Марка (вагова і грошова одиниця)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Марка (лат. marca, marcha, marcus) — первинно, одиниця ваги срібла чи золота у середньовічній Західній Європі, що приблизно дорівнювала 8 тройським унціям (249 грамів). Пізніше марка стала використовуватись як грошова одиниця в Англії, Шотландії, Німеччині та скандинавських країнах.

Історія[ред.ред. код]

В Англії марка (англ. mark) ніколи не карбувалась як монета, однак активно використовувалась як грошова розрахункова одиниця. Вперше марка з’явилась в Англії у X столітті та мала, ймовірно, данське походження. У той час вона була еквівалентною 100 пенсам. Після нормандського завоювання 1 марка стала відповідати 2/3 фунта стерлінгів, тобто 13 шилінгам й 4 пенсам.

В Шотландії марка (скотс. merk) як грошова й вагова одиниця була запозичена з Англії й також дорівнювала 13 шилінгам і 4 пенсам сріблом. Згодом розрахункова вартість марки була підвищена до 14 шилінгів. На відміну від Англії в Шотландії марка до кінця середньовіччя перетворилась на основну грошову одиницю і стала карбуватись у вигляді монет. Існували монети в 1 шотландську марку, 1/2 марки (7 шилінгів), 1/4 марки (3 шилінги 6 пенсів), а також вартістю в 4 марки (2 фунти 16 шилінгів).

У північній Німеччині (передусім, в Гамбургу) й Данії марка (нім. mark) використовувалась і як розрахункова грошова одиниця, і як монета, що відповідає 16 шилінгам. У 1871 році, після об’єднання Німеччини та уніфікації її грошової системи, марку було прийнято як офіційну грошову одиницю Німецької імперії.

У Східній Європі (Польщі, Чехії, Литві, Прибалтиці, на Русі) марка носила назву «гривня».

Див. також[ред.ред. код]

Німецька марка
Гривня (міра ваги)

Посилання[ред.ред. код]

[1]