Матрьошка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Матрьошки

Матрьо́шка,[1] мотрі́йка[2] (рос. матрёшка) — дерев'яна лялька з вкладених одна в одну фігурок.

Історія[ред. | ред. код]

Вкладені нижні частини матрьошок

Перша російська матрьошка була створена та розмальована в 1891 році у московському майстерні-магазині «Дитяче виховання», власником якого був Анатолій Мамонтов, брат відомого купця Сави Мамонтова. Першу іграшку виточив з дерева майстер В. П. Звьоздочкін, а розписав її професійний художник С. В. Малютін, який на той час за дорученням власника магазину-майстерні ілюстрував дитячі книжки.

Для підвищення обізнаності майстрів Сава Мамонтов закуповував для своєї майстерні зразки іграшок зі всього світу. Так була придбана в майстерню фігурка японського бога Фукурокудзю, яку привезли з острова Хонсю. Фігурка являла собою старого із витягнутою від довгих роздумів головою та складалась з двох половинок, які можна було роз'єднувати. Всередині лежала також фігурка, але менша. Вона також була роз'ємна та мала всередині ще меншу фігурку. Таких фігурок було п'ять.

Саме ця фігурка, яка є японською лялькою дарума, й надихнула С. В. Малютіна на створення матрьошки[3]. Японський взірець має вигляд цілого гурту із вкладених одна в одну фігурок японського мудреця Фукурокудзю.

На той час одним з найбільш поширених жіночих імен було Матрёна («Мотрона»), тому нову ляльку назвали зменшувальною формою матрёшка. В українській мові вживається пряме запозичення «матрьошка», було запропоновано також кальку «мотрійка»[4] (від «Мотря», яке є зменшувальною формою до «Мотрона»).

Цікаво[ред. | ред. код]

  • Матрьошка — один з найпопулярніших сувенірів для іноземних туристів в Росії.[джерело?]
  • На початку XX століття в Російській імперії «матрьошками» називали жінок, які працювали няньками та виховували чужих дітей[5].

Використання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. матрьо́шка // «Словники України» online
  2. Мотрійка // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2020.
  3. Лекция Александра Мещерякова об истории культурных связей между Россией и Японией в XIX-XX вв. (ru). iocs.hse.ru. Процитовано 2017-12-22. 
  4. Матрёшка // Большой русско-украинский словарь
  5. Горілка, матрьошка, самовар: свої національні символи Росія вкрала в інших народів (uk). ictv.ua. Процитовано 2018-01-03. [неавторитетне джерело]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Селезньов Володимир. Антологія помилок та хибних думок. — Litres, 2017. — ISBN 9785040601493.