Термохалінна циркуляція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Термохалінна циркуляція Світового океану
Термохалінна циркуляція (анімація)

Термохалінна циркуляція — перемішування океанічних вод за глибиною. Термін термохалінна походить від термо — тепло і англ. haline[1] — солоність.

Термохалінна циркуляція (ТХЦ) відбувається за рахунок зміни температури води та зміни її солоності. Найбільший внесок у ТХЦ мають термічні процеси. Солоність збільшується у поверхневому шарі води океану за рахунок випаровування. Зменшення солоності води відбувається в окремих частинах океану внаслідок випадання опадів та виносу прісної води річками. Також зменшує солоність танення льодовиків Гренландського чи Антарктичного льоду.

Зміна густини поверхневих вод за рахунок дії архімедових сил приводить до опускання або піднімання води, це є основною причиною термохалінної циркуляції.

У високих широтах поверхнева вода має низьку температуру і високу солоність, тому її густина висока і вона може опускатися до великих глибин.[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Слово haline на Wiktionary
  2. Врублевська, О. О.; Катеруша, Л. Г.; Гончарова, П. Д. (2013). Кліматологія: підручник (вид. Екологія). Одеса: МОН України; Одеський державний екологічний університет. ISBN 978-966-8740-93-0.  Проігноровано невідомий параметр |сторінок= (довідка)