Комуністична партія Чехословаччини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Комуністична партія Чехословаччини
Komunistická strana Československa
логотип
Дата заснування:травень 1921
Дата розпуску:1992
Ідеологія:марксизм-ленінізм
Друкований орган:газета «Руде право»
Девіз:Пролетарії всіх країн, єднайтеся!
Proletáři všech zemí, spojte se!

Комуністична партія Чехословаччини (чеськ. Komunistická strana Československa, так само словац.; КПЧ) — комуністична партія колишньої Чехословаччини, правляча в країні у 194889 роки.

З історії партії[ред. | ред. код]

Комуністична партія Чехословаччини була створена в 1921 році. Брала активну участь у чеському Руху Опору під час Другої світової війни в 193945 роках. 1945 року стала однією з чотирьох партій у складі Національного фронту Чехословаччини, що прийшов до влади.

У лютому 1948 року в результаті революційного заколоту (у комуністичній історіографії — «Звитяжний лютий» / чеськ. Vítězní únor) стала правлячою партією. Після конституційної реформи влітку того ж року в Чехословаччині було проголошено соціалізм (від 1960 року країна офіційно почала називатися соціалістичною республікою — ЧССР) за провідної ролі Національного фронту під керівництвом КПЧ. Друкованим органом партії була газета «Руде право».

У 1968 році спроби внутрішнього реформування КПЧ («Празька весна» Александра Дубчека) були придушені збройною силою Організації Варшавського договору.

Після Оксамитової революції 1989 року КПЧ втратила владу і припинила існування разом із федеративною Чехословаччиною в 1992 році.

За законом про комунистічний режим (1993) Компартія Чехословаччини була визнана злочинною організацією.

У теперішній час (2000-ні) існують Комуністична партія Чехії та Моравії і Комуністична партія Словаччини; перша грає помітну роль у політичному житті Чехії. У 1995 році ортодоксальними групами «відновлена» Партія чехословацьких комуністів (згодом знову КПЧ), але ця організація є вкрай маргінальною, і до тепер від неї не обирався жодний депутат.

Членський квиток КПЧ

Лідери Компартії ЧССР[ред. | ред. код]

Генеральні секретарі ЦК КПЧ:

Перші секретарі ЦК КПЧ:

Генеральні секретарі ЦК КПЧ:

Перший секретар ЦК КПЧ:

Голови ЦК КПЧ: