Малопольща

From Вікіпедія
Jump to navigation Jump to search
Мала Польща на мапі сучасної Польщі.
   Малопольська провінція на карті Речі Посполитої (1619).

Малопо́льща, або Мала́ По́льща (лат. Polonia Minor, пол. Małopolska)  — історична область в Польщі вздовж верхньої Вісли.
Розташована у південній і південно-східній частині країни. Адміністративно включає два польських воєводства: Малопольське й Підкарпатське, західні частини Люблінського й Свентокшиського, південні райони Мазовецького та східні райони Сілезького воєводств. Головне місто — Краків.

Історія[edit | edit source]

Велика Хорватія на середньому та верхньому Дністрі, в Закарпатті, на Сяні і вдовж гір до верхів'їв Одри, Лаби, Заале і Білої Ельстер процвітала певний час, позбувшись аварського впливу. Рух на південь лехітських племен, одне з яких — вісляни — вклинилося в хорватський масив у районі Кракова і розділило його на дві частини, призвів до поділу Великої Хорватії на дві частини[1].

У 910 століттях на теренах теперішньої Малопольщі проживало плем'я віслян із центром у Кракові. Наприкінці 10 століття Болеслав Хоробрий приєднав їх до Польської держави. Назва походить від латинського «Полоніа мінор» («мала» або «молода» Польща), що вживалась на відміну від «старої» Польщі — Великопольщі (Познанщина). Вживалася з кінця 15 століття щодо Краківського, Сандомирського і Люблінського воєводств.

Після Люблінської унії 1569 року й постання Речі Посполитої була утворена Малопольська провінція, до якої окрім Краківщини, Сандомирщини та Люблінщини (власне Малопольщі) увійшли усі українські руські землі Корони Польської — Белзьке, Брацлавське, Волинське, Київське, Підляське, Подільське, Руське та Чернігівське воєводства.

Внаслідок поділів Речі Посполитої 17721795 років Малопольща увійшла до складу австрійського краю Нова Галичина, що разом із західноукраїнськими землями були об'єднані 1803 року в новій адміністративній одиниці — Королівстві Галичини та Володимирії Австрійської імперії.

У період 19181939 років, в часи існування Польської республіки, польська адміністрація на Західній Україні вживала для її означення назву «Малопольська Всходня» (Східна Малопольща).

Воєводства І Речі Посполитої[edit | edit source]

Воєводство Центр
POL województwo krakowskie IRP COA.svg Краківське воєводство Краків
POL województwo sandomierskie IRP COA.svg Сандомирське воєводство Сандомир
POL województwo lubelskie IRP COA.svg Люблінське воєводство Люблін

Див. також[edit | edit source]

Примітки[edit | edit source]

  1. Войтович Л. Прикарпаття в другій половині I тисячоліття н. н.:найдавніші князівства Архівовано 10 серпень 2017 у Wayback Machine. // Вісник Львівського університету, 2010. — Вип. 45. — С. 47.

Джерела[edit | edit source]