Комуністична партія Чехословаччини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Комуністична партія Чехословаччини

Komunistická strana Československa
Країна Flag of the Czech Republic.svg Чехословаччина
Засновник Богумир Шмераль
Дата заснування травень 1921
Дата розпуску 1992
Штаб-квартира Прага, Чеська і Словацька Федеративна Республіка, Прага, Чеська і Словацька Федеративна Республіка
Ідеологія марксизм-ленінізм
Девіз Пролетарі всіх країн, єднайтеся!
Proletáři všech zemí, spojte se!
Друкований орган газета «Руде право»

Комуністична партія Чехословаччини, КПЧ (чеськ. і словац. Komunistická strana Československa, KSČ) — комуністична партія колишньої Чехословаччини, правляча в країні у 194889 роки.

З історії партії[ред. | ред. код]

Комуністична партія Чехословаччини була створена в 1921 році. Брала активну участь у чеському Руху Опору під час Другої світової війни в 193945 роках. 1945 року стала однією з чотирьох партій у складі Національного фронту Чехословаччини, що прийшов до влади.

У лютому 1948 року в результаті революційного заколоту (у комуністичній історіографії — «Звитяжний лютий» / чеськ. Vítězní únor) стала правлячою партією. Після конституційної реформи влітку того ж року в Чехословаччині було проголошено соціалізм (від 1960 року країна офіційно почала називатися соціалістичною республікою — ЧССР) за провідної ролі Національного фронту під керівництвом КПЧ. Друкованим органом партії була газета «Руде право».

У 1968 році спроби внутрішнього реформування КПЧ («Празька весна» Александра Дубчека) були придушені збройною силою Організації Варшавського договору.

Після Оксамитової революції 1989 року КПЧ втратила владу і припинила існування разом із федеративною Чехословаччиною в 1992 році.

За законом про комуністичний режим (1993) Компартія Чехословаччини була визнана злочинною організацією.

У теперішній час (2000-ні) існують Комуністична партія Чехії та Моравії і Комуністична партія Словаччини; перша грає помітну роль у політичному житті Чехії. У 1995 році ортодоксальними групами «відновлена» Партія чехословацьких комуністів (згодом знову КПЧ), але ця організація є вкрай маргінальною, і до тепер від неї не обирався жодний депутат.

Членський квиток КПЧ

Лідери Компартії ЧССР[ред. | ред. код]

Генеральні секретарі ЦК КПЧ:

Перші секретарі ЦК КПЧ:

Генеральні секретарі ЦК КПЧ:

Перший секретар ЦК КПЧ:

Голови ЦК КПЧ: