Луцький дитинець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луцький дитинець
Lutsk Volynska-Ancient many-layer settlement Lutsk-VIII-2.jpg
Луцьк-7, поселення двошарове: давньоруський час Х—ХІІІ ст. та пізнє середньовіччя XVI—XVII ст. - Луцьк (вул. Архітектора Метельницького, на мисі правого берега р. Стир)

50/44/20/N/25/19/24/E
Країна  Україна
Розташування Луцьк, Волинська область
Засновано XI сторіччя
Стан зруйнований
Ідентифікатори й посилання
Луцький дитинець (Україна)
Луцький дитинець

Луцький дитинець — історичне ядро давньоруського Лучеська, нинішнього Луцька.

Закладений на межі X і XI століть на підвищенні біля злиття Стиру з його маленькою притокою Глушець. Назву свою місто, мабуть, отримало від крутих лук, які тут утворює Стир, що охоплює місто із трьох боків. Співвідношення сторін дитинця становило 110 × 100 м. У 1069 році фортеця витримала тривалу облогу з боку польського війська князя Болеслава II Сміливого. У XII столітті Луцький дитинець оновлено за рахунок потужних дерев'яних стін, зведених на насипнім валу. З напільного боку дитинець був також захищений ровом, викопаним приблизно того ж періоду. З південного заходу до дитинця прилягало окольне місто (360 × 170 м), яке наступної епохи називалося Нижнім замком, тоді як дитинець був відомий як Верхній замок.

У 1149 році Луцьк витримав шеститижневу облогу з боку полків Юрія Долгорукого. Роком пізніше місто не зміг взяти галицький князь Володимирко Володарович, а в 1155 році така ж невдача спіткала галицького князя Ярослава Осмомисла. У 11751180 роках у дитинці збудовано кам'яну церкву Івана Богослова. Саме тоді дитинець формувався як княжий двір — головна резиденція удільних луцьких князів. Тут проживала князівська родина, різні чиновники. У 1240 році укріплення міста сильно постраждали під час монгольської навали на Русь, а в 1261 році вони, як і ціла низка інших укріплень Західної Русі, були остаточно зруйновані за наказом монгольського нойона Бурундая[1]. В середині XIV століття на місці давньоруського дитинця литовський князь Любарт звів кам'яний замок, відомий як замок Любарта.

На території дитинця археологами під час розкопок виявлено давньоруські помешкання X- XIII століть, предмети озброєння та інше.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Луцк // Большая российская энциклопедия : [в 36 т.] / председ. ред. кол. Ю. С. Осипов, отв. ред. С. Л. Кравец. — М. : Науч. изд-во «БРЭ», 2004—2017. (рос.)

Література[ред. | ред. код]

  • Кучинко М. М. Про час спорудження i ранню історію Луцького замку // УІЖ. 1985. № 10. С. 144—148.