Співак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Співа́к або вока́ліст (жіночій рідспіва́чка або вока́лістка; англ. singer) — людина, що займається співом. Термін «вокаліст» частіше використовується щодо співаків, що пройшли спеціальну виконавську школу. Проте в багатьох випадках ці слова є синонімічними. Залежно від типу музики розрізняють академічних, народних та естрадних співаків.

Види співу[ред.ред. код]

Для отримання більш докладної інформації з цієї теми, див. спів.

Академічний спів[ред.ред. код]

В академічній музиці, якій притаманна академічна манера співу, вокалістів розрізняють за різними параметрами залежно від характеристик вокального голосу. Залежно від тембру та діапазону голосу вокаліста розрізняють 5 основних видів голосу, згідно з чим співачка може бути — сопрано або альт; співак — тенор, баритон або бас.

Залежно від своїх голосових даних, передусім сили й тембру голосу, вокаліст може розвивати свою майстерність як оперний, камерний або хоровий співак. Оскільки різні напрямки вокалу, особливо сольний та хоровий спів, характеризуються різними виконавськими прийомами, в більшості випадків вокалісти спеціалізуються в тому чи іншому напрямку.

Класифікація оперних співаків найрозгалуженіша: кожен із 5 основних видів голосу підрозділяється на окремі різновиди залежно від низки характерних особливостей.

В Україні академічні співаки традиційно здобувають освіту в спеціалізованих ВНЗ (наприклад, консерваторіях), де працюють вокальні факультети та оперні студії. Хоровий співак може мати як освіту вокаліста, так і освіту диригента-хоровика, а іноді й будь-яку іншу музичну освіту.

Естрадний спів[ред.ред. код]

Естрадний спів відрізняється від академічного передусім манерою співу. Класифікація естрадних співаків за діапазоном голосу практично не застосовується, проте іноді їх класифікують за музичним напрямком виконання. Важливу роль для кар'єри естрадного співака мають також і немузичні властивості — наприклад те як співак виглядає, його акторські здібності.

Також в розважальній музиці розрізняють вокаліста-соліста (англ. lead singer), що виконує основний голос та бек-вокалістів (англ. backing singer. в США також backup singer або background singer), що виконують гармонічні голоси разом із солістом або без нього.

В Україні в ряді ВНЗ (музичних училищах та інститутах культури) є спеціалізовані факультети естрадного співу. Відомі випадки, коли естрадні співаки здобувають «зіркову» популярність ще в студентські роки, як курйозний випадок — звання заслуженої артистки.

З кінця 1940-х років у ряді країн відроджуються традиції шансоньє — співаків, які самі створюють мелодії, а найчастіше й слова своїх пісень (Жорж Брассанс, Шарль Азнавур у Франції, Булат Окуджава в СРСР та інші).

Класифікація співаків[ред.ред. код]

Класифікація співаків за звуковим діапазоном і статтю є найпоширенішою. Найпоширеніші категорії:

В оперному співі додатково розрізняють такі голоси, як бас-баритон та характерний (комічний) бас, ліричний та драматичний тенори, драматичне та колоратурне сопрано та інші. Є також рідкісні голоси чоловіків, які співають у властиво жіночому діапазоні — контратенор та альтіно.

Співаків також класифікують за стилем їхнього виконання. Так, в освітніх музичних закладах України існують факультети (або відділи) академічного, народного та естрадного співу. В розважальній музиці розрізняють також відповідно до музичних напрямків, як наприклад важкий метал.

Щоб полегшити та вдосконалити взаємодію співаків, композиторів, а також музичних колективів, зацікавлених у вокалі, в інтернеті створюються сайти, присвячені співу, які допомагають спілкуванню людей музичного кола та використовуються як навчальні ресурси.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.