Лейла Фрейвальдс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лейла Фрейвальдс
Laila Freivalds
Laila Freivalds, Sveriges utrikesminister (Bilden ar tagen vid Nordiska radets session i Oslo, 2003) (1).jpg
Народилася 22 червня 1942(1942-06-22) (75 років)
Рига, Райхскомісаріат Остланд, Третій Рейх
Громадянство Flag of Sweden.svg Швеція
Діяльність дипломат і політик
Alma mater Уппсальський університет
Посада міністр закордонних справ Швеції, віце премьєр міністр Швеції[d], міністр юстиції Швеції[d] і віце премьєр міністр Швеції[d]
Партія Соціал-демократична партія Швеції
Нагороди
Орден Трьох зірок

Лейла Лігіта Фрейвальдс (швед. Laila Freivalds; нар. 22 жовтня 1942(19421022), Рига, Латвійська РСР, СРСР) — шведський дипломат, політик, член Соціал-демократичної партії, у 1988—1991 рр./1994-2000 рр. — Міністр юстиції, у 2003—2006 роках — Міністр закордонних справ, декілька місяців 2004 року — заступник прем'єр-міністра Швеції.

Життєпис[ред.ред. код]

Фрейвальдс народилась в Ризі, Райхскомісаріат Остланд. Під час Другої світової війни разом із сім'єю втекла до Швеції. Вона закінчила університет Уппсали 1970 року як кандидат юридичних наук (juris kandidat), після чого перебувала на службі у шведській судовій системі до 1976 року. З 1976 року Фрейвальдс займала керівні посади у Шведському агентстві споживачів, що підзвітне Міністерству аграрної культури.

В 1988 році була призначена на посаду Міністра юстиції. Після невеликої перерви, коли її партія була в опозиції (1991 по 1994 рік), Лейла Лігіта продовжила займати посаду Міністра юстиції, поки в 2000 році не пішла у відставку в зв'язку з суперечкою, за яку її критикували як приватну особу, яка намагалась перетворити свою оренду в спільне володіння, тобто кондомінімум, обходячи спірний закон про володіння житлом, який вона повинна була ввести і захищати на своїй публічній посаді Міністра юстиції. Після цього скандалу у неї були напружені відносини з пресою[1].

Після вбивства Анни Лінд, в 2003 році посіла місце Міністра закордонних справ Швеції.

Лейлу Фрейвальдс дуже сильно критикувала преса за дії її уряду після цунамі 2004 року в Азії, наголошуючи на тому, що уряд повинен був активніше відреагувати на події в Азії замість того, щоб чекати на отримання об'ємнішої інформації. Також її критикували за похід в театр у той день (26 грудня 2004 р.), коли цунамі завдало масових руйнувань і забрало багато життів, на що Лейла Лігіта відповідала, що вона не слухає і не дивиться ніяких теленовин, коли працює[2].

21 березня 2006 року Лейла Фрейвальдс пішла з посади міністра закордонних справ, після того, як було підтверджено, що вона неправдиво свідчила про свою причетність до закриття веб-сайту, що належав шведським демократам, в результаті скандалу про карикатури на пророка Мухаммеда в газеті Jyllands-Posten. Під час цього скандалу шведські демократи опублікували карикатури на своїх веб-сторінках, тільки для того, щоб їх закрив інтернет-провайдер. Врешті було встановлено, що уряд контактував з провайдером і саме він запропонував закриття сайту, але для ЗМІ Фрейвальдс стверджує, що підопічний зробив це без її відома.

Offentlighetsprincipen (The Principle of Public Access-принципи публічного доступу) — положення про свободу надання інформації, закріплене в Конституції Швеції, зробило можливим довести, що це — неправда. Оскільки у Швеції діє принцип публічного доступу до документів, було знайдено внутрішні документи у 4-ох місцях, які допомогли чітко встановити факт того, що Лейлі Лігіті було відомо про все, що відбувається навколо. Пізніше, ця інформація була опублікована у внутрішній урядовій газеті «Riksad & Departament». Потенційна причетність до закриття сайту розглядалася більшістю як порушення частини Конституції Швеції, де йдеться про свободу преси[3].

Більшість журналістів припускали, що вирішальний момент настав після Йорана Перссона, Прем'єр-міністра Швеції, який в той час публічно критикував державних службовців, які запропонували закрити сайт тільки для того, щоб дізнатися, чи діяв інтернет-провайдер за вказівками Фрейвальдс. Є припущення, але без підтвердження, що прем'єр — міністр особисто і секретно запропонував Лейлі Фрейвальдс піти у відставку, що вона згодом і зробила.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. 2. «FACTBOX-Five facts about Sweden's Laila Freivalds». Reuters AlertNet. Archived from the original on 22 March 2006. Retrieved 2006-03-21.
  2. Рудько С. О. Зовнішня політика країн Західної Європи в постбіполярний період: навчально-методичний посібник із курсу / С. О. Рудько. — Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2012. — 412 с.
  3. «Swedish foreign minister resigns over cartoons». Reuters AlertNet. Archived from the original on 22 March 2006. Retrieved 2006-03-21.