Російська інтервенція до Криму (2014)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Російська інтервенція до Криму 2014)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Російська інтервенція до Криму
частина Російсько-української війни
Crimean peninsula.svg
Кримський півострів у складі України на карті Європи
Дата: 20 лютого 201421 березня 2014 [1]
Місце: Україна Україна (Кримський півострів, акваторія Чорного та Азовського морів, повітряний простір над вказаним вище)
Результат:
Сторони
Україна Україна Росія Росія
Flag of the St George Ribbon.png проросійські сепаратисти[12][13]
Командувачі
Flag of the President of Ukraine.svg Олександр Турчинов
Україна Арсеній Яценюк
Україна Михайло Коваль
Україна Сергій Куніцин
Україна Валентин Наливайченко
Ukrainian Navy Commander's flag.svg Сергій Гайдук
Naval Ensign of Ukraine.svg Роман П'ятницький
Naval Ensign of Ukraine.svg Максим Ємельяненко
Standard of the President of the Russian Federation.svg Володимир Путін
Flag of Russia.svg Дмитро Медведєв
Banner of the Armed Forces of the Russian Federation (obverse).svg Сергій Шойгу
Naval Ensign of Russia.svg Олександр Вітко
Flag of the Russian Airborne Troops.svg Володимир Шаманов
Flag of the Russian Airborne Troops.svg Геннадій Анашкін
Flag of the St George Ribbon.png Сергій Аксьонов
Flag of the St George Ribbon.png Володимир Константинов
Flag of the St George Ribbon.png Олексій Чалий
Flag of the St George Ribbon.png Денис Березовський
Військові формування
Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg Збройні сили України
Naval Ensign of Ukraine.svg Військово-Морські Сили
Emblem of Ukrainian Air Force Повітряні Сили

Emblem of the State Border Guard Service of Ukraine.gif Державна прикордонна служба України

МОДПСУ.png Морська охорона

Геральдичний знак - емблема МВС України.svg МВС України

Емблема внутрішніх військ МВС України.svg Внутрішні війська
Emblem of the National Guard of Ukraine.svg Національна гвардія

Security Service of Ukraine Emblem.svg Служба Безпеки України

Нарукавний знак ЦСО СБУ.png Спецпідрозділ Альфа ЦСО «А» СБУ
Эмблема Вооружённых сил России.png Збройні сили Росії[18]:

Flag of the Russian Federation Ground Forces.svg Сухопутні війська Naval Ensign of Russia.svg ВМС Росії

Flag of the Russian Airborne Troops.svg Повітряно-десантні війська Росії[19]
Flag of the Russian Air Force.svg ВПС Росії
Specnaz.jpgСпецназ Росії[22]
Flag of the St George Ribbon.png проросійські терористи

 • армія Криму[23]
 • проросійські терористи
 • бійці колишнього батальйону Восток[ru][24]
Військові сили
Ensign of the Ukrainian Ground Forces.svg Сухопутні війська ЗСУ:
 • 6 тисяч осіб[25]

Naval Ensign of Ukraine.svg Військово-Морські Сили ЗСУ:

 • військовики — невстановлена кількість
 • 51 корабель
  (включно із підводним човном «Запоріжжя»)[26]

Емблема внутрішніх військ МВС України.svg Внутрішні війська МВС України:

Emblem of the National Guard of Ukraine.svg Національна гвардія України

 • 3 тисячі осіб[28]
Эмблема Вооружённых сил России.png Збройні сили Росії (угруповування військ на східному кордоні України та в Криму):
 • 220 тисяч осіб[25]
 • 1800 танків[25]
 • понад 400 вертольотів[25]


Flag of the St George Ribbon.png проросійські терористи:

 • армія Криму 186 осіб[23]
Втрати
люди

перейшли на російський бік

техніка

 • російські війська заволоділи 51 кораблем[34], що складає 85 % флоту ВМС України.
люди

техніка

Росі́йська інтерве́нція до Кри́му — військова операція, здійснена російськими військами без знаків розрізнення на території Криму з 20 лютого 2014 року для відторгнення Кримського півострову від України та встановлення над ним контролю. Інтервенція стала першою частиною збройного конфлікту між Росією та Україною і завершилася анексією Криму Росією. Наступним етапом стала війна на сході України, в якій українські військовики активно протистоять російським військам, маріонетковим терористичним угрупуванням ЛНР та ДНР, російським диверсійним загонам.

Парламентська асамблея ОБСЄ в ухваленій 1.07.2014 р. резолюції під назвою «Очевидне, грубе та невиправлене порушення Гельсінських принципів Російською Федерацією» визнала «неспровоковані та засновані на абсолютно безпідставних припущеннях і приводах» дії Росії «військовою агресією на догоду власним інтересам»[44].

Зміст

Початок і передумови[ред. | ред. код]

Початок[ред. | ред. код]

Інтервенція розпочата 20 лютого 2014 року, на завершальному етапі революції Гідності в Україні, із вторгненням збройних сил Російської Федерації на територію Автономної Республіки Крим як збройний етап реалізації плану[джерело?] керівництва Російської Федерації по встановленню окупаційного контролю над Україною. Всупереч положенням міжнародного права, угод про партнерство та співпрацю між Росією та Україною, інтервенція була підтримана 1 березня рішенням Ради Федерації російського парламенту у відповідь на запит президента Росії Володимира Путіна[45].

В ході здійснення інтервенції в Криму був встановлений маріонетковий режим на чолі з самопроголошеним «головою Ради міністрів АР Крим»[46][47] Сергієм Аксьоновим[48], який «звернувся» до президента Росії Путіна із запитом посприяти у «забезпеченні миру і спокою» на території Криму[45]. 1 березня російський президент відправив до Ради Федерації пропозицію про введення російських військ у Крим. Обидві палати Федеральних Зборів 1 березня 2014 р. о 17:20 проголосували за введення російських військ на територію України, і в Крим зокрема[45]. Легітимність рішення піддається сумніву[49].

У відповідь на рішення про військове втручання представники різних громадських організацій, у тому числі етнічні росіяни і російськомовні громадяни України звернулися до президента Росії Володимира Путіна з проханням не втручатися у внутрішні справи України[50]:

« ... ми просимо вас не порушувати на державному рівні Російської Федерації внутрішнє питання нашої країни, яке не є для нас гострим. Тим більше вводити війська для врегулювання конфлікту... якого ми не бачимо »

Інтервенція була підготовлена заздалегідь на політичному та військовому рівнях:

« Ти ж розумієш, Джордже, що Україна — це навіть не держава! Що таке Україна? Частина її території — це Східна Європа, а частина, й значна, подарована нами! »

Володимир Путін до Джорджа Буша під час зустрічі Росія—НАТО, Сочі, 4 квітня 2008[51][52]

Протягом останніх двох місяців всі інформаційні канали повідомляли про підготовку до агресії, яка має відбутися після завершення Олімпійських ігор[джерело?]. За кілька днів до вторгнення в Україну Президент Росії оголосив позачергові загальновійськові навчання біля східних кордонів України, в яких були залучені наземні, морські та повітряні військові частини.

Економічні передумови[ред. | ред. код]

Перемога революції Гідності в Україні, яка ознаменувала геополітичний розворот України на Захід, суттєво змінювала геополітичну картину, зокрема й енергетичні потоки та енергетичну незалежність України та Європи. Проект «Південний потік» в одній з найекономніших версій мав би пройти через Крим, в нього могли додатися ресурси газу з родовищ, розташованих навколо Криму[53][54] (див. також: Конфлікт щодо острова Тузла, Острів Зміїний, Південний потік).

Факти що свідчать про стан війни між Україною та РФ[ред. | ред. код]

Факт 1. Дата початку війни на російській медалі «За повернення Криму» 20 лютого 2014 року. Цього дня за наказом і за згодою В. Ф. Януковича — ще легітимного президента, відбувається розстріл Небесної сотні і відповідно початок військового вторгнення РФ.

Факт 2. О. Засморжук звернула увагу, на те, що Російська Федерація аргументуючи відкриття справи проти українських військових, які беруть участь в АТО, посилається на Кримінальний кодекс РФ, а також на Женевські конвенції (захист цивільного населення під час війни). Частина 1 статті 2 Конвенції говорить, що вона «буде застосовуватися у випадку оголошеної війни або будь-кого іншого збройного конфлікту, що виникає між двома або кількома Договірними Сторонами, навіть у тому випадку, якщо одна з них не визнає стану війни». У Женевській Конвенції також прописано, що її положення вступають в силу у разі початку війни між державами, що її підписали. Цікаво також те, що на псевдодержави — «ЛНР» та «ДНР», дія Конвенції не поширюється.[55]

Факт 3. У вереснi 2015 року за даними деяких ЗМІ головний військовий прокурор України Анатолій Матіос заявив, що «в України є дані про доповідь начальника Генерального штабу РФ Валерія Герасимова вищому керівництву Росії з приводу військової операції в Криму, його окупації і подальших військових дій»[56].

Факт 4. У жовтні та листопаді 2016 року, військовий прокурор Руслан Кравченко назвав війська Російської Федерації, які брали участь в захопленні Криму[57]

Інформаційне забезпечення війни[ред. | ред. код]

Геополітика Росії на південь від її кордонів (за звітом ЦРУ)

Від часу проголошення незалежності України Російська Федерація веде постійну інформаційну війну проти України. Особливо вона була інтенсифікована в роки правління проросійського режиму Януковича[58]. Від початку агресії Російської Федерації (лютий 2014) російська пропаганда набула форм Геббельсівської пропаганди часів Другої світової війни[59]. З метою дискредитації українських діячів використовуються провокаційні заяви нібито від їх імені[60] на підставі яких у той же день державні органи Російської Федерації порушують кримінальну справу[61]. Громадяни Російської Федерації та аудиторія російських телеканалів в інших країнах — Перший канал (Росія), Росія-24 та інших — свідомо дезінформуються та вводяться в оману керівництвом Російської Федерації[62].

У червні 2014 року до РНБО потрапили інструктивні матеріали з проведення інформаційної війни, що використовуються для базової підготовки спеціалістів силових структур Росії з ведення інформаційної війни[63]

На думку активістів кампанії з бойкоту російського кіно, Росія проти України веде інформаційну війну також через кінематограф.[64]

Див також: «Російський світ» у ЗМІ

Інформаційна політика Росії[ред. | ред. код]

Інформаційна політика Російської Федерації набула характеру цілеспрямованої інформаційної війни проти України: необ'єктивність, маніпуляції, перекручування фактів, відверта неприхована брехня, путінсько-кремлівська пропаганда як частина політики Кремля в цілому. Робота ЗМІ ведеться за типом жовтої преси. Залучена величезна кількість акторів — громадян Росії, України та інших країн — а також інших спеціалістів на території України для отримання потрібної телевізійної картинки[джерело?].

Протягом кількох місяців здійснюються DDoS-атаки на українські інформаційні сайти: Цензор. НЕТ, Тиждень.ua, Українська правда та інші,— а також на сайт МВС України, з появою на ньому оголошення у розшук В. Януковича[65].

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Путін бреше, а вівці — слухають (рос. Путин врет, а овцы — слушают), Alexander Smirnov, 13.03.2014

Представники керівництва та дипломати Російської Федерації у своїх виступах, включаючи й виступи в ООН, розповсюджують неправдиву інформацію. Під час прес-конференції в Москві на пряме запитання журналіста, чи для блокування українських військових частин використовуються військові Російської Федерації, президент Росії Володимир Путін заявив, що це сили «кримської самооборони» і що РФ ніякої участі у підготовці цих сил не брала[66]. Однак, аналіз світлин бойової техніки, що блокує українські військові частини у Криму (за матеріалами російського видання The New Times), свідчить, що за номерними знаками це військові автомобілі Північно-Кавказького військового округу, на борту однієї з машин видно значок гвардійської дивізії, який забули закамуфлювати, а також модифікації стрілецької зброї (наприклад, самозарядна снайперської гвинтівки Драгунова), що офіційно надходить на озброєння тільки до російських військових[67],— все це вказує на використання збройних сил Російської Федерації для ескалації конфлікту в Криму.

Щоденно на брехливе висвітлення подій в Україні у міжнародних виданнях Російська Федерація витрачала понад 5 мільйонів доларів[68].

Пропаганда війни в Росії[ред. | ред. код]

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, як один із напрямків інформаційної війни агресором використовується пропаганда війни засобами масової інформації, а також представниками керівництва країни та наближеними до нього політичними діячами та науковцями[69][70].

Супротивників війни із Україною В. Путін називає не інакше як «зрадниками» та «п'ятою колоною»[71].

Уже з вересня 2008 року А. Дугін,— російський фашист[72][73], що його називають «мозком Путіна»,— вимагав вторгнення в Україну та інші країни, що раніше входили до СРСР[74][75]: «Радянська імперія буде відновлена різними засобами: силою, дипломатією, економічним тиском… Все буде залежати від місця та часу».

У квітні 2014 року за розпалювання міжнаціональної ворожнечі та пропаганду війни в Україні було заборонено ретрансляцію чотирьох російських телеканалів. Одночасно в Литві заборонили мовлення двох російських каналів[76]

13 квітня 2014 року Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен у заяві, опублікованій на сайті альянсу, звинуватив РФ у пропаганді війни і бажанні повалити владу в Україні[77]

У травні 2014 року у мережі з'явився рекламний ролик, створений восени 2013 року на замовлення Міноборони РФ, що агітує вступати до лав збройних сил РФ. Цей ролик викликав критику за пропаганду війни і його оригінал видалили з відеохостингу Vimeo (тепер він опублікований лише на Youtube)[78]

Режим Путіна для обґрунтування агресії проводить у пропаганді лінію між «нашими» та «фашистами» в Україні. Водночас керівництво Росії продовжує пропаганду насильства стосовно до «не наших» як щось бажане та навіть обов'язкове[79].

Для пропаганди використовують навіть передачі для дітей[80].

5 липня СБУ відкрила кримінальне провадження проти радника президента РФ Сергія Глазьєва за прилюдні заклики до розв'язування військового конфлікту з Україною[81].

Ці всі дії за законодавством Російської Федерації є злочинами «проти миру та безпеки людства»: Стаття 354 Кримінального кодексу. Публічні заклики до розв'язування агресивної війни[82].

Звинувачення України в антисемітизмі[ред. | ред. код]

Представники єврейської громади України, звернулися з відкритим листом до В. Путіна, щоби прояснити реальну ситуацію з правами росіян в Україні, де вказали, що вони «впевнені», що його «неможливо ввести в оману». А це означає, що він «сам свідомо вибирає із маси інформації про Україну неправду й наклепи.» І йому добре відомо, що слова Януковича під час прес-конференції у Ростові-на-Дону, про те, що «… Київ був заповнений озброєними людьми, котрі почали громити будівлі, культові установи, храми.<…> Людей просто грабували й убивали на вулицях» — це брехня від першого й до останнього слова. Вони також вказали, що В. Путін «переплутав Росію й Україну», коли говорив про ріст антисемітизму в Україні. Навпаки, у Росії єврейські організації зафіксували минулого року зростання антисемітизму. В Україні ж, навіть націоналістичні групи не дозволяють собі демонструвати антисемітизм та інші форми ксенофобії. В Росії ж неонацистські організації заохочуються спецслужбами. У листі також вказано, що "стабільність в нашій країні під загрозою. І ця загроза виходить від російської влади, тобто — від Вас. Це Ваша політика підбурювання до сепаратизму і грубого тиску на Україну являє загрозу для нас — євреїв, як і для всього народу України, включно із жителями Криму та південного сходу України, і вони в цьому дуже швидко переконаються[83].

Оцінку інформаційної війни проти України 7 березня дав Євген Марчук — екс-голова СБУ, раніше — прем'єр-міністр, міністр оборони та секретар РНБО України. Він вказав також на потрібні на сьогодні заходи державних органів, щоб протидіяти інформаційній та військовій агресії Російської Федерації[84].

Інформаційну війну, що є інформаційним забезпеченням агресії Російської Федерації проти України, відомий російський політик Борис Нємцов охарактеризував як війну нацистського режиму проти демократичної держави: «Виграти війну можуть нацисти із Геббельсом на чолі. Те, що Україна програла інформаційну війну — це факт. Але те, що ви не повинні з цього приводу дуже переживати — це теж факт. Ви ж не нацистська держава», — сказав російський опозиціонер[85].

Інформаційні атаки агресора[ред. | ред. код]

6 березня на території АРК відімкнули телеканали «1+1» і 5-ий. Ще раніше російський телеканал «Россия 24» захопив ефірні частоти кримської приватної «Чорноморської телерадіокомпанії». Було також заблоковано державну телерадіокомпанію «Крим» у Сімферополі особами у камуфляжній формі без зброї. Генеральний директор ТРК Степан Гулеватий викликав міліцію, але вона не реагувала на виклик.[86]

6 березня 2014 р. на сайті телеканалу АТR проведено інтернет-референдума, під час якого можна було висловити свою думку щодо приєднання Криму до РФ. Більшість людей, що взяли участь у голосуванні, висловилась проти. [87] Тому вже 7 березня російські військовики у Криму відімкнули від інтернету перший кримськотатарський телеканал АТR. Того самого дня вони зупинили ефірне аналогове мовлення українського телеканалу «Інтер», на частотах якого транслюється НТВ.[87]

Повне заперечення введення своїх військ[ред. | ред. код]

На нарадах та в інтерв'ю В. Путін певний час заперечував те, що на територію України були введені війська Російської Федерації. 17.04 він визнав присутнiсть вiйск РФ у Криму ще до «референдуму» (але заперечив це деiнде), котрі «захищали» російськомовну частину населення. Натомiсть представники населення стверджували, що їм захист не потрібен.

Окупація східних областей України та російська диверсійна діяльність[ред. | ред. код]

Паралельно відкритій військовій агресії в Криму, російські спецслужби, за допомогою місцевих колаборантів, агентів впливу та проросійських терористів, упродовж лютого-березня 2014 організовують сепаратистські мітинги, захоплення із застосуванням зброї деяких ОДА та РДА за участю російських громадян з Бєлгородської області й Москви та масові безлади, які 13-14 березня призвели до людських жертв та масових шпиталізацій проукраїнських мітингарів з важкими фізичними та психічними травмами в Донецьку та Харкові. Українські силовики на контрольованих ними ділянках провели спецоперації перекриття кордону з Росією, щоб не допустити провокаторів. Також СБУ неодноразово заявляло про затримання російських спецпризначенців-диверсантів та оприлюднило інформацію про спроби Росії заполонити східні області диверсійними групами для вчинення терактів.

Метою російських диверсійних дій є дестабілізація політичної ситуації в Україні та отримання приводу для подальшого розгортання військової агресії на східні та південні регіони України. Так, Андрій Ілларіонов, який передбачив появу диверсантів та провокацій в Україні, зазначив: «Перше завдання — показати Україну в очах росіян та світу як територію хаосу, беззаконня та відсутності правового порядку, для того, щоб підтвердити заяви МЗС Росії. Для того, щоб показати, що Україна не відбулася як держава».[88]

Плани російської влади, сепаратистів та терористів[ред. | ред. код]

Під час протестних акцій Євромайдану можливість розколу України пов'язували з планами президента Росії В. Путіна, який як альтернативу Януковичу розглядав В. Медведчука або ж А. Клюєва. За словами колишнього радника Путіна Андрія Ілларіонова В. Путін має кілька варіантів можливого встановлення контролю над Україною (від управління Україною через свою людину до розколу України та від'єднання від неї деяких регіонів) і для цього може використати тонкі засоби впливу, наприклад, через українських політиків[89].

За словами Ілларіонова, Кремль розглядав 4 сценарії втручання[89]:

 1. Повний контроль над Україною через особу, яка користується довірою в Україні (цей варіант став малоймовірним);
 2. Федералізація або конфедералізація України, мета якої — контроль над Східною та Південною Україною;
 3. Контроль над деякими регіонами України;
 4. Контроль над Кримом або Севастополем.

При цьому, за його словами, говорилось про те, що це історичний шанс на «возз'єднання Росії», який може закритися через кілька тижнів, тому відкладати ухвалу питання не можна, — повідомив екс-радник В. Путіна[89].

За словами в.о. генпрокурора України Олега Махніцького, нинішній сценарій розвитку подій в Україні Росія готувала заздалегідь, і протягом останніх років в СБУ працювали співробітники російських спецслужб[90].

Чутки про підготовлення військової операції з'явилися задовго до Олімпіади в Сочі: за інформацією Financial Times працівники російського МЗС стверджували, що варіант використання військової сили проти України розглядано й раніше, але остаточну ухвалу винесено в останні дні[91][92].

Провокування збройних зіткнень[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg План Путіна: стояти позаду жінок та дітей (рос. План Путина: стоять позади женщин и детей), Росія 24, 4 березня 2014[93]

В. Путіна раніше звинувачували в причетності до організації провокацій, які потім стали приводом до розв'язання війни і проведення військових операцій (в Чечні, Грузії). Так, серію терористичних актів в Росії в 1999 році, які стали приводом для розв'язання Другої чеченської війни пов'язують саме з Путіним. За свідченнями колишніх співробітників ФСБ існують докази про причетність до цих вибухів ФСБ (затримання співробітників ФСБ, які готовили теракт в Рязані)[94], керівником якої був Путін. Про це писав колишній працівник ФСБ Олександр Литвиненко в книзі «ФСБ підриває Росію», вбивство якого пов'язують саме з ФСБ.

Одним із обраних В. Путіним методів провокацій стало блокування військових об'єктів ЗСУ підрозділами збройних сил РФ (див. Карту заблокованих військових баз в Криму, опубліковану інформаційним сайтом РИА Новый Регион[95]).

3 березня в ЗМІ з'явилось повідомлення, що українські військовики перехопили розмову Путіна з командуванням військових операцій у Криму. Згідно з цим повідомленням, Президент Росії допитувався у військового командувача, чому українські військові не відкривають вогню. Далі він перепитував, чи провокують їх росіяни, а після ствердної відповіді запитав, що вони говорять у відповідь. За словами його співрозмовника — «вони нас просто посилають»[96].

4 березня Володимир Путін заявив журналістам, що російські військовослужбовці у Криму будуть прикриватись від української армії, ховаючись за живим щитом з українських жінок та дітей і він хоче подивитись на тих, хто віддасть наказ стріляти по своїм громадянам.[93]

Російські військові підрозділи, що перебувають у Криму з порушенням домовленостей про Чорноморський Флот РФ[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Російський військовий в Криму дав інтерв`ю і розкрив деякі нюанси свого перебування, UkrStream.TV, 5 березня 2014[97]

5 березня 2014 р. Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що за їхньою інформацією в місті Джанкой знаходиться 1-й механізований батальйон «Схід» 18-ї окремої механізованої бригади, яка дислокується в Калинівці Чеченської Республіки. В Криму також перебувають військовослужбовці 31-ї окремої десантно-штурмової бригади ВДВ, яка дислокується в російському Ульяновську, і 22-ї бригади спецпризначення з Краснодарського краю.[98]

Провокації[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Сфабриковане «звернення солдата української армії до росіян», котрий озброєний російським автоматом АК 100-ї серії та ховає своє лице (рос. Сфабрикованное «обращение солдата украинской армии к русским»), 08.03.2014[99]

1 березня 2014 року, як зазначив в своєму сюжеті журналіст російського телеканалу «Вести»:

О 15:20 біля будівлі Кабміну АРК в Сімферополі пролунали автоматні черги …. Біля Будинку Профспілок в 50 метрах від Кабміну залягли невідомі люди в чорній формі, з чорними масками на обличчях і білими пов'язками на руках. ...постраждали і журналісти, але серйозно ніхто не поранений, проте це зайвий раз свідчить про те, що в Криму знаходяться провокатори, які бажають дестабілізувати обстановку.

В телеефірі показали тіла російських військових, які нерухомо лежали на дорозі, а потім заявили про нібито загиблих внаслідок стрілянини біля Ради міністрів Криму військовослужбовців РФ. Після цієї заяви Володимир Путін звернувся до Ради Федерації щодо дозволу на введення російських військ в Україну. «Провокатори», котрі стріляли, згодом застрибували у жовті автобуси марки «Богдан», на одному з котрих видно напис рос. «Львов. Тайган». Але ніякого відношення до Львова та «бандерівців» автобуси й провокатори не мають. Машини з кримськими номерами і належать підприємству «Парк львов „Тайган“», що розташоване у Білогірську під Сімферополем, а так звані «бойовики» були «озброєні новітньою російською зброєю — автоматами АК 100-ї серії (рос. Автоматы Калашникова «сотой серии») та гранатометом РГ-94[ru], які наявні на озброєнні лише в армії Росії.» Журналіст російського телеканалу «Дождь» також зауважив після огляду відстріляних гільз, що використані патрони були холості. Крім того, «під нерухомими „жертвами“ стрілянини у камуфляжі зовсім немає крові».[100]

3 березня 2014 р. Екс-командувач ВМС військовий злочинець і колаборант Денис Березовський у супроводі «козаків» з російськими триколорами увірвався у штаб військово-морських сил України у Севастополі і намагався вмовити керівний склад перейти на сторону окупанта Росії, обіцяючи зарплату на рівні ЧФРФ.[101] Тоді контр-адмірал Сергій Гайдук виступив перед офіцерами командування військово-морських сил, й після його виступу офіцери виконали державний гімн України та присяглися служити народу України. Самого ж Березовського разом з «козаками» виштовхали за межі штабу командування.[101]

9 березня 2014 року сайт газети «Експрес» повідомив про відео, на котрому військовослужбовець, що називає себе сержантом української армії, повідомляє про неправдивість інформації про блокування військової частини ЗСУ в селищі Новоозерному і відключення їм водопостачання. При цьому він ховає своє обличчя від камери та тримає в руках автомат Калашникова 100-ї серії, котрий стоїть на озброєнні тільки російської армії.[99]

Повідомлення про можливі провокації[ред. | ред. код]

2 березня в ЗМІ була викладена інформація про підготовку масової кривавої провокації з боку сепаратистської «влади» АРК. З допомогою ЗМІ розповсюджувалася інформація про «переміщення озброєних татарських загонів в напрямку Сімферополя та Севастополя», а в кримських лікарнях було оголошено про термінову підготовку до прийому великої кількості вбитих і поранених[102].

3 березня прес-служба МВС України повідомила про те, що МВС має інформацію про підготовку на території Криму збройних провокацій:

«У правоохоронному відомстві є дані про те, що на території АР Крим невідомі під виглядом української сторони в ніч з 3 на 4 березня планують вбивство 3-4 російських солдатів»

За словами заступника глави МВС Микола Величковича, все це буде зроблено для легалізації введення російських військ на територію України[103].

В той же день кореспонденти з місця подій повідомили, що в Севастополі група «козаків», провокаторів і російських військових з повним озброєнням готують штурм штабу ВМС України в Севастополі[104]. Штурм пов'язували з ультиматумом командування ЧФ РФ до українських військових в Криму — здатися до 5 ранку 4 березня (офіційно керівники ЧФ заперечували свою причетність до ультиматуму).

Пізніше ЗМІ повідомили, що штурм почався, «штаб атакують російські тітушки, озброєні битами. За ними стоять ряди російських військових з автоматами». В іншому місці, в селі Затишне під Євпаторією, за таким же сценарієм штурмують військову частину. При цьому, як повідомив місцевий житель, група людей у цивільному одязі намагалися спровокувати сутичку, закидаючи камінням російських військових[105].

П'ята колона: організація діяльності та фінансування[ред. | ред. код]

15 березня 2014 року так зване «Народне ополчення Донбасу» — окупаційні колаборанти з російськими прапорами на Волновасі заблокувало рух військової колони Збройних сил України на під'їзді до Донецька, вигукуючи при цьому «Путін» і «Росія».[106]

Позиція Кримських Татар (Кримців)[ред. | ред. код]

Кримські татари, як корінне населення Криму, не підтримали окупації Росією. У районах гуртовного проживання кримських татар т.з. референдум не відбувся взагалі. «Кількість кримських татар, які взяли російські паспорти, можна перерахувати на пальцях. Крим окуповано й ми цього не сприймаємо», — прокоментував ситуацію Мустафа Джемілєв. Пізніше Джемілєву заборонили в'їзд у Крим, що викликало ще одну хвилю обурення з боку татар.

Окупація Криму. Хронологія[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Блокування і спроба захоплення російськими військами бази українських прикордонників. Україна. Крим. Балаклава. 01 березня 2014. (англ. Crimea. 1 march 2014. Ukraine coastguard base surrounded by Russian military forces.)[107], BABYLON'13
Nuvola apps kaboodle.svg У Бельбеку беззбройні українці йшли з Гімном на росіян, які стріляли (англ. Watch as pro-Russian soldiers fire warning shots at Ukrainian Air Force troops), 4.03.2014[108]
Nuvola apps kaboodle.svg Українські морські піхотинці з Феодосії в/ч 2272 посилають куди подалі російських військових, які блокують військову частину, 5.03.2014[109]
Nuvola apps kaboodle.svg Підпал електроустановки на аеродромі в Бельбеку 11 березня 2014[110]
Nuvola apps kaboodle.svg Військова техніка РФ рухається ешелоном з Росії вглиб Криму. Серед техніки, зокрема, ракетні установки залпового вогню «Смерч». Селище міського типу Леніне АРК Крим, 15 березня 2014
Nuvola apps kaboodle.svg Військовий ешелон РФ з 25 вагонів з зенітно-ракетним дивізіоном С-300 у складі 4-х батарей та допоміжною технікою рухається через залізничну станцію у Керчі до села Гвардійське АРК Крим, 15 березня 2014[111]
Nuvola apps kaboodle.svg Висадка російських військових з гелікоптерів Мі-8 під прикриттям Мі-24 біля селища Стрілкове Херсонської області 15 березня 2014

Крим[ред. | ред. код]

8 березня 2014 р. десятки тисяч кримських жінок по всьому Криму вийшли на акції проти війни і російської окупації, за мир та єдність України. Майже у тисячі населених пунктах Криму вони створили живі ланцюги вздовж доріг та автотрас тримаючи в руках українські та кримськотатарські прапори і гасла за мир та цілісність країни[112].

Севастополь[ред. | ред. код]

5 березня Росія розпочала репресії проти сімей українських військовиків, що проживають у Севастополі. Будинки, де вони проживають, відключені від електромережі[113].

7 березня російські військовослужбовці армійським «КамАЗом» пробили ворота розташованої в Севастополі в Юхариній балці військової частини А-2355, захопили найближчу будівлю, а потім проривалися до командного пункту тактичної групи «Крим» Повітряних Сил України. Пізніше вони відійшли, звільнивши місце «козакам» та місцевим радикалам з битами, які кидали світлошумові гранати. На території цієї частини розташовані близько сотні українських військових, «станом на 23.45 зв'язку з військовою частиною, а також з журналістами, які прибули під частину, немає. За попередніми даними, військовослужбовці перебувають у бункері, і зв'язку з ними поки немає. Разом з тим, по міському телефону ніхто не відповідає». Під час штурму побито журналістів, котрі знімали події. Серед них, зокрема, працівник 5 каналу та кореспондент російського інтернет-видання «Русская планета» Павло Нікулін. З повідомлення очевидця подій в соціальній мережі Фейсбук:

« Був присутній на штурмі частини 2355 … російські військові протаранили ворота частини, пробралися всередину 40-50 солдатів російської армії. Заблокували командира частини, потім їм дали команду відійти … їх відхід забезпечувала типу «самооборона», по факту ж там були бійці «Беркута» … які займалися зачисткою журналістів. Такого моторошного свавілля над журналістами, я ще не бачив … їх просто місили … били, добивали на землі, прямо помста журналістам від «Беркута». Сильно побили журналіста-стримера 5 каналу і російського журналіста, ось вона демократія по російськи в дії на території України. Потім почалося мародерство, обкрадали всіх підряд, відбираючи телефони, планшети, у когось стрельнули гаманець
Оригінальний текст(рос.)
Присутствовал на штурме части 2355… российские военные протаранили ворота части, пробрались внутрь 40-50 солдат российской армии. Заблокировали командира части, потом им дали команду уходить… их отход обеспечивала типа «самооборона», по факту же там были бойцы беркута… которые занимались зачисткой журналистов. Такого жуткого произвола над журналистами, я ещё видел… их просто месили… избивали, добивали на земле, прямо месть журналистам от беркута. Сильно побили журналиста-стримера 5 канала и российского журналиста, вот она демократия по российски в действии на территории Украины. Потом началось мародёрство, обворовывали всех подряд отбирая телефоны, планшеты, у кого то стрельнули кошелёк.
»

Після штурму частини 2355 група так званих «ополченців», ймовірно, колишніх працівників севастопольського «Беркуту», влаштувала збройне полювання на журналістів телеканалу «Інтер», внаслідок чого важкі травми отримали репортер Андрій Цаплієнко, оператори Володимир Дєдов та Павло Лисенко. Також було травмовано журналіста грецької газети «І Катимеріні» Костаса Онісенка, який був разом з українськими колегами.

[114][115][116][117]

Донузлав[ред. | ред. код]

Тральщик «Черкаси»[ред. | ред. код]

Блокування і захопленя військових частин ЗСУ у АР Крим та Севастополі у березні 2014

Будучи заблокованим у Донузлаві російськими окупантами, що затопили кілька старих кораблів на виході з бухти, Тральщик «Черкаси» 21 березня 2014 р. зробив спробу відтягнути затоплений корабель, щоб вийти у відкрите море.[118] За словами командир корабля «Черкаси» Юрія Федаша після закінчення часу ультиматуму його корабель під слова пісні «Врагу не сдается наш гордый варяг» пішов на вихід з озера Донузлав. Він повідомив, що

« Оскільки не вистачило потужності, почали рватися кінці, але десь протягом години ми відтягували корабель. Ми попросили допомоги в морського тральщика «Чернігів», щоб можна було відтягнути вдвох, на що ми одержали відмову... За цей час вертольоти підлітали, снайпери були навколо. Обстановка нарощувалася щохвилини, ми не звертали на це увагу, нас це не лякало. »

На 21 березня Тральщик «Черкаси» з екіпажем хоч не в повному складі, але продовжує тримати оборону.[118] На жаль командир тральщика не спробував надути повітря у відсіки затопленого корабля, щоб полегшити його буксирування з місця затоплення.

23 березня морський тральщик «Черкаси» знову зробив спробу прорвати блокаду на озері Донузлав. Корабель спробував пройти поміж двох затоплених російських кораблів і йому це майже вдалося. Однак до них підійшов російський катер, вдарив у бік і посадив носову частину тральщика «Черкаси» на мілину.[119] За словами командира «Черкас», капітана третього рангу Юрій Федаш, кістяк команди складає 50 моряків і екіпаж тральщика має намір й надалі робити спроби прорватися крізь блокаду.[119]

Сімферополь[ред. | ред. код]

18 березня під час штурму російськими окупантами фотограметричного центру Управління центрального військово-топографічного та навігаційного ГУ ВСУ в Сімферополі прямим влученням в область серця був убитий український військовослужбовець прапорщик ЗС України Кокурін Сергій Вікторович, капітана В. А. Федуна поранено в шию та руку, а ще один військовослужбовець отримав важкі травми ніг та голови «від ударів кийками, арматурою та іншими предметами». Згідно повідомленн прес-служби Міністерства оборони України:

Нападники були одягнені у військову форму військовослужбовців Збройних Сил Російської Федерації без знаків розрізнення та озброєні автоматичною зброєю і снайперською гвинтівкою. «…» Згідно із рішенням виконувача обов'язки Верховного Головнокомандувача ЗС України (Олександра Турчинова) та виконувача обов'язки Міністра оборони України (Ігоря Тенюха), на підставі наказу начальника Генерального штабу — Головнокомандувача ЗС України (Михайла Куцина), військовим частинам ЗС України, дислокованим АР Крим, дозволено застосування зброї[120][121][122].

Балаклава[ред. | ред. код]

1 березня 2014 року о 13:00 озброєний загін в кількості близько 300 російських спецназівців на 10 машинах намагався взяти під свій контроль українську прикордонну заставу в Балаклаві. Мешканці Балаклави стали живим щитом між українською прикордонною заставою та російськими військовими, вимагаючи не допустити кровопролиття.[123] За оперативною інформацією прикордонників, з Севастопольської бухти до групи кораблів та катерів Морської охорони, які по бойовій тривозі вийшли в територіальні води України, слідують три ракетних катери Чорноморського флоту Росії та ракетний крейсер «Москва».[123]

Ввечері 1 березня українські прикордонники повернули контроль над севастопольським загоном морської охорони, який намагалися захопити озброєні особи.[124] Як зазначив голова прикордонного відомства Сергій Астахов, під час переговорів старший групи озброєних осіб заявив, що виконує наказ Міністерства оборони Російської Федерації про захоплення прикордонної військової частини. Спочатку цивільні особи знесли ворота, після чого проникли на територію прикордонного загону. Після них на військовій техніці на територію військової частини проникло 10 озброєних російських спецназівців. Після тривалих переговорів з українськими прикордонниками озброєні особи залишили територію частини.[124]

Голова медіа-центру Міноборони в Криму Владислав Селезньов повідомив, що 4 березня 2014 р. російські війська зруйнували об'єкти в зенітно-ракетному полку на Фіоленті в Севастополі.[125]

Російські військові відрізали 5 березня від постачання з боку суші корвет «Тернопіль». Два підступи до причалу повністю перекриті людьми у військовій формі озброєними снайперськими гвинтівками, кулеметами та автоматичною зброєю. Командир корвету Тернопіль Максим Ємельяненко зазначив, що наочно видно підготовку захоплення корабля, але його екіпаж готовий битися.[126]

Судак[ред. | ред. код]

1 березня о 9.00 30 озброєних осіб, ідентифікованих як військовослужбовці Збройних Сил Російської Федерації, проникли на територію дислокованої в місті Судак 727-ї окремої радіолокаційної роти тактичної групи «Крим» Повітряного командування «Південь» Повітряних Сил Збройних Сил України, «близько 20.30 того ж дня російські військові оголосили вимогу командуванню військової частини щодо здачі зброї та боєприпасів, погрожуючи у випадку відмови застосувати зброю. О 21.20 зброю завантажили на автомобіль і вивезли з військової частини.»[127]

Перевальне[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg 36 бригада берегової оборони. 20 днів в оточенні окупантів I частина Будемо жити №32, Військове телебачення України, 24 квітня 2016
Nuvola apps kaboodle.svg 36 бригада берегової оборони. Референдум. II частина. Будемо жити №33, Військове телебачення України, 1 травня 2016
Nuvola apps kaboodle.svg 36 бригада берегової оборони. ВихідIII чатина. Будемо жити №34, Військове телебачення України, 8 травня 2016
Nuvola apps kaboodle.svg Московський патріархат вже інвентаризує майно Київського патріархату, 5 канал, 18 березня 2014
Російські «Тигри» біля української військової частини в Перевальному
Військовий без знаків розрізнення біля української військової частини в Перевальному, 9 березня

2 березня 2014 року в Перевальному (Сімферопольський район) російські військовослужбовці без розпізнавальних знаків у кількості понад 50 осіб заблокували українську військову частину 36-ї бригади берегової оборони. Вони розмістились по периметру території частини та заблокували КПП, вимагаючи від українців скласти зброю.[128]

Гірсько-піхотний батальйон 36-ї бригади під командуванням підполковника Юрія Головашенка отримав наказ зарядити бойову техніку свого підрозділу, і разом з приданим танковим батальйоном бригади охороняти парк бойових машин. Комбат почав розставляти техніку і снайперські розрахунки по периметру. Згодом зателефонував командир 36-ї бригади Сергій Стороженко і наказав припинити підготовку до бойових дій. Новопризначений командувач ВМС України Березовський наказав скласти зброю і припинити опір. Але Головашенко прийняв рішення не складати зброю, його підтримали офіцери батальйону. Під час зібрання офіцерів у клубі бригади Стороженко намагався переконати їх не чинити опір і перейти на бік окупантів, або звільнитися з лав ЗСУ. Офіцери гірсько-піхотного батальйону сказали йому, що він зрадник. Почалася словесна перепалка між Головашенко і Стороженко. Активну роль у вербуванні військовослужбовців відігравав «замполіт» бригади Валерій Бойко, який навчався в одному військовому училищі з очільником проросійського державного перевороту в Криму Аксьоновим.

Спроби роззброїти гірсько-піхотний батальйон не мали успіху. Головашенко зв'язався телефоном з міністром оборони України Тенюхом, щоб взяти ситуацію під свій контроль. Але Тенюх вислухав доповідь про антиукраїнське становище в бригаді та надав лише усний наказ триматися. Гірсько-піхотний батальйон організував оборону військової частини, забарикадував казарми, — бійці спали на ящиках з патронами, не випускаючи автомати з рук. Батальйон до останнього чинив опір російським окупантам, тримав оборону військової частини попри зраду командира бригади Сергія Стороженка, до моменту прийняття загального рішення про виведення всіх українських підрозділів з Криму[129][130][131].

18 березня 2014 року архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент (УПЦ КП) в ефірі 5 каналу повідомив, що разом з озброєними активістами у Перевальне приїхав з Севастополя священик Московського патріархату, вони почали робити опис майна та «попередили, що як тільки українські військові покинуть Перевальне, ця церква, на території військової частини, буде належати Московському патріархату»[132][133].

Євпаторія[ред. | ред. код]

У Євпаторії, з вечора 4 березня, кілька сотень військовиків, які вже не приховували, що вони солдати збройних сил Російської Федерації, оточили КПП зенітно-ракетної частини і пішли на штурм.[134] Українські солдати живим щитом стримують натиск штурмовиків. Російським військовим допомагають колишні службовці кримського «Беркута».[135] У цій же частині було заблоковано знімальну групу телеканалу «Аль-Джазіра», яка знімала напад російських солдатів.[136]За повідомленням Євромайдан SOS до української зенітно-ракетної частини А4519 в Євпаторії близько 2:30 5 березня прибуло ще 40 російських солдатів у повному обмундируванні та зі зброєю.[137]

Командир тактичної групи «Крим», генерал-майор Олег Струцінський повідомив 5 березня, що російські військовослужбовці вимагали від українських зенітників розгорнути зенітно-ракетний комплекс «Бук» і спільно заступити на бойове чергування. Таке втручання військових Російської Федерації є намаганням створити небезпеку несанкційованого застосування зброї проти літальних апаратів у повітряному просторі України.[125]

Феодосія[ред. | ред. код]

У Феодосії 16 березня 2014 р. російські окупанти виставляють протитанкові міни по периметру розташування 1-го окремого батальйону морської піхоти ВМС України.[138]

Керч[ред. | ред. код]

5 березня 2014 р. до військової частини А0883 (Керч 9-й кілометр), яка охороняє повітряний простір України, під'їхали дві вантажівки з російськими номерами (90-й регіон), наповнені російськими військовими, озброєних автоматами. Російські військові ультимативно зажадали від українських бійців здати зброю. Українські захисники відмовились здаватися і передали інформацію про ультиматум керівництву в Севастополь. До частини під'їхали дружини і мами бійців, які просять росіян відступити, і заявляють, що готові захищати своїх рідних, які служать в частині.[139]

15 березня 2014 року через залізничну станцію у Керчі до села Гвардійське АРК Крим пройшов переправлений з Росії через Керченську поромну переправу ешелон з 25 вагонів, на якому було розміщено зенітно-ракетний дивізіон С-300 у складі 4-х батарей, а також інженерна техніка  — 4 танкові тягачі, пересувні дизель-генератори, автоцистерни та 4 автомобілі УАЗ.[111]

Ялта[ред. | ред. код]

У Ялті місцеві жителі та військові занепокоєні діями так званої «самооборони» та «козаків», котрі блокують військові частини в місті. Місцеві правоохоронці ігнорують звернення наляканого населення про злочинні дії кримської «самооборони». Жителі Ялти б'ють на сполох та просять підвищеної уваги українських журналістів.[140]

Джанкой[ред. | ред. код]

Як повідомив в ефірі 5 каналу 9 березня 2014 року заступник командира української частини А1387 по роботі з особовим складом Михайло Третяк, КПП і деякі об'єкти частини, котра охороняє аеродром, захопили військовослужбовці без опізнавальних знаків. Їх близько 15 чоловік та один «КамАз».[141][142]

Херсонська область[ред. | ред. код]

Село Чонгар[ред. | ред. код]

Село Чонгар опинилося між двох вогнів — з боку Криму в землю врилась російські війська, а з боку Генічеська окопалися українські війська. Гармати дев'яти російських БТРів направлені безпосередньо в центр села. Наразі поля біля цього села заміновані.[143]

Людей обурює факт перебування російських військових на території Херсонської області. На знак протесту весь Чонгар прикрашений українськими прапорами.[143]

Село Стрілкове[ред. | ред. код]

15 березня 2014 біля селища Стрілкове (Арабатська стрілка, Генічеський район, Херсонська область) о 13:30 з гелікоптерів Мі-8 висадився десант з 40 піхотинців російських військ. Цю інформацію підтвердили правоохоронні органи Генічеського району.[144] Згодом стало відомо, що група російських військовослужбовців мала чисельність близько 70 чоловік. Вони висадилась в тилу в українських прикордонників при підтримці 4х вертольотів і 3х бойових броньованих машини та зайняли позиції поблизу газорозподільчої станції.[145] За повідомленнями місцевих жителів 15 березня 2014 р. на території газового промислу «Чорноморнафтогазу» було помічено близько 50 осіб у цивільному, які з'явилися перед висадкою російських військових. Наразі близько 300 солдатів Російської Федерації оселилися в колишньому пансіонаті МВС поряд з с. Стрілкове. На території пансіонату, крім солдатів, також присутня військова техніка.[146]

На 16 березня 2014 р. російські окупанти виставили блокпост біля села Стрілкове. Блокпост посилений 4 бронетранспортерами і близько 40 військовими.[147]

Порядок встановлення статусу учасника бойових дій та членів родин загиблих[ред. | ред. код]

В разі поранення, або загибелі військовослужбовців у зоні бойових дій, їх статус, встановлення групи інвалідності а також статус членів родин загиблих визначається військово-лікарськими комісіями, які діють при всіх військових медичних закладах України, які є важливими структурними підрозділами військової медицини України. Статус члена родини загиблого військовослужбовця, на підставі офіційних документів військово-лікарських комісій, надається вповноваженими державними комісіями по лінії Міністерства соціальної політики України.

Посвідчення учасника бойових дій видається визначеними кадровими підрозділами воєнізованих відомств України та територіальними військовими комісаріатами.

Заходи зміцнення безпеки[ред. | ред. код]

5 березня 2014 р. у Верховній Раді України зареєстрований законопроект про скасування позаблокового статусу України, авторами якого є Борис Тарасюк, Олександр Чорноволенко та Валентин Королюк. Законопроектом пропонується скасувати позаблоковий статус України і визначити вступ у НАТО одним із пріоритетів зовнішньої політики.[148]

Також Державна прикордонна служба України повідомила 5 березня, що МВС і СБУ почали операцію «Кордон», аби не допустити в'їзду на територію України російських екстремістів.[149]

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк повідомив 16 березня, що Уряд України сформує резервний фонд у розмірі 6,8 млрд гривен для оборони країни і підтримки української армії[150]. Того ж дня на засідання Кабінету міністрів України міністр внутрішніх справ Арсен Аваков констатував, що станом на неділю кордон України з Російською Федерацією практично перекритий.[151]

Реакція МЗС України[ред. | ред. код]

Міністерство Зовнішніх Справ України розповсюдило офіційний документ МЗС, в якому оприлюднило список двосторонніх угод між Росією та Україною, котрі своїми діями Росія в односторонньому порядку порушила, зокрема базових угод по Чорноморському флоту: Угоди про статус та умови перебування ЧФ РФ на території України від 28 травня 1997 року, Угоду про параметри поділу Чорноморського флоту від 28 травня 1998 року, Угоду між урядами країн про використання силами та засобами ЧФ РФ повітряного простору України та повітряного простору над акваторією Чорного моря від 16 липня 1999 року, а також Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 31 травня 1997 року.

Угода про статус та умови перебування ЧФ РФ на території України[ред. | ред. код]

 • пункт 1 ст.6 щодо зобов'язань військових формувань здійснювати свою діяльність в місцях дислокації відповідно до законодавства Російської Федерації та поважати суверенітет України, дотримуватися її законодавства та не допускати втручання у внутрішні справи України;
 • пункт 2 ст.8 щодо проведення навчань та інших заходів бойової і оперативної підготовки в межах навчальних центрів, полігонів, позиційних районів і районів розосередження, стрільбищ та, крім заборонених зон, у відведених зонах повітряного простору за погодженням з компетентними органами України;
 • пункт 4 ст.8 щодо здійснення заходів з охорони в місцях їхньої дислокації та під час пересування у взаємодії з компетентними органами України;
 • пункт 1 ст.15 щодо дотримання військовими формуваннями ЧФ РФ прикордонного, митного та інших видів державного контролю під час перетинання українсько-російського кордону;
 • пункт 1 ст.12 щодо зобов'язання мати на службових транспортних засобах ЧФ РФ реєстраційний номер і чіткий знак;
 • пункт 5 ст.15 щодо можливості пересувань, пов'язаних з діяльністю військових формувань поза місцями їхньої дислокації лише після узгодження з компетентними органами України

Угода про параметри поділу Чорноморського флоту[ред. | ред. код]

 • пункт 1 ст.1 щодо перевищення кількості бойових броньованих машин у складі ЧФ РФ понад визначену кількість (132 одиниць);
 • пункт 3 ст. 7 щодо перевищення чисельності особового складу в частинах морської піхоти та морської авіації понад 1987 осіб

Угода між урядами країн про використання силами та засобами ЧФ РФ повітряного простору України та повітряного простору над акваторією Чорного моря[ред. | ред. код]

 • статті 2 щодо проведення навчань та перевірок чергових сил протиповітряної оборони ЧФ РФ за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України та відповідно до режиму і умов, встановлених Українським центром планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху Украероцентром

Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією[ред. | ред. код]

 • статті 3 щодо побудови відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, невтручання у внутрішні справи;
 • статті 6 щодо утримання сторін від участі у діях, спрямованих проти іншої договірної сторони.[152]

Реакція і дії України[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Речник УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко про введення російських військ: на агресивні дії Росії немає Божого благословіння, Громадське ТБ, 1 березня 2014 [153]

Кораблі Державної прикордонної служби вийшли у море у стані повної бойової готовності[154].

Штаб «Правого сектору» оголосив про термінову мобілізацію та озброєння власних підрозділів та наказав підрозділам координувати свої дії зі збройними силами, МВС та СБУ[155].

Лідер партії УДАР Віталій Кличко звернувся до в.о. президента України Олександра Турчинова з вимогою щодо необхідності терміново направити заяву до ООН про невідкладне скликання Ради Безпеки ООН у зв'язку з агресією Росії проти України.[156] Він наполягає на терміновому скликанні і проведенні сесії Верховної Ради щоб денонсувати Угоди про перебування Чорноморського флоту Росії в Криму. Віталій Кличко заявив, що:[156]

« Український парламент також має звернутися до керівників держав-гарантів безпеки України терміново виконати свої міжнародні зобов'язання згідно Будапештського меморандуму. І зупинити агресію з боку Росії проти суверенної України. Верховна Рада має доручити Верховному головнокомандувачу оголосити повну мобілізацію у зв'язку з початком агресії проти України »

Віталій Кличко також звернувся до української громади Росії з тим, аби вона висловила свій протест проти військової агресії РФ щодо України.[157] У Москві затримали п'ятьох людей, які вийшли з «одиночними пікетами» на знак протесту проти війни Росії проти України.[158]

У розмові з Держсекретарем США Джоном Керрі в.о. президента України Олександр Турчинов повідомив, що Україна розцінює поведінку Росії як пряму агресію по відношенню до суверенітету української держави.[159] Зокрема Олександр Турчинов, що:[160]

« Україна є мирною державою, проте готова захищати свою територіальну цілісність та суверенітет, про що готує відповідне рішення Рада національної безпеки та оборони »

Юлія Тимошенко у своїй заяві зазначила, що Росія щойно зробила черговий акт залякування України гучними заявами та рішеннями про війну.[161] На її думку, парламент має ухвалити звернення до Європейського Союзу з пропозицією екстрено зібрати Раду Міністрів ЄС або саміт ЄС у Лівадійському палаці в Криму.[161]

Кілька сотень людей пікетують посольство Російської Федерації у Києві з вимогою скасувати введення в Україну російських військ. Кількість мітингувальників постійно зростає. На паркан біля посольства почепили плакати із написами «Путін, руки геть від України» та «Stop war».[162]

Генерал-лейтенант СБУ Олександр Скибінецький вважає, що Україна має використати всі можливості, щоб вирішити конфлікт з Росією у дипломатичний спосіб, при цьому потрібно привести армію у повну бойову готовність. Він зокрема зазначив:[163]

« Треба привести у бойову готовність наші війська та організовувати людей для можливої оборони вже на території України. Я впевнений, що у планах, які заздалегідь були розроблені російською військовою машиною, є не тільки Крим, але і вся територія України »

Міністр закордонних справ Андрій Дещиця на брифінгу в суботу ввечері в Києві повідомив, що Міністерство закордонних справ України закликало до Євроcоюзу, США і НАТО розглянути всі можливі механізми щодо захисту територіальної цілісності України.[164]

На думку директора Інституту зовнішньої політики при Дипломатичній академії МЗС України Григорій Перепелиця[165]

« Україна має відкликати посла, розірвати дипломатичні відносини, вийти з Угоди про статут і умови перебування (російського Чорноморського флоту у Криму), припинити своє головування в СНД, і, можливо, вийти з СНД. Тобто, зараз мають бути вжиті дуже рішучі дипломатичні кроки. Також зараз Україна має звернутися до ООН як держава, яка зазнала воєнної агресії з боку Росії, і попросити допомоги з боку ООН. Потрібно оперативно, упродовж завтрашнього дня чи сьогоднішньої ночі, провести комплекс заходів, щоб максимально обмежити масштаби агресії. »

У суботу ввечері 1 березня тисячі дніпропетровців вийшли на «антипутінський» марш, протестуючи проти дій військових Росії на території України.[166] Вони скандували «Схід і Захід разом», «Путіна геть», «Путін — Гітлер», «Путіну капут», «Україна — не Росія». У відповідь їм сигналили десятки автомобілів, що їхали поруч.[166]

Три Президенти України (Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко) ввечері 1 березня у спільній заяві оголосили, що Росія, скориставшись внутрішньополітничними труднощами в Україні, вирішила розіграти так звану кримську карту в своїх інтересах і закликали українську владу розірвати Харківські угоди про базування Чорноморського Флоту Росії в Криму, підписані Дмитром Мєдвєдєвим та Віктором Януковичем у 2010 році:

« […]український народ зіштовхнувся з кризою, яка загрожує єдності, суверенітету і державності нашої країни і яка може обернутися національною катастрофою, що загрожує руйнацією України […]народи України та Росії штучно підштовхуються до братовбивчої війни. […]Відлік часу йде на години. Україна, яка дуже важко виходить з політичної кризи, зараз поставлена на межу ескалації конфлікту, який має усі ознаки військової агресії. […]Ми звертаємося до Верховної Ради України негайно провести засідання. Оголосити мобілізацію та бути готовими до захисту нашої землі. Верховна Рада має денонсувати Харківські угоди. Українська влада має домагатися рішення про негайне підписання Угоди про Асоціацію з Євросоюзом[167] »

Рада національної безпеки і оборони України у зв'язку з агресією з боку Росії, ухвалила рішення привести Збройні сили України у повну бойову готовність та розробила «детальний план дій на випадок прямої військової агресії з боку РФ»[168][169].

17 березня в Україні вперше оголошена мобілізація указом в.о. Президента України О. В. Турчинова[170].

Предстоятелі та представники практично всіх найбільших i найвпливовіших релігійних організацій в Україні (УПЦ КП, УГКЦ, Церкви християн віри євангельської України, Всеукраїнського Союзу об'єднань євангельських християн-баптистів, Української Уніонної Конференції церкви адвентистів сьомого дня, Української лютеранської церкви, Української християнської євангельської церкви, Об'єднання юдейських релігійних організацій України) оприлюднили спільне звернення щодо ситуації в Україні, в якому закликали владу Росії схаменутися і зупинити агресію проти України, негайно вивести свої війська з української землі і поклали подальшу відповідальність за ескалацію насильства в Україні через можливий збройний конфлікт на українській території безпосередньо на керівництво Росії[171][172] Представник УПЦ МП також звернувся до Московського патріарха і всієї Русі Кирила з проханням не допустити кровопролиття на території України[173].

У грудні 2017 року адмірал ВМСУ Ігор Воронченко, під час слухань у Оболонському районному суді по справі про державну зраду Януковича, заявив, що 27 лютого 2014 року він запропонував план дій щодо звільнення захопленої російськими військами спецпризначення будівлі Кримського парламенту. Ігор Воронченко повідомив, що у нього були два готові танки, якими можна було б розстріляти будинок парламенту, і готовий загін спецпризначення СБУ «Альфа».[174][175]

За свідченнями заступника начальника штабу ВМС Анатолія Бургомістренка, Росія почала перекидати до Криму війська ще 2 лютого 2014 року.[176]

Реакція світу[ред. | ред. код]

Представник Великої Британії в ООН Марк Лайл Ґрант підтвердив, що Рада Безпеки ООН збирається 1 березня 2014 р. о 21.00 на екстрене засідання для обговорення ситуації в Україні.[177] Сполучені штати Америки розглядають питання про відповідальність Росії за використання Збройних сил РФ на території України.[178] Американський сенатор Джон МакКейн зазначив, що Президент Росії Володимир Путін, здається, хоче повернення «холодної війни».[179]

Верховний представник ЄС із закордонних справ Кетрін Ештон засудила в суботу рішення Росії стосовно використання Збройних сил Російської Федерації на території України.[180]

Посол США в Раді безпеки ООН Саманта Пауер заявила, що російська інтервенція в Криму не має юридичних підстав і повинна бути припинена.[181] Вона зазначила, що американська сторона пропонує направити міжнародних спостерігачів від ООН та ОБСЄ в Україну, і пропонує Росії активно брати участь в обох структурах.[181] Водночас посол Великої Британії в Раді безпеки ООН Марк Лайл Ґрант повідомив, що його країна засуджує будь-які акти агресії проти України.[181]

2 березня посли США, Канади і Британії покинули Росію, після введення її військ в Україну[182].

Польська інтелігенція написала листа прем'єр-міністру Дональду Туску із закликом не залишати українців перед загрозою військового вторгнення з Росії[183].

3 березня о 22.00 по київському часу відбулося друге екстрене скликання Ради безпеки ООН для розгляду ситуації в Україні.[184]

Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр заявив 4 березня 2014 р. після зустрічі у Женеві з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим та генсеком ООН Пан Гі Муном, що Росія має погодитись до четверга (6 березня) на створення міжнародної групи урегулювання кризи в Криму, інакше на саміті ЄС може бути ухвалене рішення проти Росії.[185]

Адміністрація США має намір запровадити набір економічних санкції проти Росії до кінця тижня (до 8 березня 2014р).[186]

Колишній держсекретар США Гілларі Клінтон порівняла дії російської влади щодо України з агресивною поведінкою нацистської Німеччини напередодні Другої світової війни[187].

Прем'єр-міністр Канади Стівен Гарпер оголосив 4 березня про призупинення військово-технічного співробітництва з Росією.[188]

5 березня 2014 р. місія ОБСЄ в Україні розпочала свою роботу у Криму й провела зустрічі із представниками місцевих громад Криму та із представниками кримського парламенту.[189] Секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО) Андрій Парубій зазначив, що Росія намагається передислокувати свої війська в Криму, щоб місія ОБСЄ не зафіксувала їхньої присутності.[190]

За підсумками свого візиту до Києва і Криму верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Астрід Торс зробила 7 березня 2014 р. заяву, що наявна ситуація на кримському півострові несе загрозу безпеці і життю місцевих кримськотатарських та українських громад. Водночас вона не виявила жодних доказів порушень або загроз для прав російськомовних громадян.[191]

Професор міжнародного права Штефан Тальмон з Університету Бонна разом з колегами з Німеччини довели, що вторгнення Росії в Україну є порушенням норм міжнародного права i що проголошення незалежності Криму від України з точки зору міжнародного права буде невизнаним.[192]

Дії міжнародних організацій[ред. | ред. код]

НАТО[ред. | ред. код]

5 березня Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен після засідання Ради НАТО-РФ повідомив, що НАТО вирішило вжити невідкладних заходів щодо призупинення практичної військової співпраці із Росією: припинити планування спільної місії із Росією — морський супровід американського корабля з хімічною зброєю; не проводити ніяких зустрічей із Росією на цивільному та військовому рівні; переглянути співробітництво НАТО—Росія. В той же час НАТО інтенсифікуватиме партнерство з Україною[193].

В рамках розриву співпраці між НАТО та Російською Федерацією 6 березня уряд Канади ухвалив рішення щодо висилки дев'яти російських військовослужбовців разом із сім'ями з країни протягом 24 годин. Основною причиною називається політика Росії у відношенні України та Криму.[194] На ранок суботи (8 березня) їх в Канаді вже не було.

На думку верховного головнокомандувача об'єднаними збройними силами НАТО в Європі, генерала Філіпа Брідлав Росія використовує механізм створення зони «замороженого конфлікту» для того, щоб не допустити ту чи іншу країну на сході Європи до зближення із Заходом. Він зокрема зазначив, що внаслідок окупації Криму Росією, альянс уже не сприймає її як партнера:[195]

« Ми були на етапі, коли намагалися зробити з Росії партнера. Але нині очевидно, що Росія поводиться радше як противник, аніж як партнер. »

ЄС[ред. | ред. код]

Євросоюз оприлюднив список громадян Росії та України, щодо яких вводить санкції через події у Криму.[196]

ООН[ред. | ред. код]

На черговому засідання ООН 15 березня в Нью-Йорку представник США в ООН Саманта Павер звинуватила Росію в порушенні ключових принципів Організації Об'єднаних Націй, що забороняють використання сили для чужих територій та поважають суверинітет та територіальну цілісність всіх націй. Зокрема вона зазначила, що офіційна Москва погоджується з цими принципами і «захищає їх по всьому світі, за виключенням випадків, що стосуються самої Росії».[197] За словами представника Великої Британії в ООН Марка Лайла Ґранта останнє голосування показало, що Росія залишилася ізольованою в Раді Безпеки ООН і з боку міжнародної спільноти також.[197]

США[ред. | ред. код]

Американські військові готові підтримати своїх союзників у Європі і надати підтримку Україні, цим самим США посилають чіткий сигнал Росії про те, що готові відповісти на загрозу — заявив 8 березня 2014 року глава Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Мартін Демпсі[198].

Увечері 8 березня Держсекретар США Джон Керрі по терміновому телефону заявив міністрові закордонних справ РФ Сергію Лаврову, що у разі продовження російської інвазії в Криму дипломатичні відносини між США і російською стороною будуть неможливі[199].

Росія[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Офіційна Росія вустами свого штатного пропагандиста Дмитра Кисельова погрожує США ядерною зброєю, канал «Росія», 16 березня 2014[200]
Putin with Vladimir Konstantinov, Sergey Aksyonov and Alexey Chaly 4.jpeg

Експерт Московської Гельсінської групи Андрій Юров зазначив, що постанова Ради Федерації, яка дозволяє президенту РФ використовувати війська на території України, приймалася на підставі непідтвердженої інформації про «жертви» серед громадян Росії в Криму.[201].

2 березня в Москві на мітинг на підтримку війни з Україною збирали бюджетників[202]. Одночасно[203] біля Міністерства оборони та на Манежній площі москвичі організували мітинги проти війни, які завершились масовими арештами[204].

Російська інтелігенція у своїх оцінках російської агресії проти України розділилась на два табори. Як прихильники, так і противники цих дій висловили свою позицію прилюдно — у формі відкритих листів, інтерв'ю, статей у пресі, участі у вуличних маршах тощо[джерело?].

Міністерство культури Російської Федерації опублікувало заяву діячів культури в підтримку дій президента РФ в Україні та Криму[205][206][207].

Частина російських кінематографістів-членів Союзу кінематографістів і професійних кінематографічних організацій та об'єднань Росії відповіла на звернення українських колег словами підтримки і запевненнями, що вони не підтримують офіційну пропаганду Кремля, яку поширюють провладні ЗМІ. На момент відправлення листа було зібрано 169 підписів. Пізніше до звернення приєдналися ще кілька десятків кінематографістів, і загальна кількість підписів перевалила за 200[208].

Російські рок-музиканти Борис Гребенщиков, В'ячеслав Бутусов і Юрій Шевчук, а також Максим Леонідов виступили проти війни між Росією і Україною. Їх відеозвернення оприлюднив 5 березня український телеканал «1+1»[209].

15 березня 2014& року в Москві, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі та Самарі пройшли «Марші миру», на яких активісти виступають проти намагання Путіна розв'язати війну Росії проти України. У Москві на Марш миру зібралося, за різними оцінками, десятки тисяч мітингувальників[210].

17 квітня 2014 року президент Росії Володимир Путін вперше публічно визнав, що в подіях в Криму брали участь російські військові:[211]

« … за спиною сил самооборони Криму звичайно стали наші військовослужбовці. Вони діяли дуже коректно, але рішуче і професійно … »

18 квітня 2014 року Громадська палата Російської Федерації запропонувала запровадити санкції щодо українських державних і громадських діячів, у чиїх закликах нібито присутня дискримінація російськомовних. Також у палаті засудили «масові порушення прав особи і злочинні насильницькі дії» з боку уряду України щодо протестуючих на півдні та сході України та направити факти цих порушень до комісії ООН з прав людини, Міжнародного суду ООН, ОБСЄ та міжнародних правозахисних організацій[212].

Економічні наслідки конфлікту[ред. | ред. код]

Окупація мала серйозні економічні наслідки для України, для Росії і для самого Криму. Найбільш серйозним наслідком для Криму стали проблеми із забезпеченням водою та електроенергією.

Практично неминучими наслідками конфлікту для Росії є[213]:

 1. відтік капіталів із Росії (фактично вже почався[214]);
 2. радикальне скорочення кредитування із-за кордону;
 3. порушення торговельних зв'язків з Україною;
 4. зростання бюджетних витрат;
 5. падіння курсу рубля (втеча від рубля).

Можливими економічними наслідками (у випадку продовження або ескалації конфлікту) для Росії можуть бути[213]:

 1. призупинення експорту газу в Європу через Україну;
 2. виникнення банківської паніки (зняття вкладів);
 3. введення економічних санкцій проти Росії, в тому числі:
  1. обмеження на російський експорт;
  2. введення обмежень на фінансові операції.

Віддаленими економічними наслідками конфлікту є початок економічної кризи в Росії, зростання цін на товари, падіння капіталізації російських активів[213].

В понеділок 3 березня 2014 р. російський фондовий ринок відкрився обвальним падінням котирувань акцій більшості російських компаній, індекс ММВБ знизився до позначки 1305,23 (- 9,65 %), індекс РТС впав до рівня 1131,06 (−10,74 %).[215]

В Сенаті США станом на 4 березня розглядається питання про введення фінансових санкцій щодо Російської Федерації, зокрема розглядається питання про введення санкцій проти банків Росії, заморожування активів російських держустанов і приватних інвесторів[216].

Після тимчасового покращення котирувань акцій російських компаній внаслідок відводу російських військ від української границі, 5 березня 2014 р. на Московській біржі знову зафіксовано падіння їх котирувань, індекс ММВБ знизився до позначки 1344,56 (- 0,9 %), індекс РТС впав до рівня 1173,12 (- 0,9 %).[217]

Член президії Економічної ради при президенті РФ Олексій Кудрін заявив у Петербурзі 13 січня 2014 р., що зростання економіки Росії в 2014 році може не подолати 1 % ВВП або навіть бути нульовим. За його оцінкою, корпоративний сектор Росії акредитований в іноземних банках приблизно на 700 млрд доларів. Із введенням економічних санкцій цей обсяг кредитування почне різко зменшуватися.[218]

Після заяви 20 березня 2014 р. президента США Барака Обами, що він підписав розпорядження, яке дозволяє США ввести санкції щодо ключових секторів російської економіки, Російський фондовий ринок відкрився наступного дня обвалом індексів. Індекс РТС на 10.01 за московським часом впав на 3,07 % — до 1115,52 пункту, індекс ММВБ знизився на 2,46 % — до 1288,08 пункту.[219]

В мистецтві[ред. | ред. код]

У зв'язку з російською анексією Криму українська поетеса Анастасія Дмитрук написала вірш «Ніколи ми не будемо братами…» рос. Никогда мы не будем братьями…. Вірш був покладений на мелодію литовськими музикантами, викладений в Інтернет і за два тижні набрав більше мільйона переглядів.[220][221]

Див. також[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg People and Power — Ukraine: a dangerous game // Al Jazeera English, 15 травня 2014 (англ.)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://www.pravda.com.ua/news/2014/03/21/7019792/
 2. http://tvi.ua/new/2014/04/12/yedynu_ukrayinsku_shkolu_v_krymu_khochut_perevesty_na_rosiysku_movu_navchannya
 3. http://tvi.ua/new/2014/07/22/u_krymu_spalyly_budynok_arkhiyepyskopa_upc_kp
 4. Nato jets to monitor Ukraine border. BBC. 10 March 2014. Процитовано 10 March 2014. 
 5. EU prepares Russia sanctions, NATO sends planes to monitor Ukraine. Deutsche Welle. 11 March 2014. Процитовано 17 March 2014. 
 6. США налаштовані рішуче підтримувати суверенітет України, - Байден. 16 July 2014. 
 7. Australia imposes sanctions on Russia after it 'steals' Crimea from Ukraine. The Guardian. 19 March 2014. 
 8. Georgian President Condemns 'Illegal Referendum' in Crimea. Civil Georgia. 17 March 2014. Процитовано 18 March 2014. 
 9. Japan announces steps to punish Russia over Ukraine crisis. Kyodo News. 18 March 2014. 
 10. Alexander Tanas (18 March 2014). Moldova tells Russia: don't eye annexation here. Reuters. Процитовано 20 March 2014. 
 11. Seoul refuses to recognize Russia’s Crimea annexation. The Korea Herald. 19 March 2014. Процитовано 20 March 2014. 
 12. Военная техника проехала через Николаев и отправилась в пункт назначения (ВИДЕО)
 13. Начальник російських військ каже, що наказ дав Путін з Януковичем, — ЗМІ
 14. Cuba slams foreign interference in Venezuela, Ukraine. The Global Times. 7 March 2014. Процитовано 18 March 2014. 
 15. Syria’s Assad expresses support for Putin on Ukraine. Euronews. 6 March 2014. Процитовано 18 March 2014. 
 16. Gobierno venezolano repudia el "golpe de Estado de extremistas" en Ucrania. EL UNIVERSAL. 7 March 2014. Процитовано 18 March 2014. 
 17. Сербські добровольці прибули на захист Севастополя
 18. УНІАН: У Криму перебувають підрозділи сімох найбоєздатніших частин армії РФ - експерт
 19. а б ТСН: Складена карта розташування збройних сил Росії на території Криму
 20. УНІАН: МЗС вручило ноту Росії з вимогою вивести десантні кораблі Балтійського флоту
 21. а б УНІАН: У Криму 37 військових частин лишаються в облозі, чотири — захоплені окупантами
 22. а б в УНІАН: Російський спецназ першим відкрив вогонь під час штурму фотограмметричного центру в Сімферополі
 23. а б Аксьонов почав формувати в Криму нову армію для охорони референдуму
 24. В Крым на проживание перевозят чеченцев из батальона «Восток»(рос.)
 25. а б в г Агенція УНІАН, данні станом на 11 березня 2014 року: Тенюх пояснив, чому українська армія не дає відсіч окупантам в Криму
 26. УНІАН: Росія вирішила привласнити половину кораблів ВМС України
 27. Військовослужбовці ВВ Криму покинули півострів: більше 1000 з них продовжать службу в Нацгвардії України
 28. У Криму несуть службу 3 тисячі бійців Нацгвардії, — Аваков
 29. Український офіцер загинув під час штурму військової частини у Сімферополі
 30. а б Телеканал новин «24»: Стали відомі імена вбитого і поранених українських військових
 31. УНІАН: Близько 50 % українських військових у Криму перейшли на бік РФ — Міноборони
 32. Командуючий ВМС України перейшов на сторону кримчан(рос.)
 33. «Эхо Москвы»: Контр-адмірал Денис Березовський перейшов на сторону нового керівництва Крима(рос.)
 34. УНІАН: Україна втратила свій військовий флот: майже 90 % кораблів перейшло під контроль РФ
 35. а б Телеканал новин «24»: Снайпери в Сімферополі вбили бійця самооборони
 36. Телеканал новин «24»: Стало відоме ім'я загиблого вчора «самооборонівця»
 37. УНІАН: Російські військові затопили корабель, перегородивши вихід в море ВМС України
 38. «Незалежне Бюро Новин»: вимагає від Росії офіційних пояснень про затоплення суден у Донузлаві
 39. УНІАН: Росіяни затопили ще один корабель на озері Донузлав
 40. «ЛІГАБізнесІнформ»: В Криму заблоковані сім військових кораблів України(рос.)
 41. УНІАН: Росіяни затопили ще один корабель на озері Донузлав
 42. УНІАН: МЗС вручило чергову ноту Росії: затоплені кораблі загрожують екології Чорного моря
 43. УНІАН: Росіяни затопили четвертий корабель у Криму — Міноборони
 44. Очевидное, грубое и неисправленное нарушение хельсинкских принципов // Бакинская декларация и резолюции, принятые Парламентской ассамблеей ОБСЕ на двадцать третьей ежегодной сессии. Баку, 28 июня — 2 июля 2014 года. С. 19-21.
 45. а б в Путін оголосив Україні війну
 46. Рішення ВР Криму про референдум та відставку уряду сфальсифіковані — ЗМІ, Українська правда, 01.03.2014
 47. Турчинов підписав указ про незаконне призначення Аксьонова, Українська правда, 01.03.2014
 48. Партія «Російська єдність», яку він представляє, на виборах до парламенту Криму отримала лише 4 % голосів і 3 депутатських крісла
 49. Российский Совет Федерации заподозрен в «мухляже» …при голосовании за ввод российских войск в Украину (рос.)
 50. Українські росіяни і російськомовні — Путіну: ми не просили про ваш захист Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 51. УНИАН, 04 квітня 2008, УНІАН, 5 квітня 2008 року
 52. Блок НАТО разошелся на блокпакеты, Газета "Коммерсантъ", №57/П (3874), 07.04.2008
 53. Газовые подтексты кризиса в Крыму // Центр глобалістики «Стратегія», 27 лютого 2014 року.
 54. Григорий Семенов: Люди гибнут за… метан. — 11.03.2014
 55. А. Засморжук: Россия признала войну?
 56. Матіос: Начальник Генштабу РФ звітував Кремлю про військові операції в Україні. УНІАН. 2015-09-13. Процитовано 2015-09-13. 
 57. Військова прокуратура розповіла, які війська РФ захоплювали Крим. 02.10.2016, 09:34
  «Десантні кораблі і військові літаки», — прокуратура знає бортові номери російської техніки, яка захопила Крим. СПИСОК
 58. Информационная война: пять примеров российской пропаганды
 59. МИД РФ переплюнул Геббельса: «российские войска в Крыму ничего не нарушают»
 60. Неизвестные взломали аккаунт лидера «Правого сектора» Д.Яроша и разместили фейковое обращение
 61. РИА Новый Регион: Роскомнадзор заблокировал «ВКонтакте» сообщества Евромайдана и «Правого сектора», 03.03.14 13:45
 62. Доктор Комаровський про російські канали: такої брехні не було ніколи в усьому Радянському Союзі
 63. Парубий рассказал, какой инструктаж получают российские силовики для ведения информационной войны в Украине
 64. Активісти започаткували ініціативу «Бойкот російського кіно». Mediasapiens. 22.09.2014
 65. РИА Новый Регион — Киев: Украинские СМИ сообщают о DDOS-атаках безграмотных российских хакеров. 03.03.14 21:08
 66. Путін звинуватив Литву і Польщу в підготовці силовиків для акцій у Києві Українська правда, 4 березня 2014 р.
 67. У «Самооборони» Криму, про яку говорить Путін, російська зброя Українська правда, 4 березня 2014 р.
 68. Ежедневно на свою ложь Россия тратит 5 млн долларов, — посол
 69. У Києві блокують російські телеканали «за пропаганду війни».- Українська правда. Вівторок, 04 березня 2014, 18:25
 70. В Госдуме РФ призвали «на всех уровнях» помогать террористам на востоке Украины.— Укрінформ, 01.07.2014 13:49
 71. Венсан Жовер. Дугин — путинский Распутин: Ультранационалист Александр Дугин — это проповедник панславянского фашизма и тайный советник Владимира Путина. В чем его цель? Аннексировать часть Украины и восстановить Российскую Империю.— Le Nouvel Observateur, Франция, le 30 avril 2014
 72. Аргумент.уа: Профессор Дугин, обычный русский фашист
 73. Le Raspoutine de Poutine. Chantre d'un fascisme panslave, l'ultranationaliste Alexandre Douguine est un conseiller occulte du chef du Kremlin. Son but ? Annexer une partie de l'Ukraine et reconstituer l'empire russe.— Article publié dans le Nouvel Observateur le 30 avril 2014
 74. «Мозг» Путина, фашист Дугин: «Лучше всего, если российская армия перейдет границу с Украиной».— Цензор. НЕТ, 13.05.14 09:10
 75. Le Raspoutine de Poutine. Chantre d'un fascisme panslave, l'ultranationaliste Alexandre Douguine est un conseiller occulte du chef du Kremlin. Son but ? Annexer une partie de l'Ukraine et reconstituer l'empire russe.— Le nouvel Observateur. Publié le 03-05-2014 à 13h12
 76. ОБСЄ вважає «доречним» відключення російських телеканалів.- Еспресо.TV, 2 квітня, 2014 18:30
 77. Генсек НАТО звинуватив Росію в пропаганді війни і бажанні повалити владу в Україні. — РБК-Україна, 13.04.2014 13:57
 78. Українці затролили росіян пародіями на вірусну рекламу їх армії.- 07.05.2014
 79. Russlands imitierter «Kampf gegen Faschismus».— DiePresse.com
 80. Российское ТВ начало пропаганду войны среди детей! «Спокойно ночи, малыши» ушли в армию!. ВИДЕО. — Цензор. НЕТ, 12.03.14 11:13
 81. СБУ відкрила провадження проти радника Путіна Глазьєва.— УНІАН, 06.07.2014 | 14:29
 82. Уголовный кодекс Российской Федерации. Глава 34. Преступления против мира и безопасности человечества. Статья 354. Публичные призывы к развязыванию агрессивной войны
 83. Украинские евреи решили открыть Путину глаза: Главная угроза Украине исходит от российской власти, то есть — от Вас
 84. Евгений Марчук. Информационная война. Чем может ответить Украина прямо сейчас
 85. Информационную войну всегда выигрывает нацистский режим, — Немцов
 86. У Криму відімкнули 5-ий канал і «1+1».— Українська правда. Четвер, 06 березня 2014, 15:43
 87. а б У Криму відімкнули від інтернету єдиний кримськотатарський телеканал Українська правда, 8 березня 2014
 88. Ілларіонов: Росія провокує максимально жорстку реакцію української влади
 89. а б в Путин принял решение расколоть Украину
 90. Кримський сценарій Росія планувала заздалегідь, — Махніцький
 91. Эксперты по России утверждают, что военный маневр готовился давно
 92. Эксперты по России считают операцию «Крым» заготовкой ФСБ
 93. а б Путин, как и Каддафи, готов свою армию прикрывать женщинами и детьми, Конфликты и законы, 04.03.2014
 94. Скотт Андерсон. Владимир Путин — темное восхождение к власти
 95. Черноморский флот России поставил ультиматум украинским военным (ИНФОГРАФИКА) 03.03.14 21:16
 96. Украинцы перехватили разговор Путина с российскими военными в Крыму, — СМИ
 97. Російський військовий в Криму дав інтерв`ю і розкрив деякі нюанси свого перебування (відео), Україна онлайн, 04.03.2014
 98. Генштаб ЗСУ: у Криму — не лише військові з частин Чорноморського флоту Українська правда, 5 березня 2014 р.
 99. а б Фейк путінської пропаганди: в українську форму перевдяглись, а нашого «калаша» у кремлівському «магазині» не знайшли, сайт газети «Експрес», 09.03.2014
 100. Путін попросив ввести війська в Крим через інсценовану стрілянину та «липові» жертви, УП, 02 березня 2014, фото, відео
 101. а б Зрадник ВМС грошима переманював офіцерів на сторону Росії. Його виштовхали Українська правда, 3 березня 2014 р.
 102. Надзвичайне повідомлення від «Правого сектору» — у Криму готується кривава провокація
 103. МВС: У Криму готують провокацію — вбивство російських солдатів (ВІДЕО)
 104. Провокатори і російські військові готують штурм штабу ВМС
 105. Російські військові з тітушками штурмують частини у Криму
 106. «Народне ополчення Донабасу» блокувало рух українських військових, УП, 16 березня 2014
 107. Російські війська заблокували прикордонників у Балаклаві, УП, 01 березня 2014
 108. У Бельбеку беззбройні українці йшли з Гімном на росіян, які стріляли, УП, 04 березня 2014
 109. Словесна перепалка між українськими морськими піхотинцями та окупантами, УП, 06 березня 2014
 110. Окупанти навіть охороняти не вміють, Еспресо.TV, 12.03.2014
 111. а б Росія притягла до Криму ешелон із зенітно-ракетним комплексом, УП, 15 березня 2014
 112. У Криму масові акції протесту жінок проти війни і за єдність України Радіо свобода, 8 березня 2014 р.
 113. РИА Новый Регион. 06.03.14 01:18: Россия начала репрессии против семей украинских военных в Севастополе. Жилые дома отключены от электроснабжения[недоступне посилання]
 114. Російські військові штурмують українську військову частину в Севастополі, Інтерфакс-Україна, 07.03.2014
 115. У Севастополі російські солдати штурмували українську військову частину, УП, 08 березня 2014
 116. У Севастополі жорстоко побили журналістів, УП, 07 березня 2014
 117. При штурме украинской части в Севастополе пострадал российский журналист, телеканал «Дождь», 08.03.2014
 118. а б Тральщик «Черкаси» після спроби прориву зайняв оборону в Донузлаві Українська правда, 21 березня 2014 р.
 119. а б На Донузлаві українські моряки майже вирвалися з російської блокади Українська правда, 23 березня 2014 р.
 120. http://www.unian.net/politics/897927-pri-shturme-voennogo-topograficheskogo-tsentra-v-simferopole-ubit-ukrainskiy-soldat.html
 121. http://podrobnosti.ua/accidents/2014/03/18/965323.html
 122. УКРАЇНСЬКИМ ВІЙСЬКОВИМ В КРИМУ ДОЗВОЛИЛИ ВИКОРИСТОВУВАТИ ЗБРОЮ, УП, 18 березня 2014
 123. а б Мешканці Балаклави стали між прикордонниками України і військовими Росії Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 124. а б Прикордонники відновили контроль над загоном морської охорони в Балаклаві Українська правда, 1 березня 2014 р.
 125. а б Російські війська зруйнували українські об'єкти в зенітно-ракетному полку на Фіоленті Українська правда, 5 березня 2014 р./
 126. Росіяни зі зброєю відрізали від постачань з суші корвет «Тернопіль» Українська правда, 5 березня 2014 р.
 127. Російські військові в Криму вивозять зброю з військових частин України, УП, 02 березня 2014
 128. Російські війська заблокували українську частину в Перевальному і вимагають скласти зброю, УП, 02 березня 2014
 129. Бійці 36-ої бригади берегової оборони. Герої неоголошенної російсько-української війни // Тиждень, 11 грудня 2015
 130. Окупація Криму: хроніка «перевальненської зради захисників Батьківщини» // Крим. Реалії, 24 вересня 2015(рос.)
 131. Військовослужбовці 36-ї бригади берегової охорони впевнені, що Крим фактично віддали у руки Росії // Преса України, 23 березня 2015
 132. Московський патріархат із зброєю описував майно УПЦ КП, УП, 19 березня 2014
 133. У Криму Московський патріархат інвентаризує майно Київського патріархату, 5 канал, 18 березня 2014
 134. Російські солдати почали штурм військової частини в Євпаторії. Репортер, 4 березня 2014 р.
 135. В Евпатории идет штурм воинской части
 136. Іноземних та українських журналістів заблокували у військовій частині в Євпаторії. Українська правда, 4 березня 2014 р.
 137. Євромайдан SOS 5 березня 2014 р.
 138. У Феодосії російські інтервенти «окопують» українців протитанковими мінами Українська правда, 16 березня 2014 р.
 139. Російські військові заблокували частину в Керчі, вимагають здати зброю Українська правда, 5 березня 2014 р.
 140. Жителі та військові Ялти просять захистити їх від так званої «самооборони та козаків» Українська правда, 7 березня 2014 р.
 141. У Криму окупанти заблокували ще один військовий аеродром, УП, 09 березня 2014
 142. Невідомі заблокували військовий аеродром у Джанкої, 5 канал, 09 березня 2014
 143. а б Херсонські поля на кордоні з Кримом заміновані Українська правда, 8 березня 2014 р.
 144. На Херсонщині висадився російський десант — ЗМІ Українська правда, 15 березня 2014 р.
 145. Українські військові відбили наступ російських вояків Українська правда, 15 березня 2014 р.
 146. На Херсонщині російські солдати оселилися поруч з місцем висадки десанту Українська правда, 16 березня 2014 р.
 147. На Херсонщині російські окупанти встановили блокпост з БТРами Українська правда, 16 березня 2014 р.
 148. В Раді пропонують відмовитись від позаблоковості і йти в НАТО Українська правда, 5 березня 2014 р.
 149. Українські силовики почали операцію «Кордон» Українська правда, 5 березня 2014 р.
 150. Кабмін виділить на оборону України майже 7 мільярдів гривень Українська правда, 16 березня 2014 р.
 151. Аваков: Кордон з Росією практично перекритий Українська правда, 16 березня 2014 р.
 152. МЗС по пунктах розписало, як Росія порушує угоди про базування флоту, УП, 03 березня 2014
 153. Речник УПЦ МП: на агресивні дії Росії немає Божого благословіння, УП, 02 березня 2014
 154. Кораблі морської охорони кордону України виходять в море по бойовій тривозі. Український тиждень. 1 березня 2014. Процитовано 1 березня 2014. 
 155. Правий сектор оголошує термінову мобілізацію і озброєння. Новий погляд. 1 березня 2014. Процитовано 1 березня 2014. 
 156. а б Кличко вимагає оголосити загальну мобілізацію та денонсацію «харківських угод» Українська правда, 1 березня 2014 р.
 157. Кличко закликав українців в РФ та росіян протестувати проти агресії Кремля Українська правда, 1 березня 2014 р.
 158. У Росії затримали людей, які виступили проти війни з Україною Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 159. Турчинов: Поведінка РФ — пряма агресія щодо суверенітету України Українська правда, 1 березня 2014 р.
 160. Турчинов: Росія провокує силовий сценарій, застосування зброї вважатиметься провокаціями Українська правда, 2014 р.
 161. а б Тимошенко: Треба негайно домагатися невідкладного підписання угоди з ЄС Українська правда, 1 березня 2014 р.
 162. У Києві пікетують посольство Росії з вимогою припинити війну Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 163. Україна має думати про оборону — генерал-лейтенант СБУ Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 164. УКРАЇНА ПРОСИТЬ ЗАХИСТУ У ЄС, США І НАТО — МЗС Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 165. Україна має вийти з СНД і просити про допомогу ООН — експерт Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 166. а б Тисячі дніпропетровців вийшли на «антипутінський» марш Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 167. Три президенти України закликали розірвати "Харківські угоди"
 168. Турчинов доручив привести ЗСУ у повну бойову готовність
 169. Голова Міноборони: Війська переведено у найвищий ступінь готовності
 170. Указ Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію»
 171. Главы украинских церквей призвали власти России опомниться
 172. Appeal of the Ukrainian Churches on the Occasion of the Foreign Aggression
 173. УПЦ МП попросила патріарха Кирила не допустити кровопролиття в Україні
 174. Українські військові могли відбити Крим 27 лютого 2014, - командувач ВМС Воронченко. ukranews_com (ua). Процитовано 2017-12-28. 
 175. Адмирал ВМС об аннексии Крыма: Мы могли освободить полуостров за один день, но нам не дали (ru-RU). Процитовано 2017-12-28. 
 176. Представитель ВМС Украины: Россия вводила войска для захвата Крыма с начала февраля 2014 года. Крым.Реалии (ru). Процитовано 2017-12-28. 
 177. Радбез ООН збирається на екстрене засідання з приводу України Українська правда, 1 березня 2014 р.
 178. США розглядають питання про відповідальність РФ за військових у Криму Українська правда, 1 березня 2014 р.
 179. МакКейн: Путін, здається, хоче «холодної війни» Українська правда, 1 березня 2014 р.
 180. ЄС засуджує рішення Росії про використання військ в Україні Радіо свобода, 1 березня 2014 р.
 181. а б в США хочуть направити міжнародну місію до Криму Українська правда, 1 березня 2014 р.
 182. Посли залишили Москву
 183. Польська інтеліґенція закликала Туска не залишати Україну без допомоги
 184. http://www.pravda.com.ua/news/2014/03/3/7017357/
 185. Німеччина «примушує Росію до діалогу»: часу до четверга Українська правда, 4 березня 2014 р.
 186. Вашингтон може ввести санкції проти Росії вже до кінця тижня Українська правда, 4 березня 2014 р.
 187. BF: Hillary Clinton Compares Russia Moves To Nazi Aggression — 4.03.2014
 188. Канада оголосила про призупинення військово-технічного співробітництва з Росією Українська правда, 4 березня 2014 р.
 189. Місія ОБСЄ розпочала свою роботу в Криму Українська правда, 5 березня 2013 р.
 190. Росія намагається приховати від ОБСЄ свої війська Українська правда, 5 березня 2014 р.
 191. Українцям та татарам в Криму загрожує небезпека — комісар ОБСЄ Українська правда, 7 березня 2014 р.
 192. Німецькі юристи довели: Росія порушує міжнародне право
 193. ЛIГАБiзнесIнформ, 05.03.2014 21:29: НАТО приостанавливает сотрудничество с РФ и сближается с Украиной.
 194. Канада висилає російських військовослужбовців — ТБ Українська правда, 7 березня 2014 р.
 195. Росії вигідно створювати зони «заморожених конфліктів» — генерал НАТО Радіо Свобода, 23 березня 2013 р.
 196. ЄС оприлюднив список громадян Росії та України, які потрапили під санкції Українська правда, 17 березня 2014 р.
 197. а б Russia vetoes UN resolution on Crimea's future, China abstains showing Moscow's isolation Montreal Gazette, 7 березня 2014 р.
 198. Армія СШВ готова підтримати Україну
 199. Держсекретар США попередив про можливе розірвання дипломатичних стосунків з Москвою через Крим
 200. Рупор Кремля Кисельов погрожує США ядерною зброєю. Українська правда. 16.03.2014
 201. Держдума вирішила вводити війська до Росії на підставі неправдивої інформації. Українська правда. 01.03.2014.
 202. На митинг за войну собирают бюджетников. Утро. (рос.)
 203. Москва устраивает провластный митинг в поддержку войны.
 204. На Манежной площади началась акция против войны с Украиной. Лента. 02.03.2014. (рос.)
 205. 86 російських діячів культури підтримали агресію Путіна в Україні. Список. ZIK. 12.03.2014.
 206. Російські митці підтримали дії Путіна в Криму (список). Zaxid.net.
 207. Деятели культуры России — в поддержку позиции Президента по Украине и Крыму. (рос.)
 208. Союз кинематографистов и профессиональных кинематографических организаций и объединений России. Ответ российских кинематографистов украинским коллегам. (рос.)
 209. Письмо кинематографистов, обращение Бутусова, новая песня БГ. Как российская культура протестует против ввода войск в Украину. «Дождь». (рос.)
 210. По всій Росії проходять тисячні акції на підтримку України. Українська правда. 15.03.2014.
 211. Путін вперше визнав, що «зелені чоловічки» — його військові. Українська правда. 17.04.2014.
 212. У Росії пропонують запровадити санкції проти українців. ТВі. 18.04.2014.
 213. а б в Если завтра война. Украина. Риски для сбережений.
 214. Российские биржи и курс рубля рухнули из-за событий в Украине — Дождь. 10:16 03 марта 2014
 215. На Московській біржі обвальний спад котирувань акцій Українська правда, 3 березня 2014 р.
 216. США думає про введення фінансових санкцій щодо Росії
 217. На Московській біржі знову падіння Українська правда, 5 березня 2014 р.
 218. У Путіна кажуть, що через вторгнення в Україну постраждає економіка РФ Українська правда, 13 березня 2014 р.
 219. Ринок акцій Росії обвалився Українська правда, 21 березня 2014 р.
 220. Ніколи ми не будемо братами (пісня) (російською). 3 квітня 2014. 
 221. Анастасія Дмитрук: «Ніколи ми не будемо братами». Текст пісні. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Документи[ред. | ред. код]