Коло кольорів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кольорове коло по Йоганнесу Ітену.

Кольорове коло (англ. color wheel)  — абстрактний ілюстративний спосіб відображення безперервності переходів між кольорами. Сектори кола пофарбовані в різні кольорові тони,які розміщені в порядку розташування спектральних кольорів, причому пурпуровий колір пов'язує крайні (червоний і фіолетовий) кольори. Розрізняють кольорове коло Іттена, Гете, Освальда. Але, по суті, всі ці колірні кола являють собою один і той самий інструмент колористики. Кольорове коло  це простий інструмент, який використовується для пошуку гармонійного поєднання кольорів і запропонований він ще Ньютоном. Гармонійні поєднання кольорів (або ж комбінації кольорів) складаються з двох або більше кольорів із чіткими зв’язками у колі. В RGB (або ж субстрактивній) кольоровій моделі, первинними кольорами є червоний, жовтий та синій. Три вторинних кольори (зелений, оранжевий та фіолетовий) створені змішуванням двох первинних кольорів. Інші шість третинних кольорів створенні змішуванням первинних та вторинних кольорів. Первинні кольори, згідно теорії, не можуть бути утворені змішуванням жодних інших кольорів. Вторинні є комбінаціями двох первинних кольорів. Третинні кольори є комбінаціями одного первинного та одного вторинного кольорів.

Колірні схеми[ред. | ред. код]

Колірна гармонія – це розташування кольорів у дизайні найбільш привабливим та ефективним способом для сприйняття користувачів. Коли кольори організовані гармонійно, глядачі почуваються приємно та спокійно, тоді як дисгармонія – дає відчуття хаосу та відрази.

Є такі схеми:

Монохроматична

Вона заснована на одному кольорі з різними тонами та відтінками. Монохроматична гармонія завжди є виграшним вибором, оскільки важко помилитися і створити неприємні колірні схеми.

Аналогова

Щоб створити аналогову гармонію, потрібно використовувати кольори, розташовані поруч один з одним на колірному колесі. Цей тип використовується для дизайну, де немає необхідності контрасту, наприклад, фон веб-сторінок або банерів.

Комплементарна

Комплементарна схема – це суміш кольорів, розташованих навпроти один одного на колірному колесі. Ця схема є протилежною до аналогової і монохроматичної, оскільки вона прагне забезпечити високий контраст.

Наприклад, помаранчеву кнопку на синьому тлі важко пропустити в будь-якому інтерфейсі.

Спліт-комплементарна

Ця схема схожа на попередню, але вона використовує більше кольорів. Наприклад, якщо ви виберете синій колір, потрібно взяти два інших, які прилягають до його протилежного кольору, що означає жовтий та червоний кольори.

Контраст тут менш гострий, ніж у комплементарній схемі, зате дозволяє використовувати більше кольорів.

Тріадична

Коли дизайн вимагає більше кольорів, ви можете спробувати тріадну схему. Вона заснований на трьох окремих кольорах, які рівномірно розташовані на колірному колесі.

Щоб зберегти рівновагу за допомогою цієї схеми, рекомендується використовувати один колір як домінант, а інший як акценти.

Тетрадична/подвійно комплементарна

Тетрадична колірна схема підійде для досвідчених дизайнерів, тому що її найскладніше збалансувати. Вона використовує чотири кольори з колеса, які є комплементарними парами.

Якщо ви з’єднаєте точки на вибраних кольорах, вони утворюють прямокутник. Схему важко узгодити, але якщо ви робите все правильно, результати можуть бути приголомшливими.

Колір при Web-дизайні[ред. | ред. код]

З погляду людської психології поєднання кольорів може в значній мірі впливати на сприйняття людиною наданої на малюнку інформації. Саме тому при підборі колірного поєднання, наприклад тексту з фоном, рекомендується виходити з міркувань власного здорового глузду: текст повинен без зусиль читатися, при цьому читач не повинен напружувати зір, його очі не повинні втомлюватися.

Далі приведений перелік колірних поєднань мальованого об'єкту або тексту з фоном в порядку погіршення зорового сприйняття:

• синє на білому;

• чорне на жовтому;

• зелене на білому;

• чорне на білому;

• зелене на червоному;

• червоне на жовтому;

• червоне на білому;

• померанчеве на чорному;

• чорне на пурпурному;

• помаранчеве на білому;

• червоне на зеленому.

Коректність поєднання один з одним решти всіх кольорів і відтінків перевіряється за допомогою одного простого правила: переведіть ваше зображення у формат «grayscale» (256 відтінків сірого) і подивіться, чи читається у такому вигляді ваш текст, чи контрастно виглядають намальовані елементи. Якщо ні — прийняте вами колірне рішення краще переглянути. У будь-якому випадку для тексту рекомендується вибирати традиційний, звичний оку чорний колір, як фон краще всього використовувати тьмяну, ледве помітну заливку довільного відтінку. Проте найбільш «вірним» рішенням завжди був і залишається «класичний» варіант: чорним по білому.

Для більшості людей колір грає роль звернення їхньої уваги до об'єкту, або ж навпаки - відключення уваги від нього. Користувачі (відвідувачі) сайту, чи знають вони це чи ні, реагують на кольори та інші візуальні елементиі ефекти (наприклад, мультимедійні елементи) на вашому сайті на несвідомому рівні. І колір повинен обумовити користувачеві Інтерес до змісту сайту.

Колірні асоціації[ред. | ред. код]

Червоний асоціюється з кров'ю, і з почуттями, які є енергійними, хвилювання, пристрасті або еротика. Більшість кольорів несе, і позитивні, і негативні емоції. Зворотний бік червоного викликає агресивні почуття, викликаючи гнів або насильство.

Помаранчевий - колір тіла, або ж дружньої теплоти вогню вогнища. Позитивні значення цього кольору пропонують доступність, невимушеність. Негативна сторона могла б показувати на надмірну доступність - вашим пропозицією починає користуватися кожний перший, що призводить до відсутності вибірковості та якості.

Жовтий - колір радості, сонячного світла. Цей колір оптимістичний, піднесений, сучасний. Енергія жовтого може стати переважною. Тому жовтий - не той колір, який має тенденцію домінувати над модою протягом тривалих періодів часу. Так, жовтий соняшник може посилити святковість, радісно і теплоту сайту тропічного курорту, проте такий же колір може знищити сайт юридичної фірми, оскільки додаткове значення жовтого - боягузтво.

Зелений. У його позитивному значенні зелений передбачає натуральні, природні кольори (рослинний світ, ліси), життя, стабільність, спокій, природність. З іншого боку, зелений в деяких своїх відтінках або в деякому нетрадиційному контексті (типу зеленої шкіри) може замість цього асоціюватися з розпадом (грибок, пліснява), токсичністю, штучністю.

Синій пропонує прохолоду, віддаленість, духовність, або, можливо, стриману елегантність. Деякі відтінки синього приємні чи не кожному. У його негативному значенні, ми можемо думати про "блюзі" - що може мати на увазі печаль, пасивність, відчуження, або депресію.

Фіолетовий - колір фантазії, грайливості, імпульсивності, і мрійливого стану. У його негативному значенні він може асоціюватися з кошмарами або божевіллям.

Білий колір дає простір. Білий у своїй неістотності працює як чудова рівновага між кольорами. Якщо ваш сайт містить багатий контент (цікаві тексти), робіть ваші веб-сторінки як можна більш простими для візуального сприйняття, залишайте велику кількість незаповненого простору, або звільняйте простір між окремими елементами сторінки.