Лабіалізація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Labialized
◌ʷ

Огýблення, або лабіалізáція (лат. labialisatio, від labia — «губи») — у фонетиці заокруглення випнутих уперед губ при артикуляції певного звука. Різновид додаткової артикуляції. Також — вид асиміляції, процес надання звукові губного призвука або повне його перетворення на губний. Розрізняють лабілізовані (огублені) голосні (англ. rounded vowels) та лабілізовані (огублені) приголосні (англ. labialized consonants). У Міжнародному фонетичному алфавіті лабіалізація приголосних позначається маленьким знаком ⟨ʷ⟩ у правому верхньому кутку символа звука (наприклад: [pʷ], [kʷ], [bʷ]); для більшості огублених голосних існують окремі символи. В українській мові лабілізація приголосних має місце перед о та у.

У просторіччі чужорідний звук [f] люди часто замінюють на огублений [хʷ], що з часом розвивається в повноцінні [xw], [х] або [ʋ] (наприклад: парахвія[1], хвиля (від польського «fala»), хутро (від польського «futro»), Матвій (від грецького «Ματθίας», де θ передають, то як т, то як ф).

Протилежне явище, втрату артикуляцією округлення губ називають делабіалізацією.

Огублені голосні[ред. | ред. код]

Огублені приголосні[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Тлумачення / значення слова "ПАРАХВІЯ" | Словник української мови. Словник Грінченка. hrinchenko.com. Процитовано 28 листопада 2022.