Мета-теги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мета-теги (англ. meta-tags) — (X) HTML-теги, призначені для надання структурованих метаданих про вебсторінки. Зазвичай, вказуються в заголовку (X) HTML-документа.

Елемент meta приймає як мінімум чотири атрибута: content, http-equiv, name і scheme. З них обов'язковий лише атрибут content і виняток тег revisit.

Приклад використання елементу meta[ред. | ред. код]

Один з варіантів застосування тегу meta — вказівка HTTP-заголовків, які повинні бути відправлені клієнту до відправки самої вебсторінки. Наприклад:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html" />

Такий запис вказує, що сторінка повинна бути відправлена разом з HTTP-заголовком Content-Type: text/html. Такий заголовок вказує браузеру або іншій програмі тип відправленого документа. Тим не менш, незважаючи на те, що спочатку передбачалося, що вебсервери будуть зчитувати мета-теги всередині відправлених клієнту вебсторінок, і формувати HTTP-заголовки в залежності від їх змісту, на практиці це не реалізовано в найбільш використовуваних вебсерверах, відповідно, вебсервери не міняють відправлені клієнту HTTP-заголовки, а клієнт (веббраузер) обробляє ці мета-теги самостійно[1] (зокрема, дані з мета-тегів можуть заміняти дані, що одержуються з HTTP-заголовків[2]).

Крім того, мета-теги можуть використовуватися для того, щоб повідомити браузеру інформацію про документ, коли HTTP-заголовки недоступні (наприклад, якщо сторінка відкривається локально з диска, а не завантажується з вебсервера).

У загальній формі мета-дані записуються в такому вигляді: в тезі meta вказується атрибут name (ім'я) та пов'язаний з ним атрибут content (вміст), в якому описується будь-який аспект вебсторінки, наприклад, ключові слова:

<meta name="keywords" content="вікіпедія, енциклопедія" />

Функції мета-тегів[ред. | ред. код]

Функції мета-тегів достатньо різноманітні, однак на цей момент не існує їх чіткої стандартизації. Тим не менш, можна виділити кілька основних напрямів використання мета-тегів:

  • Мета-теги здатні ідентифікувати авторство Інтернет-сторінки, її адресу, частоту її оновлень;
  • Мета-теги використовуються пошуковими системами для індексації та створення заголовків гіпертекстових документів;
  • Не виводячись на екран, мета-теги впливають на режим відображення Інтернет-сторінок.

Групи мета-тегів[ред. | ред. код]

Мета-теги розділені на дві основні групи — NAME і HTTP-EQUIV. Група NAME відповідає за текстову інформацію про сторінку, її автора, а також — рекомендації для пошукових систем. HTTP-EQUIV фактично еквівалентні гіпертекстовим заголовкам, формують заголовок сторінки та визначають його обробку. Зазвичай, вони управляють діями браузерів та використовуються для формування інформації, що видається звичайними заголовками.

Група NAME[ред. | ред. код]

Мета-тег Author і Copyright[ред. | ред. код]

Ці теги, зазвичай, не використовуються одночасно. Функція тегів — ідентифікація автора або приналежності документа. Тег Author містить ім'я автора Інтернет-сторінки, в тому випадку, якщо сайт належить будь-якій організації, доцільніше використовувати тег Copyright. Виглядає цей тег таким чином:

<meta name="author" content="Богдан Хмельницький" />

Крім цього, теги Author і Copyright можуть містити додатковий атрибут «lang», що дозволяє визначити мову, що використовується при вказівці значення властивості:

<meta name="copyright" lang="uk" content="ПП Богдан Хмельницький" />

Мета-тег Description[ред. | ред. код]

Цей тег використовується при створенні короткого опису сторінки, використовується пошуковими системами для індексації, а також при створенні анотації у видачі за запитом. При відсутності тегу пошукові системи видають в анотації перший рядок документа або уривок, який містить ключові слова. Відображається після посилання при пошуку сторінок в пошуковій системі.

<meta name="description" content="Метатеги у Вікіпедії" />

Мета-тег Document-state[ред. | ред. код]

Мета-тег Document-state також має значення при індексації сторінки в пошукових системах. Тег має два значення — Static і Dynamic. Значення «Static» зазначає, що системі немає необхідності індексувати документ надалі, «Dynamic» дозволяє регулярно індексувати Інтернет-сторінку.

<meta name="document-state" content="Dynamic" />

Мета-тег Generator[ред. | ред. код]

Даний мета-тег в першу чергу використовувався розробниками програм для редагування вебсторінок з метою самореклами — як значення тегу розробники таких програм, зазвичай, вказували назву свого продукту.

 
<meta name="generator" content="Macromedia Dreamviewer 4.0" />

Останнім часом практично не використовується.

Мета-тег Keywords[ред. | ред. код]

Даний мета-тег пошукові системи використовують для того, щоб визначити релевантність посилання. При формуванні цього тегу необхідно використовувати лише ті слова, які містяться в самому документі. Використання тих слів, яких немає на сторінці, не рекомендується. Рекомендована кількість слів у цьому тезі — не більше десяти. Крім того, виявлено, що розбивка цього тегу на кілька рядків впливає на оцінку посилання пошуковими машинами.

<meta name="keywords" content="Вікіпедія, Метатег, стаття" />

Мета-тег Resource-type[ред. | ред. код]

Тег Resource-type описує властивість або стан сторінки. Якщо значення тегу відрізняється від «Document», то пошукові системи його не індексують. Мета-тег призначений для масштабування document (використовується за умовчанням), rating, version, operator, formatter, creation та інші.

<meta name="resource-type" content="document" />

Мета-тег Revisit[ред. | ред. код]

Тег дозволяє управляти частотою індексації документа в пошуковій системі. Для переіндексації сайту раз на два тижні використовується тег такого вигляду:

<meta name="revisit" content="14" />

Пошукові системи Яндекс і Google ігнорують вміст цього мета-тегу[3].

Мeтa-тег Robots[ред. | ред. код]

Тег формує інформацію про гіпертекстові документи, яка надходить до роботів пошукових систем. Значення тегу можуть бути такими: Index (сторінка повинна бути проіндексована), Noindex (документ не індексується), Follow (гіперпосилання на сторінці відстежуються), Nofollow (гіперпосилання не відстежуються), All (включає значення index і follow, включений за умовчанням), None (включає значення noindex і nofollow).

Приклад 1. Дозволити індексування сторінки та використання розміщених на ній посилань для подальшої індексації:

<meta name="robots" content="index,follow" />

або рівноцінний аналог:

 <meta name="robots" content="all" />

Приклад 2. Заборонити індексування сторінки, дозволити використання розміщених на ній посилань для подальшої індексації:

<meta name="robots" content="noindex,follow" />

Приклад 3. Дозволити індексування сторінки, заборонити використання розміщених на ній посилань для подальшої індексації:

<meta name="robots" content="index,nofollow" />

Приклад 4. Заборонити індексування сторінки та використання розміщених на ній посилань для подальшої індексації:

<meta name="robots" content="noindex,nofollow" />

або рівноцінний аналог:

<meta name="robots" content="none">

Мeтa-тег Subject[ред. | ред. код]

Визначає тематику документа. Практично непотрібний через відсутність чіткої та узгодженої класифікації тем в різних пошукових системах.

Мeтa-тег url[ред. | ред. код]

Тег припиняє індексацію сторінки пошуковою системою і перенаправляє робота пошукової машини за вказаним посиланням. Тег застосовується для скасування індексації «дзеркала» та генеруючих сторінок.

<meta name="url" content="http://uk.wikipedia.org/" />

Група HTTP-EQUIV[ред. | ред. код]

Мeтa-тег Content-Language[ред. | ред. код]

Тег дозволяє вказати мову, якою створено документ.

Приклад:

<meta http-equiv="content-language" content="uk" />

Мeтa-тег Content-Script-Type[ред. | ред. код]

Визначає мову програмування сценаріїв. Якщо тег не прописаний, слід вказати мову програмування в кожному тезі <script>. Тег <script> має вищий пріоритет порівняно з Content-Script-Type.

Мeтa-тег Content-Style-Type[ред. | ред. код]

Вказівки мови таблиці стилів, за умовчанням значення — «text/css».

Приклад:

<meta http-equiv="Content-Style-Type" content="text/css">

Мeтa-тег Content-Type[ред. | ред. код]

Визначає тип документа і його кодування.

Приклад:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">

Мeтa-тег Expires[ред. | ред. код]

Мета-тег Expires — управляє кешуванням. Якщо зазначена в тезі дата пройшла, то браузер повинен зробити повторний мережевий запит, а не використовувати копію з кешу. Якщо в завантаженій сторінці вказана застаріла дата, то сторінка взагалі не буде кешуватися.

Деякі пошукові роботи не індексують документи із застарілою датою.

Дата повинна вказуватися в стандарті RFC850[4].

Приклад:

<meta http-equiv="Expires" content="mon, 27 sep 2010 14:30:00 GMT">

Мета-тег PICS-Label[ред. | ред. код]

PICS-Label — (від англ. Platform-Independent Content rating Scheme Label) — вказує рівень доступності сайту (у зв'язку з можливими тематиками sex і violence), однак використовується і в інших цілях.

Мeтa-тег Pragma[ред. | ред. код]

Контроль кешування при сторінках, одержуваних шляхом роботи заданого скрипту.

<meta http-equiv="Pragma" content="no-cache">

Мeтa-тег Refresh[ред. | ред. код]

Затримка часу (в секундах) перед тим, як браузер оновить сторінку. Крім того, може використовуватися автоматичне завантаження іншої сторінки.

<meta http-equiv="refresh" content="5; url=http://www.example.com/" />

Після «url=» лапок бути не повинно!

Мeтa-тег Set-Cookie[ред. | ред. код]

Налаштування cookie браузера

Мeтa-тег Window-target[ред. | ред. код]

Визначення вікна завантажуваної сторінки.

Мета-тег Imagetoolbar[ред. | ред. код]

Вимикає Панелі управління зображеннями. Зазвичай використовують при виведенні банерів, фону картинки, карти зображення та ін., коли виведення цієї панелі небажане.

<meta http-equiv="imagetoolbar" content="no" />

Значення мета-тегів[ред. | ред. код]

Мета-дані про вебсторінки спочатку призначалися в тому числі для того, щоб допомогти пошуковим машинам віднести вебсторінку до тієї чи іншої категорії. В 90-ті роки мета-теги активно використовувалися в цілях розкрутки свого сайту, в тому числі, надаючи неправдиві або надлишкові мета-дані. Останнім часом пошуковими системами було зроблено безліч заходів із припинення таких маніпуляцій: наприклад, із факторів ранжування було виключено тег keywords, принципи побудови правильних основних тегів «title» і «description» також змінилися.

У зв'язку з тим, що мета-теги несуть суто службову функцію, і, крім того, значно збільшують розмір гіпертекстового документа, початківці Web-дизайнери найчастіше їх ігнорують. Крім того, мета-теги групи HTTP-EQUIV достатньо складні у використанні, оскільки задають жорсткі параметри форматування сторінки. Тим не менш, мета-теги роблять більш успішною індексацію Інтернет-сторінки в пошукових системах.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. HTML5 Transport Protocol on Vimeo. Архів оригіналу за 13 лютого 2015. Процитовано 3 грудня 2014.
  2. HTML META Tags. Архів оригіналу за 22 грудня 2014. Процитовано 3 грудня 2014.
  3. Яндекс о Revisit-After. Архів оригіналу за 26 вересня 2013. Процитовано 3 грудня 2014.
  4. Мета теги. Архів оригіналу за 9 квітня 2017. Процитовано 9 квітня 2017.