Кіч

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад кітчу, Німеччина, 1916 рік

Кіч або Кітч (нім. Kitsch - ницість, халтура, відсутність смаку) — термін для означення низькоякісного предмета масової культури, сучасного псевдомистецтва, творів, яким бракує смаку.

Тлумачення слова[ред. | ред. код]

Слово походить від нім. Kitsch, тобто ницість, халтура, відсутність смаку.

Вважають, що це слово виникло в Німеччині у місті Мюнхен, де у 1860—1870-ті роки вирували дешеві мистецькі базари. За невелику ціну там можна було придбати поспіхом зроблені і неповноцінні ескізи і картини, сентиментальні, вульгарні, неестетичні, з вадами смаку, зроблені за вже знайомими стереотипами. Кітч і кітчеві витвори мистецтва мали великий попит у дрібної німецької буржуазії та нових багатіїв, не обтяжених освітою, вихованням, знанням культурних традицій свого і чужих народів. Саме ці верстви суспільства мали час і гроші на придбання витворів мистецтва. Але вади смаку і неосвіченість навернули їх до кітчу і гірших зразків офіційно підтриманого академізму чи салонного мистецтва.

Скульптура біля входу на стадіон

Кітч у XX столітті[ред. | ред. код]

Geschmacksverirrungen.jpg

Кітч, як термін і як явище в мистецтві перейшов до XX століття. З часом кітчем почали називати усе зроблене поспіхом і неякісно, іноді яскраво розфарбоване заради швидкого продажу. Найближче до іноземного кітчу жаргонне слово - «халтура». Кітчеві витвори естетично обкрадені, низькоякісні, зроблені за культурними і мистецькими штампами, розраховані на невибагливих, малокультурних користувачів, експлуатують еротику, зовнішню привабливість дітей чи тварин, квітів, фантастику, сумнівні сюжети та ідеї. Це брудна ідейна і мистецька суміш із хаосом замість системи.

Вартість кітчу, його суть добре описав Клемент Грінберг, критик зі Сполучених Штатів. У творі «Авангард і кітч» (1939 р.) він зазначив: «Кітч механістичний, бо діє за формулами (за давніми рецептами). Кітч — це фальшивий досвід і фальшиві почуття. Але кітч змінюється разом з панівним стилем, зберігаючи вірність своїй ницості. Кітч — уособлення усього несуттєвого в сучасному житті.»

Вияви кітчу[ред. | ред. код]

Письмовий набір
Садові гноми
So nimm denn meine Hände Kitschfigur.jpg

Вірш, картина, килим, гіпсовий виливок можуть бути значущими предметами чи явищами мистецтва або кітчем. Вирішальними стають талановита обдарованість майстра, сплав освіти, традицій, творчого розвитку і наявність смаку в автора.

Перські килими увібрали таку безліч культурного надбання народу, що пройшли даль віків і зміну держав і релігій без втрати високих мистецьких якостей. Базарний килим з лебедями чи купанням голих красунь, намальований на коленкорі в післявоєнні роки — ознака страшних наслідків війни і падіння смаку, естетична катастрофа, кітч.

Музеї давно збирають гіпсові відливки Родена, бо ті не переведені в закінчені скульптури, але несуть сліди роздумів, пошуків видатного скульптора. А їхня тиражність дозволяє мати екземпляри не одному, а багатьом музеям чи художнім навчальним закладам. Гіпсові відливки голих янголів, розфарбовані золотою фарбою і продані на стихійному ринку — кітч.

Могутнім виявом сучасного кітчу стала хаотично-капіталістична забудова міста Лас-Вегас у США.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • В. Бушанський. Кітч політичний // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.332 ISBN 978-966-611-818-2
  • Clement Greenberg, ‘Avant-Garde and Kitsch’, in Art and Culture: Critical Essays, Boston: Beacon Press, 1961, pp. 3-21.(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]