Воен Джонс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
сер Воен Джонс
англ. Sir Vaughan Jones
Vaughan Jones p1190550.jpg
Ім'я при народженні англ. Vaughan Frederick Randal Jones
Народився 31 грудня 1952(1952-12-31) (70 років)
Гісборн, Нова Зеландія[1]
Помер 6 вересня 2020(2020-09-06)[2] (67 років)
Нашвілл, США[3]
·інфекція[4]
Країна Flag of New Zealand.svg Нова Зеландія
Flag of the United States.svg США
Діяльність математик, викладач університету
Alma mater Женевський університет
Університету Окленда
Галузь Математика
Заклад Університет Каліфорнії (Берклі)
Науковий керівник Андре Хефлігер
Аспіранти, докторанти Hans G. Wenzld[5], Fiacre Ailbhe O'Cairbred[5], Marco Pavoned[5], William Erik Baxterd[5], Stephen French Sawind[5], Ahmed-Said Ridad[5], Jianduan Chend[5], Hong Liangd[5], Feng Xud[5], Peter Tripp Akemannd[5], Sante Gnerred[5], Bina Bhattacharyyad[5], Zeph A. Landaud[5], Dylan Paul Thurstond[5], Hsiang-Ping Huangd[5], Sarah Anne Reznikoffd[5], Michael Burnsd[5], Oscar R. Pino-Ortizd[5], Pinhas Grossmand[5], Scott Morrisond[5], Emily Elizabeth Petersd[5], Arnaud Brothierd[5], David Penneysd[5], Michael Aaron Hartglassd[5], Richard David Bursteind[5], Corey Jonesd[5], Zhengwei Liud[5], James Tenerd[5], Sayan Dasd[5], Yunxiang Rend[5] і Bin Guid[5]
Членство Національна академія наук США, Королівське норвезьке товариство наук та літературиd, Royal Society Te Apārangid, Американська академія мистецтв і наук, Академія наук Австралії, Лондонське королівське товариство[6] і Американське математичне товариство[7][8]
Відомий завдяки: Алгебра фон Неймана, многочлени вузла
конформна теорія поля
У шлюбі з Martha Jonesd[9]
Нагороди
Особ. сторінка math.berkeley.edu/~vfr/

CMNS: Воен Джонс у Вікісховищі

Сер Воен Фредерік Рендал Джонс (31 грудня 1952 — 8 вересня 2020) — кавалер ордену «За заслуги» (Нова Зеландія), член Королівського товариства, Королівського товариства Нової Зеландії; новозеландський математик, відомий своїми роботами з алгебри фон Неймана, многочленів вузла і конформної теорії поля. Він був нагороджений премією Філдса в 1990 році, на церемонії нагородження він з гордістю вдягнув футболку Збірної Нової Зеландії з регбі. Джонс — професор в Університет Каліфорнії (Берклі) і почесний професор Університету Окленда.

Біографія[ред. | ред. код]

Джонс народився в Гісборні, Нова Зеландія і виріс в Кембриджі, Нова Зеландія, середню освіту здобув в Оклендській початковій школі. Ступінь бакалавра здобув в університеті Окленда в 1972 році і ступінь магістра в 1973 році. Для навчання в аспірантурі, він відправився до Швейцарії, де він захистив кандидатську дисертацію в Женевському університеті в 1979 році. Його дисертаційна робота під назвою Дія обмежених груп на гіперобмежений II1 множник (англ. Actions of finite groups on the hyperfinite II1 factor), була написана під керівництвом Андре Хефлігером. У 1980 році він переїхав до США, де викладав в Каліфорнійському університеті, Лос-Анджелес (1980—1981) і Пенсільванському університеті (1981—1985), після чого він був призначений професором математики Університету Каліфорнії, Берклі.

Його несподівана робота з многочленами вузла (відкриття многочлена Джонса) мала свої витоки з алгебри фон Неймана, області аналізу вже достатньо розробленою Аленом Конном. Ця робота призвела до розв'язання ряду класичних проблем теорії вузлів, а також підвищила інтерес до низькорозмірної топології.

Він був нагороджений новозеландським орденом «За заслуги» у 2002 році (в серпні 2009 році одержав звання лицаря). Він був нагороджений медаллю Резерфорда Королівське товариством Нової Зеландії в 1991 році, і премією Філдса в 1990 році.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]