Малопольща

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мала Польща на мапі сучасної Польщі.
   Малопольська провінція на карті Речі Посполитої (1619).

Малопо́льща, або Мала́ По́льща (лат. Polonia Minor, пол. Małopolska)  — історична область в Польщі вздовж верхньої Вісли.
Розташована у південній і південно-східній частині країни. Адміністративно включає чотири польських воєводства: Малопольське, Підкарпатське, Люблінське, Свентокшиське, південні райони Мазовецького і східні райони Сілезького. Головне місто — Краків.

Історія[ред. | ред. код]

Велика Хорватія на середньому та верхньому Дністрі, в Закарпатті, на Сяні і вдовж гір до верхів'їв Одри, Лаби, Заале і Білої Ельстер процвітала певний час, позбувшись аварського впливу. Рух на південь лехітських племен, одне з яких — вісляни — вклинилося в хорватський масив у районі Кракова і розділило його на дві частини, призвів до поділу Великої Хорватії на дві частини[1].

У 910 століттях на теренах теперішньої Малопольщі проживало плем'я віслян із центром у Кракові. Наприкінці 10 століття Болеслав Хоробрий приєднав їх до Польської держави. Назва походить від латинського «Полоніа мінор» («мала» або «молода» Польща), що вживалась на відміну від «старої» Польщі — Великопольщі (Познанщина). Вживалася з кінця 15 століття щодо Краківського, Сандомирського і Люблінського воєводств.

Після Люблінської унії 1569 року й постання Речі Посполитої була утворена Малопольська провінція, до якої окрім Краківщини, Сандомирщини та Люблінщини (власне Малопольщі) увійшли усі українські руські землі Корони Польської — Белзьке, Брацлавське, Волинське, Київське, Підляське, Подільське, Руське та Чернігівське воєводства.

Внаслідок поділів Речі Посполитої 17721795 років Малопольща увійшла до складу австрійського краю Нова Галичина, що разом із західноукраїнськими землями були об'єднані 1803 року в новій адміністративній одиниці — Королівстві Галичини та Володимирії Австрійської імперії.

У період 19181939 років, в часи існування Польської республіки, польська адміністрація на Західній Україні вживала для її означення назву «Малопольська Всходня» (Східна Малопольща).

Воєводства І Речі Посполитої[ред. | ред. код]

Воєводство Центр
POL województwo krakowskie IRP COA.svg Краківське воєводство Краків
POL województwo sandomierskie IRP COA.svg Сандомирське воєводство Сандомир
POL województwo lubelskie IRP COA.svg Люблінське воєводство Люблін

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Войтович Л. Прикарпаття в другій половині I тисячоліття н. н.:найдавніші князівства // Вісник Львівського університету, 2010. — Вип. 45. — С. 47.

Джерела[ред. | ред. код]