Меляса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Меляса, меляс, маляс, міляс, патока кормова[1] (рос. меласса; англ. molasses, blackstrap; нім. Melasse f) – побічний продукт бурякоцукрового виробництва, густа брунатна рідина, що залишається після переробки цукрових буряків як відходи виробництва цукру.

Використовується як сировина для виробництва етилового спирту, харчових кислот, хлібопекарських та кормових дріжджів, як добавка до корму сільськогосподарських тварин, а також як зв'язуюча речовина при грудкуванні дрібнодисперсного вугілля. За невеликих дозувань (менше 1%) діє як прискорювач, а за великих дозувань – як уповільнювач хімічних реакцій; застосовується за плюсових температур; має пластифікувальні властивості; не викликає корозії. ДСТУ 3696-98.---------------__________________________-------------

У США та Канаді меляса набула високої популярності саме як кулінарний сироп. Це один з небагатьох підсолоджувачів, багатих на мікроелементи та вітаміни. Вегани цінують чорну тростинну патоку (blackstrap) як рослинне джерело кальцію. У Європі та Україні часто використовується в годівлі сільськогосподарських тварин і поступово займає свої полиці в крамницях в якості соусу.

Корми з меляси містять 20-25% води, близько 9% азотистих сполук, переважно амідів, 58-60% вуглеводів, головним чином цукру, і 7-10% золи. Гарний засіб для змащення грубих і концентрованих кормів. З додаванням меляси готують багато комбікорму. При гранулюванні кормів її використовують як зв'язуючий інгредієнт. Є цінною сировиною для біотехнологічних виробництв, з меляси шляхом її зброджування отримують: при анаеробному бродінні - етиловий спирт, молочну, масляну, пропіонову й інші кислоти; при аеробному бродінні - глюконову, лимонну, фумарову, щавлеву та оцтові кислоти. Меляса використовується для виробництва низькоякісного самогону (малясівка, «Патоковий» самогін) та поряд з рисом є сировиною для виготовлення «Тайського віскі» (Hong Thong).

Маляс в літературі[ред.ред. код]

Про вживанння маляса у їжу детально описано в романі Василя Барки «Жовтий князь», який присвячений голодомору 1932–1933 років.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Матеріал Це незавершена стаття про матеріал.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.