Мазовія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мазовія.
Області Мазовії

Мазо́вія (лат. Mazovia, пол. Mazowsze) — історична область на сході Польщі. Розташована в середньому басейні Вісли і нижньому басейні Нарева і Західного Бугу. Названа так від племені мазовшан. Центральне місто — Варшава, сучасна столиця Польщі.

Назва[ред. | ред. код]

  • Мазовецька земля (лат. terra Mazoviensis)

Історія[ред. | ред. код]

Мазовію, ймовірно, завоював західно-полянський князь Мешко I, перший історичний правитель Польщі, у X сторіччі. Під час хаосу, що настав за смертю Мешка II в 1034 р. і подальшого вторгнення з Богемії, Мазовія тимчасово відокремилася від Польщі під владою Мецлава. Її потім підкорив Казимир I Відновитель з допомогою Ярослава I Мудрого в 1047 р.

1138 року Болеслав IV Кучерявий отримав Мазовію у спадок і став її першим князем. Князівство Мазовія ділилася на уділи, що поступово переходили під владу польських королів (остаточно в 1526). До 1526 року у складі Польщі була окремим князівством, потім стала воєводством.

Столицею Мазовецького князівства було місто Варшава, 1596 року сюди перемістилася з Кракова столиця Польщі.

Після поділів Речі Посполитої Мазовія стала частиною Царства Польського в 1815 і Імперської Росії в 1831. В 1918 Мазовія включена в межі наново сформованої Другої Польської Республіки.

В 1999 було створено Мазовецьке воєводство, як один з 16 адміністративних регіонів Польщі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]