Тектоніка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Текто́ніка (грец. τεκτονική — розділ геології, предметом вивчення якого є структура (будова) твердої оболонки Землі - земної кори або (на думку ряду авторів) її тектоносфери (літосфера + астеносфера), а також історія рухів, що змінюють цю структуру.

1)Наука (галузь геології), що вивчає структуру та рухи земної кори і підкоркових мас та форми залягання гірських порід, створені цими рухами, досліджує геологічну історію й закономірності розвитку тектонічних рухів.

Основні задачі тектоніки – вивчення сучасної структури земної кори, тобто розміщення та характер залягання в її межах різних гірських порід, і закономірних поєднань структурних елементів різного порядку – від дрібних складок та розривів до континентів та океанів, а також встановлення історії та умов формування земної кори.

Основні розділи тектоніки: загальна (морфологічна) тектоніка (структурна геологія), регіональна тектоніка, історична тектоніка, теоретична (генетична) тектоніка, порівняльна тектоніка, експериментальна тектоніка (тектонофізика). В особливий розділ тектоніки виділяють неотектоніку. На стику тектоніки та сейсмології виникла сейсмотектоніка. Початок розвитку тектоніки припадає на XVI-XVII ст. Остаточно вона сформувалася в XX ст. Синонім – геотектоніка.

2) Тектонічна будова тієї чи іншої ділянки земної кори.

Сучасна тектонічна карта світу[ред.ред. код]

Тектонічна карта світу

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Земля Це незавершена стаття з географії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.