Мейо (графство)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мейо

англ. Mayo,
ірл. Maigh Eo

Герб Прапор
Графство:
Мейо
Адміністративний центр Каслбар
Країна Ірландія Ірландія
Провінція Коннахт
Межує з: сусідні адмінодиниці
Голвей, Роскоммон, Слайго ?
Номерний знак MO
Населення
 - повне 126,000 тис. осіб (2009)
Площа
 - повна 5 397 км²
Часовий пояс WET
Вебсайт www.mayococo.ie
Код ISO 3166-2 IE-MO

Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Мейо

Мейо (англ. Mayo, ірл. Contae Maigh Eo), буквально «Тисова рівнина» — Конте Май Ео — графство на заході Ірландії.Розташоване на заході Ірландії, є частиною провінції Коннахт і назване на честь селища Мейо та абатства Мейо (Май Ео). Межі графства були сформовані в 1585 році, як володіння лорда Мак Вільяма Йохтара (ірл. Mac William Íochtar) в той час.

Адміністративний поділ

[ред. | ред. код]

Входить до складу провінції Коннахт на території Республіки Ірландії. Столиця і найбільше місто — Каслбар. Населення 117 тис. осіб (15-е місце серед графств; дані 2002 р.) Село Карроутейг в графстві є одним з чотирьох районів Ірландії, де за даними 2007 більша частина населення (понад 67 %) використовує в побуті Ірландську мову, т. зв. Гелтахт категорії «А».

Баронства

[ред. | ред. код]

Історично графство Мейо має 9 баронств: 4 в північній частині і 5 в південній частині:

Північне Мейо:

 • Ерріс (ірл. Erris) (на північному заході графства Мейо, містить землі: Белмулет (ірл. Belmullet), Гвісаліа (ірл. Gweesalia), Бангор Ерріс (ірл. Bangor Erris), Кілкоммон (ірл. Kilcommon), Баллікрой (ірл. Ballycroy) та інші.)
 • Баррішул (ірл. Burrishoole) (західне Мейо, містить землі: Ахілл (ірл. Achill), Малренні (ірл. Mulranny), Ньюпорт (ірл. Newport).
 • Галлен (ірл. Gallen) (Східне Мейо, містить землі Бонніконлон (ірл. Bonniconlon), Фоксфорд (ірл. Foxford).
 • Тіравлі (ірл. Tyrawley) (північно-східне Мейо, містить землі Балліна (ірл. Ballina), Баллікастл (ірл. Ballycastle), Кіллала (ірл. Killala).

Південне Майо:

 • Кланморіс (ірл. Clanmorris), (південний схід графства — землі Клареморіс (ірл. Claremorris), Балла (ірл. Balla).
 • Костелло (ірл. Costello) (схід-південний-схід графства, містить землі: Кілкеллі (ірл. Kilkelly), Балліхауніс (ірл. Ballyhaunis) та інші).
 • Мурріск (ірл. Murrisk) (південний захід графства, містить землі Вестпорт (ірл. Westport), Луїсбург (ірл. Louisburgh), Кроа Патрік (ірл. Croagh Patrick) та ін.)
 • Кілмайн (ірл. Kilmaine) (південь графства, містить землі: Баллінроуб (ірл. Ballinrobe), Конг (ірл. Cong) та інші).
 • Карра (ірл. Carra) (південь графства, містить землі: Кастлебар (ірл. Castlebar), Партрі (ірл. Partry) та інші).

Географія

[ред. | ред. код]

Мейо є третім за величиною графством у Ірландії, з площею у 5397 км ². З півночі та заходу омивається Атлантичним океаном, на півдні межує з графстві Голвей, на сході із графством Роскоммон ; на північному сході примикає до графстві Слайго .

Озера: Лох-Конн (з якого витікає річка Мой), Лох-Карра (в 13 км на південь від Каслбар). Найвища точка — гора Мвілрі (814 м). У графстві знаходяться найвищі кліфи у Ірландії (другі за висотою в Європі). Графству Мейо також належить найбільший острів біля берегів Ірландії — Акілле.

У північно-західних районах графства Мейо є одні з найкращих поновлюваних джерел енергії в Європі, якщо не у світі, з точки зору ресурсів вітру, океанських хвиль, припливів та гідроенергетичних ресурсів.

Населення

[ред. | ред. код]

Населення графства зазнало, мабуть, найвищу еміграцію в Ірландії. У 1840-ті — 1880-ті роки через Голод в Ірландії (1845-1849) і пошуків кращого життя в промислових районах Англії, Шотландії та США населення скоротилося з 388 887 чоловік в 1841 році до 199 166 людина — в 1901 році. Як продовження еміграційних процесів, на 1971 році населення досягло всього 109 525 осіб.

Близько 5 % населення графства проживає в Гелтахті.

Динаміка чисельності населення:

 • 1936: 161349 осіб.
 • 1946: 148120 осіб.
 • 1951: 141867 осіб.
 • 1961: 123330 осіб.
 • 1971: 109525 осіб.
 • 1981: 114766 осіб.
 • 1991: 110713 осіб.
 • 2002: 117 446 осіб.
 • 2011: 130 552 осіб.

Історія графства Мейо

[ред. | ред. код]
Мегалітичні споруди Фаула, що в Ерріс.
Археологічна пам'ятка — Поля Кейде.
Кромлех Гленгад — неолітичне святилище. Кілкоммон, Ерріс.

Доісторичний період

[ред. | ред. код]

Графство Мейо багате на археологічні пам'ятки доісторичного періоду. Є численні пам'ятки епохи неоліту та енеоліту, що датуються 4000 — 2500 роками до н. е., мегалітичні гробниці, ритуальні кам'яні кола (кромлехи), менгіри, дольмени.

Мегалітичні гробниці Фаула (ірл. Faulagh) в баронстві Ерріс

[ред. | ред. код]

Вважається, що в часи Льодовикового періоду і одразу після нього Ірландія була не населена. Частина території була вкрита льодовиком, на решті умови життя були надто суворі. Перші люди переселились в Ірландію, що стала островом в часи мезоліту — в основному люди селились в прибережних районах, центральна Ірландія в ті часи була вкрита лісами. Перших поселенців на острові датують приблизно 9 000 р. до н. е. Археологи знаходять артефакти стійбищ мисливців та збирачів — залишки вогнищ, обвуглені камені, кістки, мушлі. Перші поховання та мегалітичні споруди з'являються в Ірландії з початком неоліту близько 6 000 р до н. е.

Неоліт остаточно утвердився в Ірландії близько 4 000 року до н. е. Люди почали обробляти землю, займатись землеробством і скотарством, переробляти молоко, перейшли до осілого життя. Почалось виготовлення кераміки, будівництво житла з дерева. У північній Мейо земля була придатна до землеробства, там виникли численні неолітичні поселення. Неолітичні люди мали складні ритуали щодо поховання, будували мегалітичні споруди — мегалітичні гробниці та святилища. В графстві Мейо знайдено більше 160 мегалітичних споруд, зокрема гробниці Фаула. Там виявлено чотири типи гробниць: закриті гробниці, портальні гробниці, галерейні гробниці та клиноподібних могильників. Особливо багаті на мегалітичні споруди землі Ахілл (ірл. Achill), Кілкоммон (ірл. Kilcommon), Балліхауніс (ірл. Ballyhaunis), Кіллала (ірл. Killala) та Бехі — Гленурла (ірл. Behy — Glenurla) — місцевість навколо так званих Полів Кейде (ірл. Céide).

Бронзова доба

[ред. | ред. код]

Доба Бронзи почалась в Ірландії близько 2500 р до н. е. і закінчилась близько 500 р. до н. е., тобто і почалась і закінчилась пізніше ніж в іншій частині Європи. Археологічні артефакти цього періоду включають дольмени, кромлехи і так звані «Фулхта фяд» (кам'яні споруди які використовувались як місце для приготування їжі). Люди цієї епохи продовжують ховати своїх вождів у кам'яних гробницях, але структура мегалітичних споруд змінилася — вождів ховають у клиноподібних гробницях та кам'яних скринях.

Залізна доба

[ред. | ред. код]

Залізна доба почалася в Ірландії близько 500 року до н. е. і завершився у 500 р. н. е. Вважається, що залізна доба почалася в Ірландії з переселенням в Ірландію кельтських племен, що розмовляли ірландською мовою, хоча, можливо, перші кельти переселились в Ірландію набагато раніше. В Європі в той час панувала спочатку антична цивілізація Греції, потім Римська імперія, але Ірландія завдяки своїй острівній ізоляція розвивалась окремо і практично не зазнала ні завоювань, ні впливу Римської імперії. Християнство почало проникати на території Ірландії близько 325 року. Цей період лишив по собі численні руїни фортець та укріплень, що зустрічаються по всій території графства. Період характеризується нескінченними війнами між племенами (туатами) та кланами за територію, стада худоби, рабів. У цей період в Ірландії з'являється своя писемність — огам. Огамічні написи писалися на великих каменях. Цей період відображений у чисельних скелах — ірландських сагах, багато з подій яких відбувалися на території графства Мейо. Згідно цих історичних переказів в той період територія графства і племена, що її населяли належали до давнього королівства Коннахт, що вело нескінченні війни з сусідніми королівствами.

Релігія

[ред. | ред. код]

Згідно з даними Національного перепису 2006 року, у графстві Мейо було 114215 католиків, 2476 вірян Церкви Ірландії, 733 мусульман, 409 інших християн, пресвітеріан 280, 250 православних, 204 методистів, 853 інших релігій, жодної релігії не сповідує 3267 осіб.

Відомі люди

[ред. | ред. код]
 • Патрік Браун — ірландський лікар, ботанік, історик. Мав докторський ступінь.
 • Томас Ганн — ірландський лікар та археолог.

Посилання

[ред. | ред. код]
Атлантичний океан Атлантичний океан Слайго
Атлантичний океан Роскоммон
Голвей Голвей Голвей