Катастрофа шатла «Челленджер»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Загибель «Челленджера»

Катастрóфа шáтла «Чéлленджер» — відбулася 28 січня 1986 року, коли шатл «Челенджер», на початку місії STS-51-L, вибухнув на 73-й секунді польоту. Це призвело до загибелі усіх семи членів екіпажу.

Екіпаж[ред.ред. код]

Загиблий екіпаж «Челленджера».

Екіпаж «Челенджера» складався з семи осіб:

Хід польоту[ред.ред. код]

Космічний корабель був запущений 28 січня 1986 року зі стартового майданчика 39-B Космічного центру ім. Кеннеді.

Причини[ред.ред. код]

Руйнування літального апарату було викликано пошкодженням ущільнювального кільця правого твердопаливного прискорювача при старті. Пошкодження кільця стало причиною прогорання отвору в боці прискорювача, з якого у бік зовнішнього паливного бака почав бити реактивний струмінь. Це призвело до руйнування хвостового кріплення правого твердопаливного прискорювача і навантажених структур зовнішнього паливного бака. Елементи комплексу стали зміщуватися відносно один одного, що призвело до його руйнування в результаті дії нештатних аеродинамічних навантажень. Всупереч поширеній думці, миттєвого вибуху всього палива не відбулося: горіння компонентів палива відбувалося переважно після повного руйнування бака і самого шатла. Бічні прискорювачі вціліли і деякий час літали навколо, поки не були знищені командою із Землі. Вибух шатла відбувся в 11:39 EST (16:39 UTC).

Кабіна екіпажу, що була міцнішою, ніж орбітальний модуль, вона загалом також залишилася цілою, але, швидше за все, розгерметизувалася. Уламки корабля впали в Атлантичний океан. Відсік екіпажу та інші фрагменти шатла, внаслідок пошукової операції, згодом були підняті з дна океану.

Наслідки[ред.ред. код]

Після катастрофи програму шатлів згорнули на 32 місяці. За дорученням президента США, Рональда Рейгана, для розслідування аварії, було створено Комісію під керівництвом Держсекретаря США В. Роджерса. Катастрофа дістала широке висвітлення у ЗМІ.

Див. також[ред.ред. код]


Космос Це незавершена стаття про космос або космічний політ.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.