Млинівський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Млинівський район
Mlinivskiy rayon gerb.png Flag of Mlyniv raion.png
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Рівненська область
Код КОАТУУ: 5623800000
Утворений: 1939
Населення: 37 563 (на 1.02.2016)
Площа: 945 км²
Густота: 40,5 осіб/км²
Тел. код: +380-3659
Поштові індекси: 35100—35187
Населені пункти та ради
Районний центр: смт Млинів
Селищні ради: 1
Сільські ради: 29
Смт: 1
Села: 92
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 35100, Рівненська обл., Млинівський р-н, смт Млинів, вул. Народна, 1
Телефон приймальної адміністрації — (03659) 6-45-85
Веб-сторінка: Млинівська РДА
Голова РДА: Рухер Петро Віталійович
Голова ради: Харков Василь Радіонович
Мапа

Commons-logo.svg Млинівський район у Вікісховищі

Мли́нівський райо́н — адміністративно-територіальна одиниця Рівненської області України. Площа — 945 км², що становить 5 % території області. Районний центр — смт Млинів.

Район розташований у південно-західній частині Рівненської області.

Межує на півночі — з Луцьким районом Волинської області, на сході — з Рівненським і Дубенським районами, на півдні — з Дубенським, на заході — з Демидівським районом Рівненської області.

Історія[ред. | ред. код]

Млинівський район як адміністративно-територіальна одиниця утворений у 1940 році.[1]. Підчас Другої світової війни входив до Дубенської округи генеральної округи Волинь-Поділля Райхскомісаріату Україна[2]. 1959 року до нього був приєднаний Острожецький район.

У 1962 році до Млинівського району приєднано Демидівський район, а 22 вересня 1995 року, згідно з Постановою Верховної Ради України № 346/95-ВР[3], відновлено Демидівський район.

Фізико-географічна характеристика[ред. | ред. код]

Млинівщина розташована у південно-західній частині Рівненської області у межах Волино-Подільської рівнини, охоплюючи підобласть Волинської височини. Височини розділяють водні артерії великих річок Стиру та Ікви, що протікають по території району. Є 6 малих річок, 5 штучних водойм, одне водосховище (Млинівське). Недалеко від Млинова розташовані об'єкти природно-заповідного фонду — урочище «Хвороща», гідрологічні заказники «М'ятин» і «Добрятин».

Ліси займають 11866 га або 12,6 % території району, з них 8935 га державних лісів.

Млинівщина багата нерудними корисними копалинами місцевого значення такими як пісок, крейда, торф.

Провідне місце в економіці району займає сільське господарство.

Населення[ред. | ред. код]

Населення району становить — 39,5 тис.осіб, в тому числі сільське — 31,2 тис. осіб. У районі проживають 2524 одиноких громадян літнього віку та пенсіонерів, які взяті на облік в районному територіальному центрі обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, обслуговуються соціальними працівниками та робітниками 1734 особи. Станом на 1 квітня 2008 року на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Млинівському районі знаходиться 11800 пенсіонерів.

У складі району — одне селище міського типу та 92 села, які об'єднуються 1 селищною і 29-а сільськими радами. Найбільший населений пункт — смт Млинів.

Районний центр — смт Млинів розташований на березі річки Ікви за 15 км від автомагістралі E40 (КиївЛьвівЧоп) та за 24 км від залізничної станції Дубно. Також територією району проходить автошлях E58.

Економіка[ред. | ред. код]

У районі діє 6 промислових підприємств: ТзОВ «Млинівські макарони» та «Рівне-Зерно-Продукт», ПП «ВКЗ-Дебют», «Меркурій», Брищанський цегельний завод і КП «Агропроменерго».

На виробництво харчових продуктів, напоїв припадає 94 %.

У районі налічується 36 підприємств з виробництва сільськогосподарської продукції, 53 фермерських господарств та інших сільськогосподарських землекористувачів, у тому числі: СВК — 2, СФГ — 27, СПП — 18, господарські товариства — 3. Загальна площа сільгоспугідь становить 67,3 тис.га., в тому числі ріллі — 61,8 га.

Сільське господарство спеціалізується на виробництві продукції тваринництва, кормовиробництва, вирощуванні зернових і цукрових буряків.

Транспортне обслуговування господарського комплексу і населення району здійснюється одним видом транспорту — автомобільним. На території району діє 2 автопідприємства, а також перевезення здійснюють сільгосппідприємства та приватні перевізники.

Мережа автобусних сполучень включає 40 приміських відправлень місцевого формування, з них 10 міжобласних, 5 міжміських місцевого формування та 144 міжміських транзитних відправлень. В середньому щоденно здійснюється 189 відправлень.

Будівельний комплекс складається з 2-х будівельно-монтажних і 2-х шляхобудівельних організацій. Послуги електрозв'язку в районі надаються Млинівським цехом електрозв'язку № 6 Дубенського центру № 2 Рівненської дирекції ВАТ «Укртелеком». Млинівський цех обслуговування споживачів Дубенського ОЦПЗ № 2 Рівненської дирекції УД ППЗ «Укрпошти» забезпечує жителів району послугами поштового зв'язку. До його складу входять 26 відділень зв'язку.

Торговельна мережа району налічує 330 торгових об'єктів, з них 308 магазинів та 17 кіосків. На території району діє два змішаних ринки «Млинівський» та ринок Острожецького сільського комунального господарства на 638 торгових місць.

У сфері побутового обслуговування населення функціонують 130 об'єктів побуту. Найбільша питома вага припадає на: виготовлення меблів та столярних виробів — 18,5 %, перукарські послуги — 17 %, пошиття та ремонт одягу — 11 %, ремонт взуття — 10 %, ремонт радіоапаратури та побутової техніки — 6,8 %, комп'ютерні послуги — 5 %.

Фінансові структури в районі представлені відділеннями: Приватбанку, ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», «Укрінбанк», ВАТ КБ «Надра», АБК «Правекс-Банк», Ощадбанк України, а також 1 філією кредитних спілок.

На цей час у селищі розташовано телефонну квазі-електронну станцію «Квантсис». Телефонний зв'язок по селищу кабельний. Досить широкого поширення набув стільниковий зв'язок. На території району розташовано 12 станцій стільникового зв'язку МТС, «Київстар» та «Лайф».

Освіта і культура[ред. | ред. код]

На території району діють 32 загальноосвітні школи та 18 філій, у яких працює 756 педагогічних працівників та навчається 5613 учнів. Функціонують навчально-виховний комплекс, будинок творчості школярів, центр туристсько-краєзнавчої творчості, дитячо-юнацька спортивна школа та міжшкільний навчально-виробничий комбінат.

У районі діє 2 лікарні, 6 — лікарських амбулаторій, 35 ФАПів. Забезпечення лікарняними ліжками у розрахунку на 10 тис. населення — 60,5 ліжка. Кількість лікарів усіх спеціальностей — 102 чоловіки, працівників середнього медичного персоналу — 339 чол. Забезпечення лікарями на 10 тис. населення — 25,7 чоловік.

Культурно-освітню та дозвіллєву роботу серед населення проводять працівники установ та закладів культури. Культура представлена в районі 43 закладами клубного типу, 34 бібліотеками, художньою та музичною школами, краєзнавчим музеєм та районним центром дозвілля. У них працює 9 народних колективів.

Спортивні об'єкти району — стадіон «Колос» на 1500 місць, водна база відділу освіти з «Елінгом» та готелем на 30 ліжко-місць та база райради «Колос» на 15 місць.

Також — 36 спортивних майданчиків, 12 футбольних полів, 12 приміщень для фізкультурно-оздоровчих занять, 12 стрілецьких тирів.

У районі діє два спортивних клуби: СК «Горизонт» у с. Острожець та СК «Граніт» з рукопашного бою та кікбоксингу.

Політика[ред. | ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Млинівського району була створена 51 виборча дільниця. Явка на виборах складала — 76,31 % (проголосували 22 504 із 29 491 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко — 56,83 % (12 790 виборців); Юлія Тимошенко — 17,86 % (4 019 виборців), Олег Ляшко — 14,18 % (3 191 виборців), Анатолій Гриценко — 4,04 % (909 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів — 0,58 %.[4]

Природно-заповідний фонд[ред. | ред. код]

Ботанічні заказники:

Геологічні заказники:

Гідрологічні заказники:

Ботанічні пам'ятки природи:

Заповідні урочища:

Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва:

Пам'ятки[ред. | ред. код]

У Млинівському районі Рівненської області нараховується 65 пам'яток історії.

Відомі люди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Пащук І. Млинівщина літературна: Біобібліогр. довідник про літераторів, які своїм життям та творчістю причетні до Млинівського р-ну Рівненської обл. — Рівне: Вид-во «Азалія» Рівненська орг. СПУ, 1992. — 66, [2] с.: портр. — (Краєзнавча б-ка).

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Млинівський район

Волинська область
(Луцький район)
Волинська область
(Луцький район)
Волинська область
(Ківерцівський район)
Демидівський район Gray compass rose.svg Рівненський район
Радивилівський район Дубенський район Дубенський район