Комір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Ко́мір — смужка тканини, хутра, пришита на одязі до країв вирізу для шиї.

Історія[ред.ред. код]

Жінка в сукні з коміром-стійкою
Петлиця на комірі військової формі одягу радянського офіцера

Аж до середніх століть комірів на одязі взагалі не було. Лише у XIII столітті з'являється вузька смужка у вирізі, яка поступово перетворюється на комір-стійку. У XIV і XV століттях вузький комір-стійка типовий для жакетів — «вамс» і чоловічих плащів в бургундському стилі. У XV столітті комір зазвичай робиться з хутра або оксамиту.

Різновиди комірів[ред.ред. код]

  • Берте — облямівка на зразок коміра по декольте дамської сукні, модна між 1830—1860 роками.
  • Комір а ля Марія Стюарт — мереживний комір на дротяному каркасі. Назву отримав по імені шотландської королеви Марії Стюарт.
  • Комір а ля Шиллер — з часів скаутизму на початку XX століття це звичайна назва для відкладних комірів чоловічих спортивних сорочок. Нагадує моду епохи поета Фрідріха Шиллера {1759—1805 рр.)
  • Комір «млинове жорно» (нім. Praise, Krause, Out tenkragen, Muhlstein, Kalbgekrose, Halskrause, pulci-nelle) — широкий білий комір, щільно прилеглий до шиї, який бере свій початок в іспанській моді XVI століття. Після 1575 року став самостійною деталлю модного одягу і виріс до таких розмірів, що близько 1586 року і виникає його назва «млинове жорно» {нім. Muhlstetnkragen), часто він стає мішенню карикатуристів. Шили його з тонкого полотна, робили складки і крохмалили або інколи навіть садили на дротяний каркас. У Німеччині і Фландрії (нім. Duttenkragen) його носили до початку XVIII століття. У XVIII столітті він ще довго зберігається у євреїв як обов'язкова деталь костюму. Досі він ще зустрічається в національних костюмах і є елементом класичного костюма п'єро.
  • Голілла — спочатку підкладка під великий комір «млинове жорно» в іспанській моді. Пізніше носиться як самостійний комір — вузький, накрохмалений, округлий і піднятий вгору.
  • Каркас — у дамській моді 90-х років XVIII століття панував дуже неприродний «3»-образній силует жіночої фігури, який виникав в результаті того, що манишка на грудях підносилася настільки, що в ній потопало підборіддя. Груди підводилися за допомогою гнучкого каркасу, який жартома називали тромпоз (фр. trompeuse, Betrugerin), що означає «обманщиця».
  • Колер (koller, фр. collier) — в XV і XVI століттях жіночий комір, що закривав плечі і шию, з якого пізніше виникла сорочка хомутового крою.

Літера[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]