ЛіАЗ 5256

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ЛіАЗ 5256
ЛіАЗ 5256
Випуск, роки 1986 — 2021
Екземпляри, шт більше 25 600
Характеристики маси
Маса у спорядженому стані, т 9305—9930 (залежно від модифікації)
Маса повного автобуса, т 17336—17930
Швидкісні характеристики
Максимальна швидкість, км/год 70—80
Макс.швидкість при повному завантаженні, км/год 70
Макс.швидкість пустого автобуса, км/год 70—80
Розгін 0-60 км/год за, сек 24…31 (залежно від модифікації)
Місткість, осіб
Місць для сидіння: 23
Стоячих місць
(7 осіб/м²)
>80
Повна місткість
(8 осіб/м²)
110
Розміри
Довжина, мм 11400
Ширина, мм 2500
Висота , мм 3007
Колісна база, мм 5470
Кліренс, мм 240
Двигун
Тип двигуна дизель
метан (на газу)
Назва двигуна ЯМЗ-6563
КАМАЗ-740.65-240
CAT-3126
Cummins-CG-250 (усі на Euro 3)
Рульове керування ZF Servocom з гідропідсилювачем
Потужність, кВт 169…186 (залежно від модифікації)
Коробка передач

ЛіАЗ 5256 — 11-метровий високопідлоговий міський автобус, що був розроблений на Лікінському автобусному заводі.

Проект побудови цієї моделі було складено у 1977—1978 рр. Всесоюзним контрукторсько-експериментальним інститутом автобусобудування (Львів), разом з автобусом ЛАЗ 5252. ЛіАЗ 5256 серійно випускається з середини 1980-х років, постійно[джерело?] покращуючись у технічному плані та характеристикам. ЛіАЗ 5256 замінив застарілий автобус ЛіАЗ 677, (що випускався на ЛіАЗі у 1960-х1970-х роках); ця модель використовується для перевезень пасажирів у великих містах. На базі ЛіАЗ 5256 було спроектовано і тролейбуси ЛіАЗ, наприклад тролейбус ЛіАЗ 5280. Зараз[коли?] випущено понад 25,6 тисяч штук ЛіАЗ 5256 різних модифікацій.

Опис моделі[ред. | ред. код]

ЛіАЗ 5256 в С. Осколі
ЛіАЗ 5256 в селі Кіпень

ЛіАЗ 5256 є автобусом великого класу, що застосовується переважно для міських перевезень, хоча він може використовуватися і як приміський, і як шкільний а також спеціально обладнаний для перевезення інвалідів у візках разом з іншими пасажирами. Автобус ЛіАЗ 5256 проектувався у один час з ЛАЗ 5252 (творінням Львівського автобусного заводу), тому у їхній будові є декілька схожостей, ЛіАЗ 5256 є російським варіантом міського автобуса великого класу що замінив угорські Ікаруси; довжина цього автобуса збігається з довжиною ЛАЗ 5252 — 11.4 метри, у висоту автобус став дещо меншим, рівно 3 метри у висоту.

Протягом виробництва ЛіАЗ 5256 з середини 80-х, дизайн його кузова сильно мінявся, найперші випуски мали цілком квадратні форми кузова та багато інших дрібних відмінностей дизайну. Теперішні[коли?] моделі мають заокруглені форми кузова та набагато[уточнити] більший строк служби, ніж у попередніх модифікацій цього автобуса. Повна антикорозійна обробка набагато збільшує ресурс роботи кузова (у цьому випадку не менше ніж 12 років роботи); сам кузов одноланковий, тримальний, без рами, вагонного компонування. Дизайн передка автобуса істотно міняється з розвитком сучасніших моделей; давніші випуски ЛіАЗів мали повністю прямий передок і лобове скло, одинарні округлі фари та прибитий до кузова бампер; теперішній[коли?] варіант ЛіАЗ 5256 сильно відрізняється від колишніх. Фари залишено одинарними, проте їм надано більш квадратну форму, бампер зварний і нечіткоокреслений, протитуманні фари округлі, їх вмонтовано у бампер, вони мають лінзове скління, від чого значно збільшується їх далекоглядність. Лобове скло гнуте, безколірне так і залишено розділеним, вікна оброблені гумовим супінатором; склоочисники переміщаються за допомогою тягових важелів. Маршрутовказівники цього автобуса не мають спеціально відведеного місця для них на передку, тому таблиці ставляться будь-де на лобовому склі; попередні версії ЛіАЗ 5256 мали спеціальний відсік для вказівників над лобовим склом, проте електронними табло вони не стали. Бокові дзеркала зовнішнього виду сферичні, у вигляді «вуха зайця», праве дзеркало має ще одне невелике скло огляду на дорогу. Мотовідсік з двигуном автобуса розташовується на задньому звисі; автобуси ЛіАЗ 5256 комплектуються двигунами такими як ЯМЗ, КАМАЗ, Cat, Caterpillar та Cummins; усі двигуни відповідають європейським екологічним нормам Euro-3. Двигуни цих автобусів дизельні, проте можуть комплектуватися і газовим двигуном Cummins, з яким автобус може розвинути швидкість до 70 км/год. Навіть не зважаючи на те, що ЛіАЗ 5256 високопідлоговий, двигун не вдалося вмістити під підлогу, тому задній ряд сидінь розташовується на підвищенні (свого часу ЛАЗ 5252 стикався з тією ж проблемою, оскільки використовував великі і об'ємні двигуни ЯМЗ, ЗІЛ та КАМАЗ).

У автобуса дві осі та радіанні ободи, пневматична система гальмування, усі гальмівні механізми усіх коліс барабанного типу; автобус має антиблокувальну систему ABS. Підвіска автобуса пневматично-ресорсна; мости виконані від RABA та КААЗ. Автобус має три двостулкові двері поворотно-зсувного типу, що ведуть до салону, сам дизайн входу змінюється у залежності від призначення ЛіАЗа, наприклад автобус з можливістю перевезення інвалідів у візках має безсходинковий вхід, який є фактично пандусом для в'їзду візків; саме через застосування автобуса дизайн салону може дещо змінюватися. Двері автобуса мають розвинуте тоноване скління і систему протизащемлення пасажирів. Настил підлоги автобуса складається з цільного лінолеумного килиму з блискітками. Висота салону становить майже 2 метри, тому автобус є досить зручним для людей високого зросту. Поручні автобуса тонкого типу, зазвичай пофарбовані у жовтий колір, вертикальні поручні розташовуються біля кожного ряду сидінь, горизонтальні поздовж усього салону, на них можуть вішатись пластикові ручки для більшого комфорту; дуже незвично вони вигинаються півколом біля збірних майданчиків. Сидячі місця пасажирів м'які, комфортні, роздільного типу, зі шкірозамінника та чимось вишитим назовні; усього крісел 23 штуки — трохи менше ніж у Європейських автобусів довжиною 12 метрів, у ЛАЗ 5252 у салоні 28 сидячих місць (наведено для порівняння), однак невелика кількість місць значно збільшує місткість салону та унеможливлює тісноту у передній частині салону через велику перегородку кабіни водія і дві пари сидінь з переднього ряду (планування місць подібне до Ikarus 260, який мав у салоні 22 місця і загальну місткість 108 чоловік, від чого значно вигравав). Останній ряд сидінь розташовується на помості через причину, описану вище. Загалом планування сидячих місць у автобуса вельми вдале, його повна місткість досягає 110 чоловік. У автобуса є два (один номінальний ззаду) збірні майданчики без сидінь, що використовуються у спеціальних автобусах для розташування інвалідних візків, так у цих автобусів переміщено і ряд сидінь з заднього збірного майданчика. Також у автобусів ЛіАЗ 5256 є такі елементи як захисні тоновані стекла, наприклад біля дверей та на збірних майданчиках. Бокові вікна у автобуса теж розділені, як і у ЛАЗ 5252, тоновані коричневою плівкою, вікна дуже великого розміру, тому є зручними для людей будь-якого зросту, на самому заді справа є додаткове вікно овальної форми.

Система вентиляції у салоні представлена 3 люками звичайного обдуву і зсувними кватирками на вікнах. Система підігріву салону рідинна від системи охолодження двигуна і незалежного рідинного опалювача. Кабін водія автобуса відгороджена від салону суцільною перегородкою, з салону до неї ведуть двері, для виходу і входу водія до кабіни служить передня стулка передніх дверей, що відкривається автономно. Приладова панель автобуса пластмасова і у формі напівкруга, тому дає легкий доступ до усіх потрібних клавіш керування. Кермове колесо автобуса ZF Servocom з гідропідсилювачем керма. Керування рухом здійснюється за допомогою двох або трьох керівних педалей — акселератора, гальма та зчеплення; останнє присутнє не завжди через те, що на нові випуски встановлюється автоматична коробка передач. Коробки передач цього автобуса бувають від Allison, ZF, Voith та ЯМЗ; з них «автоматами» є Voith, Allison і ZF (механіка або напівавтомат). Попри такі технології, автобуси ЛіАЗ 5256 не розвивають великої швидкості руху, максимальна швидкість руху цих автобусів не перевищує 70—80 км/год, проте контрольні витрати палива[1] складають близько 30 літрів дизпалива.

Технічні характеристики[ред. | ред. код]

ЛіАЗ 5256
Загальні дані
Модель ЛіАЗ 5256
Проект/розроблений, рік 1977—1978
Серійно випускається з, рік середина 1980-х років
Подібні автобуси (ЛіАЗи) ЛіАЗ 6212, ЛіАЗ 6213
Подібні автобуси (інші) ЛАЗ 5252, Нєман 52021, МАЗ 103, МАЗ 104, МАЗ 107
Кількість випущених екземплярів, штук близько 25400 (на 2016 рік)
Призначення міський, приміський, шкільний, спеціальний (див. опис)
Кузов
Описання кузова одноланковий тридверний, тримальний вагонного компонування
Строк служби кузова, не менше ніж, роки 12
Габарити і елементи ззовні
Довжина кузова, мм 11400
Ширина по молдінгу, мм 2500
Висота, мм 3007
Колісна база, мм 5470
Дорожній просвіт, мм ~240
Мінімальний радіус повороту, м 11.5
Споряджена маса, мм 9305—9960 (залежно від модифікації)
Повна маса, мм 17336—17930 (залежно від модифікації)
Фари (передок) 4 2 + 2 протитуманні з лінзовим склінням
Бокові дзеркала зовнішнього виду сферичні
Лобове скло роздільне, гнуте, безколірне
Розташування мотовідсіку задній звис
Шасі і гальмівні системи
Тип мостів RABA/КААЗ
Підвіска пневматично-ресорсна
Колеса/осі радіанні/2, 4×2
Гальмівні механізми барабанного типу
Робоча гальмівна система пневматична, двоконтурна, з поділом на контури по осях
Зупинна гальмівна система гальмівні механізми заднього мосту з приводом від пружинних енергоакумуляторів
ABS присутня
Салон і місце водія
Двері до салону 3 двостулкові
Настил підлоги лінолеум
Поручні тонкого типу, жовтого кольору, горизонтальні з пластиковими ручками
Сидіння зі шкірозамінника, роздільного типу
Підсвітка у салоні плафонові світильники на даху
Вікна безпечні, клеєні, тоновані
Опалення у салоні рідинне від системи охолодження двигуна та автономного опалювача
Вентиляція у салоні через люки і зсувні кватирки
Кількість сидячих місць, шт 23
Повна пасажиромісткість, чол 100—110
Кабіна водія відокремлена від салону перегородкою
Приладова панель з пластмаси
Кермова система ZF Servocom з гідропідсилювачем
Коробка передач
Тип КПП механічна, напівавтомат або автомат
Моделі КПП ЯМЗ, Voith, Allison, ZF
Двигун
Тип дизельний або газовий
Назва двигуна ЯМЗ-6563 (1), КАМАЗ 740.65-240 (2), Caterpillar 3126 (3), Cummins CG-250 (4) (газовий)
Потужність, кіловат 169—186
Число циліндрів 6 (усі крім 2), 8 (лише у КАМАЗ)
Робочий об'єм, літри 11.15 (1); 10.85 (2); 6.6 (3) 8.3 (4)
Відповідність екологічним нормам Euro-3
Контрольні витрати палива, літри 28, 30, 32
Максимальна швидкість, км/год 70, 80

Модифікації[ред. | ред. код]

Протягом виробництва моделі ЛіАЗ 5256 було випущено декілька модифікацій даної моделі автобуса (перераховано головні):

  • ЛіАЗ 5256.26 — автобус з двигуном CAT-3126 Е-3; автоматична коробка передач ZF/Voith/Allison; з мостами Raba
  • ЛіАЗ 5256.30 — одна з нових модифікацій з двигуном CAT-3126 Е-3 та АКПП.
  • ЛіАЗ 5256.36 — автобус з двигуном ЯМЗ-6563 Е-3, з АКПП Voith/мех коробка передач ЯМЗ і мостами Raba або КААЗ.
  • ЛіАЗ 5256.46 — автобус з двигуном КамАЗ-740.65-240 на Euro-3 з АКПП Voith і мостами Raba
  • ЛіАЗ 5256.56 — автобус з газовим двигуном Cummins-CG-250, автоматом Allison і мостами Raba.

Пізніше на базі ЛіАЗ 5256 були розроблені гармошкові автобуси — це є ЛіАЗ 6212 (високопідлоговий) і ЛіАЗ 6213 (низькопідлоговий з декількома нововведеннями порівняно з 6212 моделлю). Подібними автобусами за будовою на ЛіАЗ 5256 є ЛАЗ 5252 та його різновиди, МАЗ 103, МАЗ 104 та МАЗ 107, деякі автобуси білоруського виробництва Нєман, наприклад Нєман 52012; також є тролейбус ЛіАЗ 5280 на базі ЛіАЗ 5256.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Контрольні витрати палива — мається на увазі витрати пального при швидкості 60 км/год на відстань 100 кілометрів

Посилання[ред. | ред. код]