Пандус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пандус
Зображення
CMNS: Пандус у Вікісховищі

Панду́с (фр. pente douce — «пологий схил»), також рампа — прямокутна або криволінійна в плані полога похила доріжка, яка з'єднує дві горизонтальні поверхні різного рівня, зазвичай для забезпечення переміщення колісних транспортних засобів з однієї на іншу.

Пандус

Застосування

[ред. | ред. код]
Заїзд на пандус на інвалідному візку
Серед застосувань пандуса

Переносні пандуси —

  • для забезпечення переміщення візків на висоту сходів, забезпечення в'їзду візків у салон або кузов автівки.

В деяких випадках пандус може заміняти сходи всередині і зовні будинків, на станціях метро. У сучасному будівництві пандус влаштовується в багатоповерхових гаражах, підземних переходах тощо. У громадських місцях для зручності перевезення дитячих і інвалідних візків, сходи, як правило, дублюють пандусом.

В театрі пандусом називають конструкцію поверхні сцени, яка дозволяє (поряд зі сходами та підйомно-опускними майданчиками) змінювати рівень планшета сцени.

Вимоги до пандусів в Україні

[ред. | ред. код]

З 1 квітня 2019 року В Україні вимоги до пандусів дещо змінилися. Набрали чинності нові будівельні норми ДБН «Інклюзивність будівель і споруд»[2]. За констатацією представника Держбуду переважна більшість пандусів в Україні не відповідає вимогам доступності. Крім того, у багатьох будівлях конструкція сходів така, що дуже ускладнює переобладнання з влаштуванням пандуса. Ці будівлі недоступні для самостійного входу/виходу маломобільних осіб, що робить їхнє проживання проблематичним.

Відповідно до оновлених будівельних норм, в усіх громадських та житлових будівлях з перепадами рівнів повинні бути пандуси. Під час проектування будівель обов'язково має бути передбачено прямий безперешкодний доступ з території до будинку, а в місцях суттєвих перепадів рівня поверхонь влаштовуються ліфти, піднімальні платформи, вертикальні підйомники, пандуси. Крім того, вони повинні бути як на вході до будівлі, так і всередині.

Згідно з нормативом безпечний нахил зовнішнього пандусу має бути не більш ніж 8 %, а внутрішнього — 10–12 %. При цьому максимальна висота пандуса не повинна перевищувати 0,8 м, а після кожного підйому задля безпеки руху мають бути горизонтальні майданчики розміром 1,5 м, де можна зупинитись і перепочити.

Для безпеки людей поверхня пандусів має бути з неслизькою шорсткою та рівною поверхнею. При однобічному русі ширина має становити щонайменше 1,2 м, а при двобічному — 1,8 м.

Під час проектування нової будівлі необхідно передбачити ліфти, а під час реконструкції будувати пандуси та підйомники[3].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Державні будівельні норми України. Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення. 6.2. Сходи і пандуси. ДБН В.2.2—17:2006. Цит. за Грибальський Я., Мудрий Я., Мостовий А. Доступність до об'єктів житлового та громадського призначення для людей з особливими потребами. Методичний посібник. — Львів, 2010. — С. 92.
  2. Державні будівельні норми України. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення. ДБН В 2.2-40:2018. — К.: Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 2018. — С. 5 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 18 лютого 2020. Процитовано 18 лютого 2020.
  3. В Україні змінилися вимоги до пандусів з 1 квітня 2019 року [Архівовано 6 квітня 2019 у Wayback Machine.] // ua.112, 2019-04-03

Посилання

[ред. | ред. код]