Крістіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Крістіна»
Stephen King Christine (2017, UKR, KSD).jpg

Обкладинка першого українського видання
Автор Стівен Кінг
Назва мовою
оригіналу
англ. Cristine
Мова англійська
Жанр література жахів, роман і жахіття
Видавець Viking Press[d]
Виданий 1983
Виданий
українською
2017
Переклад Олена Любенко (2017)
Попередній твір Куджо (роман)
Наступний твір Кладовище домашніх тварин

«Крістіна» (англ. Christine, 1983) — роман Стівена Кінга про машину, яка поводить себе, наче жінка. У 1983 році роман був екранізований режисером Джоном Карпентером.

Сюжет[ред.ред. код]

Арні Каннінгейм — невдаха, до того ж, у нього жахливі вугрі. Майже всі знущаються над Арні, крім його єдиного друга Денніса. Але одного разу Ерні закохується. У машину. У «плімут-фурію» 1958 року випуску.

Зазвичай автомобілі в такому стані відправляють на звалище. Але Арні все одно купує Крістіну, як назвав її попередній власник, старий-мізантроп Ролланд Лебей. Ерні, можна сказати, «одружується» на ній. Деннісу чомусь відразу не подобається цей автомобіль, незабаром він дізнається, що через Крістіну загинули дружина і дочка Лебея — але Арні занадто захоплений своїм придбанням, і його дружба з Деннісом дає тріщину. Арні ставить Крістіну у гараж і починає приводити її до ладу. Причому, у міру того, як змінюється вигляд Крістіни, змінюється і Ерні. Він стає упевненіший у собі, може бути, навіть трохи жорстокий. У нього обличчя, нарешті, очищується від вугрів. Ерні знайомиться з красивою дівчиною, і вона закохується в нього…

Але Крістіна не терпить ніякого суперництва. Вона ні з ким не збирається ділити Арні, і тих, хто постане на її шляху, вона буде вбивати…

Герої[ред.ред. код]

  • Арнольд Каннінгейм, Арні — юнак сімнадцяти років, здібний, але через характер і зовнішність приречений бути вигнанцем у своїй школі. Ніколи не йшов на конфлікт з батьками, хоча вже практично впевнився, що їх відношення до нього піде йому тільки на шкоду. Дуже страждає від свого каліцтва — прищів, і сам вважає себе вигнанцем, незважаючи на дружбу з Деннісом.
  • Денніс — друг дитинства Арні, звичайний хлопець його віку, добрий і співчутливий, цілком благополучна людина. Перша і остання частини роману написані від його імені.
  • Лі — приїжджа дівчина, яка закохалася в Арні (на той час він уже позбувся від прищів), дуже красива. Коли вона зрозуміла, що Арні легко може пожертвувати їй на догоду Крістіні, розірвала з ним стосунки, хоча їй і було дуже важко.
  • Ролланд Лебей — старий, колишній військовий, перший господар Крістіни. Мізантроп, дедалі більше ненавидить людей з плином часу. Втратив дружину і дочку — можна сказати, що їх убила Крістіна. Розлучившись з Крістіною, практично відразу помер.
  • Крістіна — криваво-червоний «Плімут-фурія» 1958 року випуску одержимий свого роду демоном. Перший господар (Ролланд Д. Леббей) назвав її «Крістіна». Машина має власну свідомість, здатність самовідновлюватися і впливати на свідомість свого власника.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Крістіна в романі — автомобіль марки «плімут-фурія» 1958 року. Всі звичайні машини цієї марки кремового кольору, але в книзі є згадка, що перший власник машини, Ролланд Д. Лебей, пофарбував її в популярні тоді кольори — червоний і слонову кістку.
  • У першому варіанті роману Христина чотирьохдверна, хоча у «плімут-фурії» тільки двоє дверей. Ця деталь була прибрана у перевиданнях книги. Але в деяких епізодах все ще згадується наявність задніх дверей.

Посилання на культурні джерела[ред.ред. код]

Переклади українською[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]