Я, Олівець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Графітові олівці.

Я, Олівець (англ. I, Pencil) — есе Леонарда Ріда (англ. Leonard Read) вперше надруковане в журналі The Freeman у грудневому випуску 1958 року. Повна назва: англ. «I, Pencil. My Family Tree as told to Leonard E. Read» (Я, Олівець. Моє родинне дерево розказане Леонарду Ріду). Есе було передруковане в травні 1996 року та як памфлет з назвою «I…Pencil» в травні 1998. В репринті, Мілтон Фрідман написав передмову, а Дональд Бордо — післямову. Фрідман використав есе в теле-шоу в 1980 році.

«Я, Олівець» написано від першої особи з точки зору олівця марки Eberhard Faber. Олівець розповідає подробиці свого створення, перелічуючи свої складові (кедр, лак, графіт, металевий обідок, пемза, віск, клей) та різних людей, задіяних в його створенні, аж до прибиральника на фабриці та складовщика, який керує поставками в порт.

Існує більш приголомшливий факт: відсутність єдиного повелителя, будь кого, хто б диктував або примусово керував всіма цими діями, що створюють мене. Неможливо знайти жодних ознак цієї людини. Натомість, ми з'ясовуємо, що тут діє Невидима рука.
Урок, який я хочу вам надати, полягає у наступному: Не стримуйте жодні творчі ідеї. Просто організуйте діяльність суспільства в гармонії з цим уроком. Дозвольте законотворчому апарату суспільства усунути будь-які перешкоди. Дозвольте вільно рухатись та розвиватись цим творчим ноу-хау. Вірте, що вільні чоловіки та жінки підкоряться Невидимій руці. І ця віра виправдає себе.

Дивіться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]