Мацків Володимир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Володи́мир Микола Ма́цків (*4 серпня 1923, Станіслав (тепер Івано-Франківськ) — †2001, Канада) — винахідник (Канада). Розробив високоефективний метод добування нікелю, котрий застосовується, зокрема, в Америці та Європі.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в сім’ї станіславівських міщан Тимофія та Ірини (Іваницької). Навчався в університетах Вроцлава (Польща), Ерлангена (Німеччина), Лувена (Бельгія). Диплом хіміка одержав у 1946 р. З 1948 р. В. Мацьків живе в Канаді: спершу — в провінції Манітоба (працює аналітиком у копальнях, хіміком у дослідній лабораторії); згодом — у Форт Саскачевані (побл. м. Едмонтон), де працює як фахівець-хімік у гірничій фірмі «Шерріт Гордон». Саме в цій компанії почалося його стрімке просування кар’єрними сходинками: 1949 р. — головний хімік; 1952 р. — директор відділу досліджень; 1964 р. — член правління. А з 1972 р. Мацьків вже призначений виконавчим віце-президентом фірми «Шерріт Гордон». Так високо були поціновані його допитливий, аналітичний розум та величезний практичний досвід. Свій фаховий рівень він підтвердив, коли спільно з професором Форвардом розробив високоефективний метод добування нікелю. Є автором понад 50 наукових праць і 45 патентів на різні винаходи в галузі видобування нікелю, кобальту, міді й цинку з руди, а також зварювання нікелю, кобальту та ін. незалізних металів тощо. Обраний почесним доктором Альбертського університету Канади (з 1976).


В. Мацків — автор понад 50 патентів на різні винаходи. Він — директор відділу досліджень та виконавчий віце-президент гірничої компанії «Шерріт-Гордон» (Канада).

Винахідник був активним учасником українського діаспорного життя Америки, членом НТШ.

Література[ред.ред. код]

  • Віталій Абліцов «Галактика „Україна“. Українська діаспора: видатні постаті» — К.: КИТ, 2007. — 436 с.
  • Марунчак М. Біографічний довідник до історії українців Канади. — УВАН у Канаді. — Вінніпег. — 1986. — С. 423.

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.