Константінос Кавафіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Константінос Кавафіс
Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
Cavafy1900.jpg
Дата народження 29 квітня 1863(1863-04-29)
Місце народження Александрія, Єгипет
Дата смерті 29 квітня 1933(1933-04-29) (70 років)
Місце смерті Александрія,
Flag of Egypt (1922–1958).svg Королівство Єгипет
Рід діяльності поет

Commons-logo.svg Константінос Кавафіс у Вікісховищі

Wikiquote-logo.svg Константінос Кавафіс у Вікіцитатах

Wikisource-logo.svg Константінос Кавафіс у  Вікіджерелах

Константінос Кавафіс (грец. Κωνσταντίνος Π. Καβάφης; *29 квітня 1863 Александрія — †29 квітня 1933 Александрія) — грецький поет. Не будучи відомим за час свого життя Кавафіс став важливим поетом в світовій літературі 20 століття.

Біографія[ред.ред. код]

Кавафіс народився в родині греків в Александрії, Єгипет. Батько поета був заможним торговцем і мав британське громадянство. 1870 року після смерті батька сім'я Кавафіса жила в Ліверпулі, але через фінансові труднощі повернулася в Александрію в 1877 році. Кавафіс за часу свого життя працював журналістом та державним службовцем. Свою поезію автор друкував тільки для найближчих друзів. Стиль його поезії сильно відрізнявся від сучасної для нього грецької поезії. На сучасному етапі Константінос Кавафіс вважається одним з найзначніших новогрецьких поетів[1].

Відомо також, що Константінос Кавафіс був гомосексуалом[2]. Певна частка творчості присвячена гомосексуальній тематиці.

Константінос Кавафіс помер у день свого 70-го народження в Александрії.

Творчість[ред.ред. код]

До творчого доробку Константіноса Кавафіса належать 154 вірші, написані поетом за 35 років. Їхніми основними темами явились філософське осмислення буття та поетичний погляд на тисячоліття грецької історії. Переважна частина його віршів — образки з часів античності, еллінізму чи Візантії, художньо-історичні замальовки.

Загалом Константінос Кавафіс належить до специфічного літературного напряму, який виник у першій чверті 20-го сторіччя і фактично не мало подальшого продовження. Цей літературний напрямок «стоїть осторонь», крім Кавафіса до нього можна віднести Франца Кафку, Джеймса Джойса, Фернанду Песоа[3].

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

  • 1983 року в Пальмі (Іспанія) встановлена скульптура «Іонійка» роботи іспанського скульптора Жузепа Марії Субіракса (1927–2014), присвячена Константіносу Кавафісу. На п'єдесталі викарбуваний уривок з «Іонійської пісні» (1911) Кавафіса.
  • 1991 року в Александрії під егідою посольства Греції в Єгипті відкритий музей Константіноса Кавафіса в будинку, в якому поет жив останні роки життя.
  • 1996 року на екрани вийшла повнометражна стрічка «Кавафіс» грецького кінорежисера Янніса Смарагдіса[4].
  • 2010 року музей Константіноса Кавафіса відкритий в Афінах. Основу експозиції склав архів Кавафіса. Розмістився музей в колишній резиденції прем'єр-міністра Греції Іоанніса Колеттіса в центральному районі Плака[5].
  • Міністерство освіти, релігії, культури та спорту Греції офіційно оголосило 2013 рік роком Константіноса Кавафіса з нагоди 150-річчя зі дня народження та 80-річчя зі дня смерті поета [6] [7].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]