Координаційний комітет з експортного контролю

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координаційний комітет з експортного контролю, більш відомий як КоКом або КОКОМ (англ. Coordinating Committee for Multilateral Export Controls, CoCom), — міжнародна організація, створена країнами Заходу в 1949 р. для багатостороннього контролю над експортом до СРСР і інших країн Ради економічної взаємодопомоги. У епоху Холодної війни Коком складав переліки «стратегічних» товарів і технологій, що не підлягають експорту в країни «східного блоку», а також встановлював обмеження по використанню товарів і технологій, дозволених для постачання як виняток.

Членами Коком були 17 держав: США, Канада, Австралія, Японія, Велика Британія, Бельгія, Данія, Франція, ФРН, Греція, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Іспанія, Туреччина. Крім того, в питаннях експорту з цією організацією співробітничали такі країни, як Австрія, Фінляндія, Ірландія, Нова Зеландія, Швеція і Швейцарія.

Формально Коком не мав статусу міжнародної організації і його рішення носили рекомендаційний характер. Але до тих, хто цими рекомендаціями нехтував, застосовувалися суворі економічні санкції. КОКОМ була створена в 1949 р. для об'єднання поглядів Заходу на торгівлю технологіями з радянським блоком. Це прихована структура, про внутрішню діяльність якої знало лише обмежене коло людей. Американська делегація під керівництвом заступника держсекретаря Д. Баклі і заступника міністра оборони Ф. Айкла запропонувала введення в КОКОМ трьох змін. По-перше, США хотіли ще сильніше підкреслити заборону на продаж стратегічних технологій СРСР, включаючи і новітні комп'ютери і електронне устаткування, напівпровідники і технології металургійних процесів. Крім того, вони хотіли обмежити будівництво західних промислових підприємств на території радянського блоку, щоб сучасними методами не могли скористатися радянські армія і залізниці. По-друге, США запропонували, щоб всі контракти з радянським блоком на суму понад 100 млн доларів автоматично представлялися для затвердження в КОКОМ з метою уникнути можливої передачі секретних технологій. Це, по суті, давало б Вашингтону право вето при всіх європейських торгових угодах з Москвою. Третю пропозицію складала перша з часу виникнення КОКОМ спроба охопити ембарго як можна більша кількість технологій і товарів. Американська делегація добивалася створення строго секретного списку. Франція і Англія висловили бажання приєднатися до американських пропозицій, але Західна Німеччина не проявляла ніякого бажання зробити це. Звідси витікало, що потрібно почекати з оголошенням економічної війни або почати її без співпраці із Західною Європою.

Створюючи КОКОМ, американці вважали, що ніякі заходи, включаючи угоди про контроль над озброєннями, не могли б стримати розвиток збройних сил СРСР ефективніше, ніж ретельно розроблене і строго дотримуване всіма союзниками ембарго на устаткування і технології військового і "подвійного" призначення. Імпорт із західних країн вносив істотний внесок до модернізації радянської промисловості і, отже, тісно пов'язаного з нею радянського ВПК. Працюючи з вичерпними списками товарів, що підлягають ембарго, і маючи в своєму розпорядженні владу і персонал для проведення в життя своїх рекомендацій, КОКОМ зіграв важливу роль в справі зміцнення західної безпеки.

КОКОМ постійно переглядав список контрольованих технологій і матеріалів. В першу чергу була блокована передача технологій, пов'язаних із добуванням і транспортуванням нафти і газу. Зокрема, з'ясувалося, що США володіли монополією майже на всі технології буріння. На них тут же були накладені обмеження. У жовтні 1981 р. Митне управління США приступило до операції, направленої на запобігання продажу американських технологій Москві.

Офіційна пропаганда не приховувала, що діяльність КОКОМ направлена на те, щоб запобігти "радянській загрозі", не дозволяючи соціалістичним країнам удосконалювати свій військовий потенціал за рахунок західної техніки і технологій. Разом з тим заборони і обмеження, що накладаються комітетом, переслідували і глибшу мету: ізолювати соцкраїни у сфері міжнародної торгівлі, позбавити доступу до досягнень науково-технічного прогресу, завдати збитку їхній економіці.

У американському конгресі була прийнята спеціальна поправка до закону про допомогу іншим державам. Вона передбачала розширення санкцій проти тих американських союзників, які порушать заборони КОКОМ. У поправці мовилося: "Сполучені Штати припиняють економічну і фінансову допомогу всім країнам, що експортують в Радянський Союз або його сателітам товари, які можуть бути використані як військові матеріали".

Водночас США продовжували посилювати технологічну блокаду СРСР, сподіваючись зупинити видобуток енергоносіїв на нових родовищах і завдати збитку іншим галузям радянської економіки. Американці навіть підкидали технологічну дезинформацію і браковані деталі. Справа доходила до зупинок підприємств через такі "економічні диверсії". У 1975 р. 32,7% найменувань експорту із США в СРСР складали високі технології (загальна сума 219 млн дол.). У 1983 р. ці показники знизилися до 5,4% і 39 млн дол. У 1983 р. митники західних країн затримали майже півтори тисячі нелегальних технологічних постачань на суму 200 млн дол. Але зупинити вивіз технологій в СРСР не вдалося. Зате, на справедливу думку П. Швейцера, під приводом боротьби з Радянським Союзом США добилися контролю за рухом технологій у всьому світі. Це панування можна було використовувати в своїх економічних інтересах, що було важливе в умовах економічної кризи.

Характерно що, виступаючи монолітом проти соціалізму, сам КОКОМ був повний внутрішніх суперечностей. Звичайно, рішення КОКОМ не мали обов'язкової сили для країн - членів Комісії і підлягали виконання на основі так званих моральних зобов'язань. Проте санкції проти "порушників" могли бути вельми серйозними. Особливо гострими були суперечності всередині КОКОМ між США і Японією. Ця країна вступила в КОКОМ під прямим тиском США в листопаді 1952 р., а в березні 1954 р. підписала з США угоду про допомогу за програмою взаємного забезпечення безпеки, відповідно до якого Японія не може вийти з Комісії, не розірвавши заздалегідь дану угоду. Пункт "Д" угоди про допомогу накладав на японський уряд зобов'язання по державному управлінню експортом в країни, що представляє потенційну загрозу національній безпеці Японії і США. Багато шуму викликало втручання КОКОМ в справу про продаж прецизійних японських верстатів корпорації Toshiba Радянському Союзу. Під приводом того, що ці верстати могли бути використані СРСР для обробки лопатей грібних гвинтів підводних човнів, до фірми-виробника були застосовані вельми жорсткі економічні санкції. Всьому західному світу була показана сила цієї організації, статус якої був не оформлений офіційно опублікованим договором, а ухвалювані рішення носили лише рекомендаційний характер.

У історії КОКОМ були періоди і пом'якшення, і посилювання "режиму". Так, в 1954 і 1958 рр. під тиском союзників США були вимушені дійти на скорочення списків КОКОМ, не змінивши, проте, власних експортних обмежень. Це поставило американські компанії на світових ринках в несприятливі умови і викликало їхнє незадоволеність. Під тиском власних підприємців США були змушені ввести "селективний" підхід. Потім був період "похолодання".

На початку 1970-х років "розрядка" змусила провідні держави Заходу переглянути торгову політику по відношенню до соцтабору. Заборонні списки КОКОМ в 1974-1975 рр. було скорочено до 125 позицій. Почастішали і "винятки". Якщо в 1950-і роки вони були вкрай рідкісні і робилися в основному на прохання західно-європейських фірм, то до середини 1970-х років до половини всіх "винятків" із списків складала заявки американських компаній.

Новий виток "холодної війни" приніс нові посилювання. У 1979 р. конгрес США прийняв закон про управління експортом і значно розширив список заборонених до постачання товарів. Посилився натиск на союзників. У законі прямо указувалося, що президент повинен проводити періодичні зустрічі з керівниками інших учасників КОКОМ для створення "ефективнішої процедури примусового виконання багатобічного контролю".

Особливо жорстким режим роботи КОКОМ став з приходом в Білий дім адміністрації Рейгана. В кінці січня 1988 р. в заборонні списки КОКОМ було включено 300 тис. виробів, розбитих на 150 товарних груп. Строгості санкцій торкнулися і іноземних (по відношенню до США), і власних товаровиробників. Порушникам заборони торгівлі з соцкраїнами "стратегічними" товарами в США загрожував судовий розгляд, штрафи в розмірі до 250 тис. дол. і інших заходів аж до позбавлення волі строком на 10 років. Одночасно американське керівництво розробило програму технічної дезинформації з метою протидіяти витоку технологій в СРСР.

Технологічна війна набирала обороти, що вимагало від Радянського Союзу ефективних заходів економічної протидії. Проте хоч скільки-небудь ефективної економічної політики в СССР Ю.В. Андроповим і М.С.Горбачовим розроблено не було. Проте повністю запобігти доступу СРСР до західних технологій США не вдалося. Діяльність КОКОМ мала лише обмежений успіх. Інша справа, що і для СРСР імпорт західних технологій не вирішував проблеми безпеки. Він тільки зволікав рішення головної задачі: перетворити СРСР з країни що імпортує і краде технології, в країну що виробляє та експортує технології.

У епоху перебудови і постперебудовний час підхід Коком до експорту товарів в країни СНД і Східної Європи пом'якшав. Організація припинила свою діяльність 31 березня 1994 р.

Література[ред. | ред. код]