакерів починають полювати за інформацією з «хірургічної» точністю. Атака триває від декількох днів до тижнів і, отримавши бажане, зловмисники підчищають сліди і йдуть. Дослідження показує, що серед цілей групи були підрядники оборонної галузі, суднобудівні компанії, морські вантажоперевізники, телекомунікаційні оператори, медіа-компанії. Зламуючи комп'ютери, кіберзлочинці перехоплювали внутрішні документи та плани організації, дані облікових записів пошти і паролі для доступу до зовнішніх і внутрішніх ресурсів мережі, а також списки контактів і вміст баз даних. Ґрунтуючись на ряді доказів, залишених атакуючими, фахівці Kaspersky Lab припускають, що члени цієї групи можуть перебувати в одній з трьох країн: Китай, Південна Корея або Японія.

Цікаві факти про Kaspersky Lab[ред.ред. код]

 • Заснована у 1997 році у Росії командою спеціалістів у сфері інформаційної безпеки під керівництвом Євгена Касперського
 • Компанію очолює Євген Касперський, що обіймає посаду генерального директора
 • Компанія працює у майже 200 країнах та територіях світі. Має регіональні офіси у 29 країнах
 • Забезпечує захист понад 300 мільйонів користувачів та близько 250 тисяч організацій у світі
 • В компанії працює понад 2800 висококваліфікованих спеціалістів
 • Компанія входить у четвірку найбільших у світі виробників рішень класу Endpoint Security (рейтинг IDC, 2012)[18]
 • Визнана лідером у категорії Endpoint Protection (рішення для захисту кінцевих пристроїв) по версії «Великої Трійки» аналітичних агентств (Gartner[19], IDC[20] and Forrester[21])
 • Кількість активацій продуктів в рік у середньому складає понад 20 млн.
 • Офіційний спонсор команди Scuderia Ferrari у перегонах «Формули-1»

Звинувачення у співпраці з ФСБ[ред.ред. код]

 • У липні 2012 року журнал «Wired» опублікував статтю журналіста Ноа Шахтмана, в якій Касперський звинувачувався у співпраці з російськими спецслужбами.[22] Сам Касперський це заперечував.[23]
 • Проте вже у березні 2015 року видання «Bloomberg» опублікувало статтю, де автори Кароль Матлак, Мішель Райлі і Джордан Робертсон знову звинувачують Лабораторію Касперського у співпраці з російськими шпигунами, і в однобічному, вибірковому висвітленні географії хакерських загроз у своїх звітах, а також в особистих зв'язках Євгена Касперського з КГБ, а пізніше з ФСБ.[24]

Економічні санкцій України проти компанії[ред.ред. код]

25 вересня 2015 року Кабінет Міністрів України доручив Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації заборонити придбання, оновлення та використання в органах державної влади програмного забезпечення "Лабораторії Касперського" (Росія). Рада національної безпеки і оборони України заборонила використання російського програмного забезпечення, через введення Україною санкцій проти російських компаній[25].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Kaspersky Google Hack Takes Spotlight from Russia. Архів оригіналу за 2013-07-07. 
 2. а б в About Us Помилка цитування: Некоректний теґ <ref>; назва «about» визначена кілька разів з різним вмістом
 3. а б 262000 «CNews», «„Лабораторія Касперського“ змінила гендиректора», 8 серпня 2007
 4. а б Дорохов Р."" Касперський «в десятці» / / «Ведомости». — Москва, 2007. — № 147 (1921)
 5. https://archive.is/20120908002512/www.rbcdaily.ru/2009/03/03/media/404249
 6. http://www.cnews.ru/news/top/index.shtml?2009/03/02/339362
 7. http://ko.com.ua/node/48449
 8. http://ko.com.ua/node/41283
 9. Визначені переможці Ukrainian IT-Channel Award 2010 АПІТУ
 10. Визначені володарі українських «Оскарів» у галузі інформаційних технологій АПІТУ
 11. Рішення РНБО про застосування санкцій щодо російських компаній
 12. Сайт компанії http://www.kaspersky.ru
 13. http://www.kaspersky.ru/alliances
 14. http://www.kaspersky.ru/why_certificates
 15. Kaspersky Free. 
 16. http://forum.kaspersky.com/index.php?showforum=120
 17. http://www.kaspersky.ru/kaspersky_internet_security
 18. Компания заняла четвертое место в рейтинге аналитического агентства IDC «Выручка вендоров от продажи решений класса Endpoint Security» (Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor) за 2012 год. Рейтинг был включен в отчет IDC «Прогноз развития мирового рынка решений класса Endpoint Security на 2013–2017 гг. и доли вендоров в 2012 г.» (Worldwide Endpoint Security 2013–2017 Forecast and 2012 Vendor Shares), опубликованный в августе 2013 года (IDC #242618). В основу рейтинга легли данные о выручке от продаж решений класса Endpoint Security в 2012 году.
 19. Источник: Gartner Magic Quadrant for Endpoint Protection Platforms, Peter Firstbrook, John Girard, Neil MacDonald, январь 2013 г.
 20. IDC MarketScape: Western European Enterprise Endpoint Security 2012 Vendor Analysis (doc #IS01V, March 2013)
 21. The Forrester Wave™: Endpoint Security, Q1 2013
 22. http://www.wired.com/2012/07/ff_kaspersky/
 23. http://www.wired.com/2012/07/kaspersky-indy/
 24. http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-03-19/cybersecurity-kaspersky-has-close-ties-to-russian-spies
 25. Кабмін заборонив органам влади співпрацювати з російською "Лабораторією Касперського". http://ukranews.com/. Українські новини. 2015-09-25. 

Посилання[ред.ред. код]