Ломикамінь аїзоподібний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Saxifraga aizoides
Saxifraga aizoides 010907.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина: Ломикаменеві (Saxifragaceae)
Рід: Ломикамінь (Saxifraga)
Вид: Ломикамінь аїзоподібний
Біноміальна назва
Saxifraga aizoides
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Saxifraga aizoides
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Saxifraga aizoides
EOL logo.svg EOL: 583343
IPNI: 793159-1
ITIS logo.svg ITIS: 24250
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 102714

Ломикамінь аїзоподібний[1] або ломикамінь аїзовидний[2] (Saxifraga aizoides L.) — розгалужена багаторічна трав'яниста рослина родини ломикаменеві (Saxifragaceae) з численними сланкими надземними пагонами, що вкорінюються. Має арктичне, субарктичне, гірське і передгірне поширення; є кормом для козиці

Опис[ред. | ред. код]

Має 5–15 см завдовжки листяні, не квітучі стебла і, зазвичай, розгалужені, квітконоси 15–25 см завдовжки. Поширюється короткими кореневищами, що утворюють невеликі колонії. Списоподібної форми листки переважно темно-зелені, досить м'ясисті, злегка сплющені, загострені, 0,5–3,0 см завдовжки. Суцвіття 2–15-квіткові, іноді поодинокі квіти. Квітки з п'ятьма чашолистками і пелюстками. Жовті або світло-помаранчеві (іноді яскраво-червоні) пелюстки 3–6 мм завдовжки. Період цвітіння з червня по вересень.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширений у Північній Америці, в тому числі на Алясці, у Канаді, а саме район Великих озер, у Ґренландії та Європі. Доходить до 3150 метрів висоти в Піренеях, Альпах, Карпатах, Балканах і Апеннінах й до західного Сибіру. Росте у вологих місцях і берегами річок, в основному на вапняку.

Вид в Україні[ред. | ред. код]

Наявний на Чорногорі (ур. Ґаджина) й Чивчинах (г. Гнєтєса). Адміністративні регіони: Івано-Франківська та Чернівецька області. Природоохоронний статус виду: зникаючий. Вид трапляється на вологих скелях і на стрімких кам'янистих берегах потоків: на висоті 1300 у Чивчинських горах і 1550—1600 м н.р.м. на Чорногорі. Приурочений до кам'янистого слабокислого субстрату з включеннями кальцитів. Чорногірська популяція розташована на території Карпатського національного природного парку.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]