Многочлен Джонса
Многочлен Джонса | |
Названо на честь | Воен Джонс |
---|---|
Першовідкривач або винахідник | Воен Джонс |
Дата відкриття (винаходу) | 1984 |
Підтримується Вікіпроєктом | Вікіпедія:Проєкт:Математика |
Многочлен Джонса — поліноміальний інваріант вузла, який зіставляє кожному вузлу або зачепленню многочлен Лорана від формальної змінної з цілими коефіцієнтами. Побудував Воен Джонс в 1984 році.
Для заданого орієнтованого зачеплення визначається допоміжний многочлен:
- ,
де — число закрученості діаграми , а — дужка Кауфмана. Число закрученості визначається як різниця між числом додатних перехресть і числом від'ємних перехресть і не є інваріантом вузла: воно не зберігається під час перетворень Рейдемейстера I типу.
— інваріант вузла, оскільки він інваріантний відносно всіх трьох перетворень Рейдемейстера діаграми . Інваріантність відносно перетворень II і III типів випливає з інваріантності дужки Кауфмана і числа закрученості відносно цих перетворень. Навпаки, для перетворення I типу дужка Кауфмана множиться на , що точно компенсується зміною на +1 або -1 числа закрученості .
Многочлен Джонса визначається з підстановкою:
- ,
кінцевий вираз є многочленом Лорана від змінної .
Оригінальне визначення Джонса використовує операторну алгебру і поняття сліду подання кіс, що виникло в статистичній механіці (модель Поттса[en]).
Теорема Александера[en] стверджує, що будь-яке зачеплення є замиканням коси з нитками, тому можна визначити подання групи кіс з нитками на алгебрі Темперлі — Ліба з коефіцієнтами з і . Стандартна твірна коси дорівнює , де — стандартні твірні алгебри Темперлі — Ліба. Для слова коси обчислюється , де — слід Маркова, в результаті отримуємо , де — дужковий поліном.
Перевага цього підходу полягає в тому, що вибравши аналогічні подання в інших алгебрах, таких як подання -матриць, можна прийти до узагальнень інваріантів Джонса (наприклад, таким є[1] поняття -паралельного полінома Джонса).
Многочлен Джонса однозначно задається тим, що він дорівнює 1 на будь-якій діаграмі тривіального вузла, і таким скейн-співвідношенням:
- ,
де , , і — три орієнтованих діаграми зачеплення, що збігаються скрізь, крім малої ділянки, де їхня поведінка відповідно є додатним і від'ємним перетинами і гладким проходом без спільних точок:
Для додатного цілого числа , -колірний многочлен Джонса — це узагальнення многочлена Джонса. Це інваріант Решетіхіна — Тураєва[en], пов'язаний із -незвідним представленням квантової групи[en] . У цій схемі многочлен Джонса є 1-колірним многочленом Джонса, інваріантом Решетіхіна — Тураєва, пов'язаним із стандартним представленням (незвідним і двовимірним) . Вважають, що нитки зачеплення «забарвлені» представленням, звідси й назва.
Загальніше, якщо дано зачеплення із компонентів і представлення з , то -колірний многочлен Джонса — це інваріант Решетіхіна — Тураєва, пов'язаний із (тут ми припускаємо, що компоненти впорядковані). За наявності двох представлень і , кольорові многочлени Джонса задовольняють такі дві властивості:[2]
- ,
- , де позначає кабельна сума[прояснити: ком.] двох .
Ці властивості виводяться з того факту, що кольорові многочлени Джонса є інваріантами Решетіхіна — Тураєва.
Нехай — вузол. Згадаймо, що, розглядаючи діаграму як елемент алгебри Темперлі-Ліба завдяки дужці Кауфмана, можна відновити многочлен Джонса від . Подібно, -колірний многочлен Джонса для можна комбінаторно описати за допомогою ідемпотентів Джонса — Венцля так:
- візьмемо -кабельну суму вузлів ;
- розглянемо її як елемент алгебри Темперлі — Ліба;
- вставимо ідемпотенти Джонса — Венцля в деякі паралельних ниток.
Отриманий елемент є -колірним многочленом Джонса.[3]
Теорія Черна — Саймонса[en] описує топологічний порядок у станах дробового квантового ефекту Холла. З точки зору математики теорія Черна — Саймонса цікава тим, що дозволяє обчислювати інваріанти вузлів, такі як многочлен Джонса.
2000 року Михайло Хованов[ru] побудував ланцюговий комплекс для вузлів і зачеплень і показав, що гомології цього комплексу є інваріантом вузлів (гомології Хованова[en]). Ця теорія гомологій є категорифікацією многочлена Джонса, тобто многочлен Джонса є ейлеровою характеристикою для цієї гомології.
Многочлен Джонса має багато чудових властивостей[4][5].
Для зачеплень з непарним числом компонент (зокрема, для вузлів) усі степені змінної у многочлені Джонса цілі, а для зачеплень з парним числом компонент — напівцілі.
Многочлен Джонса зв'язної суми вузлів дорівнює добутку поліномів Джонса доданків, тобто:
- .
Многочлен Джонса незв'язної суми вузлів дорівнює:
- .
Многочлен Джонса об'єднання зачеплення і тривіального вузла дорівнює:
- .
Для орієнтованого зачеплення, одержаного із заданого орієнтованого зачеплення заміною орієнтації деякої компоненти на протилежну, має місце:
- ,
де — це коефіцієнт зачеплення компоненти і .
Многочлен Джонса не змінюється за обернення вузла, тобто після заміни напрямку обходу на протилежний (зміні орієнтації).
Дзеркально-симетричний образ зачеплення має многочлен Джонса, отримуваний заміною на (властивість легко перевірити з використанням визначення через дужку Кауфмана).
Якщо — вузол, то:
- .
Значення многочлена Джонса для вузла з числом компонент зачеплення в точці 1:
- .
Многочлен Джонса -торичного вузла:
- .
2003 року побудовано сімейство нетривіальних зачеплень із многочленом Джонса рівним многочлену Джонса тривіального зачеплення[6], при цьому невідомо, чи існує нетривіальний вузол, многочлен Джонса якого є таким самим, як у тривіального вузла. 2017 року побудовано сімейство нетривіальних вузлів з перетинами, для яких многочлен Джонса порівнянний з одиницею за модулем [7].
- ↑ Murakami J., The parallel version of polynomial invariants of links [Архівовано 2 червня 2016 у Wayback Machine.], Osaka J. Math., 1989.
- ↑ Gukov, Sergei; Saberi, Ingmar (2014). Lectures on Knot Homology and Quantum Curves. Topology and Field Theories. Contemporary Mathematics. Т. 613. с. 41—78. arXiv:1211.6075. doi:10.1090/conm/613/12235. ISBN 9781470410155. S2CID 27676682.
- ↑ Докладніше див. додаток H у Ohtsuki, Quantum Invariants: A Study of Knots, 3-manifolds, and Their Sets
- ↑ Jones, V.F.R., A polynomial invariant for knots via von Neumann algebras [Архівовано 19 січня 2022 у Wayback Machine.], Bull. Amer. Math. Soc., 12: 103—111, 1987.
- ↑ Дужин С. В., Чмутов С. В. Узлы и их инварианты, Матем. просв., 1999, выпуск 3, 59-93.
- ↑ Eliahou S., Kauffman L., Thistlethwaite M. Infinite families of links with trivial Jones polynomial, 2003 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 6 травня 2021. Процитовано 17 березня 2021.
- ↑ Eliahou S., Fromentin J. A Remarkable 20-crossing Tangle, 2017 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 5 жовтня 2021. Процитовано 17 березня 2021.
- Прасолов В. В., Сосинский А. Б. Узлы, зацепления, косы и трехмерные многообразия. — М. : МЦНМО, 1997. — ISBN 5-900916-10-3. Архівовано з джерела 27 січня 2021