Каталактика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Каталактика — економічна теорія. Арістотелівський термін, який означає «ринкове господарство, що використовує гроші як посередника в обміні», «перетворення ворогів на друзів», «перетворення чужого на члена спільноти». Термін використовували Людвіг фон Мізес і Фрідріх фон Гаєк для позначення нового змісту економічної науки. Предметом каталактики є аналіз тих дій, які робляться на основі грошового розрахунку. Каталактика включає в свій предмет ряд «позаекономічних» феноменів, але не досліджує багато явищ недобровільною природи, які традиційно вивчаються економістами, такі як податки, тарифи, ліцензування та ін.

Термін вперше запропонований архієпископом Річардом Уотлі (англ. Richard Whately) у 1838 р[1][2]. Предмет вивчення — каталаксія — розширений порядок людської взаємодії.

Також Джон Хікс запропонував називати неокласичну теоретичну парадигму "каталактикою" - наукою про обмін[3].

За визначенням Людвіга фон Мізеса, предмет каталактики:

"Предметом каталактики є усі ринкові явища зі своїм корінням, відгалуженням і наслідками. Люди, які торгують на ринку, спонукаються не тільки бажанням отримти їжу, дах і сексуальну насолоду, але й багатьма ідеалістичними мотивами. Вони роблять вибір між різними альтернативними варіантами, не важливо, чи вони класифікуються як матеріальні, чи ідеальні. На реальній шкалі цінності матеріальні і ідеальні речі хаотично змішані. Навіть якщо б було можливо провести чітку межу між матеріальними і нематеріальними інтересами, необхідно розуміти, що кожна конкретна дія або спрямована на реалізацію й матеріальних, й ідеальних цілей, або є результатом вибору між матеріальним та ідеальним.[4]"

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Хайек, Ф. А. (1992). Пагубная самонадеянность : Ошибки социализма. Новости. OCLC 741089171. 
  2. Шумпетер, Йозеф (2004). История экономического анализа. В 3-х томах. Том 2 (рос.). СПб: Экономическая школа. ISBN 5-900428-61-3. 
  3. Болдырев О.Ю.; научн. ред. Авакьян С. А. (2019). Экономический суверенитет государства и конституционно-правовые механизмы его защиты. Монография (рос.). М: Издательство "Проспект". с. 408. ISBN 978-5-392-28786-4. 
  4. Von Mises, Ludwig, 1881-1973. (2008). Человеческая деятельность : трактат по экономической теории. Sot︠s︡ium. ISBN 978-5-91603-002-0. OCLC 881547909.