Ковжук Яків Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яків Ковжук
Kovzhuk.jpg
Загальна інформація
Народження 1902(1902)
с. Воротнів, Луцький район, Волинська область
Смерть 19 січня 1952(1952-01-19)
с. П'яннє, Млинівський район, Рівненська область
Псевдо «Карпо», «Семен», «Батько», «Боя», «Давид», «К-о», «Північ», «Сивий», «Старий», «Тарас»
Військова служба
Приналежність Україна Україна
Вид ЗС OUN-B-01.svg ОУН
UPA-Zaslugy1.png УПА
Командування
член УГВР[1], керівник Острозького районного проводу ОУН та пункту зв’язку Проводу ОУН
Нагороди та відзнаки

Золотий Хрест Заслуги 1 класу — 5.03.1952 Бронзовий Хрест Заслуги — 23.10.1948

Яків Іванович Ковжук (псевдо: «Карпо», «Семен», «Батько», «Боя», «Давид», «К-о», «Північ», «Сивий», «Старий», «Тарас») (1902, с. Воротнів, Луцький район, Волинська область — 19 січня 1952, с. П'яннє, Млинівський район, Рівненська область) — член УГВР[2], керівник Острозького районного проводу ОУН та пункту зв’язку Проводу ОУН, Лицар Золотого Хреста Заслуги.

Життєпис[ред. | ред. код]

Очолював сільський осередок товариства «Просвіта» та спілку «Сільський господар», заснував у Воротневі кооперативну крамницю «Добрий сіяч», посприяв виникненню товариства «Українська жінка» та організації дитячого садка.

З 1930-х роках Яків Ковжук став членом ОУН. У жовтні 1939 року під іменем німця Петера Штрауса з села Цизарин Луцького району виїхав до міста Холм. Його сім'ю 13 лютого 1940 року сталінська влада депортувала у Казахстан.

Восени 1941 року повернувся додому, працював культосвітнім референтом Луцького районного проводу ОУН(б), з 1946 року провідником Острожецького районного проводу ОУН(б). Перейшов на нелегальне становище, займався поширенням підпільної літератури на Хмельничині, керував пунктом зв'язку керівних ланок ОУН «Білий медвідь» в селі П'яннє Млинівського району на Рівненщині. У 1950 році Яків Ковжук, як представник селянства Волині, став членом Української Головної Визвольної Ради.

19 січня 1952 року Яків Ковжук у криївці на хуторі Підновина поблизу села П'яннє в господарстві Й. Шмиги потрапив в оточення оперативно-військової групи Острожецького РВ МВС. Застрелився, щоб не попасти в полон.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]