Пошукова система

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пошуко́ва систе́ма (або скорочено пошукови́к) певна база даних — онлайн-служба (апаратно-програмний комплекс з веб-інтерфейсом), що надає можливість пошуку інформації в Інтернеті. У просторіччі під пошуковою системою розуміють веб-сайт, на котрому розміщено інтерфейс (фронт-енд) системи. Програмною частиною пошукової системи є пошукова машина (пошуко́вий руші́й) — комплекс програм, що забезпечує функціональність пошукової системи і, зазвичай, є комерційною таємницею компанії-розробника пошукової системи.

Більшість пошукових систем шукають інформацію на сайтах Інтернету, але існують також системи, здатні шукати файли на ftp-серверах, товари в інтернет-магазинах, а також інформацію в групах новин Usenet.

Індексація в пошукових системах сайтів здійснюється пошуковим роботом.

За даними аналітичної компанії comScore всі пошукові сайти в грудні 2007 року опрацювали 66 млрд 221 млн пошукових запитів.[1]

Популярні пошукові системи[ред. | ред. код]

За даними компанії Net Applications[2] у квітні 2010 року використання пошукових систем на Заході разподілилось так:

У цей звіт не входять українські пошуковики, такі як, наприклад, META.

Спеціалізовані пошукові системи[ред. | ред. код]

Технологія[ред. | ред. код]

Покращення пошуку — одна з пріоритетних задач сучасного Інтернету. Основними критеріями якості роботи пошукової системи є релевантність, повнота бази, врахування морфології мови.

Для роботи пошукових систем використовуються різні програмні продукти, часто спеціалізовані для конкретних видів пошуковиків. У середовищі розробників для такого програмного забезпечення використовується термін «рушій пошуковика».

Історія[ред. | ред. код]

Самі пошукові системи з'явилися в грудні 1990 року. Пошук «Хто є користувачем» датується 1982, а багаторазовий пошук користувачів інформаційної служби Knowbot був вперше здійснений у 1989 році. Першою добре документованою пошуковою системою, яка шукала файли вмісту, а саме файли FTP, був Арчі, який дебютував 10 вересня 1990 року.

До вересня 1993 року Всесвітня павутина була повністю індексована вручну. Існував список веб-серверів, які редагував Тім Бернерс-Лі і розміщувався на веб-сервері CERN. Один знімок списку в 1992 році залишається, але, оскільки все більше і більше веб-серверів виходили в Інтернет, центральний список більше не міг встигати. На сайті NCSA були оголошені нові сервери під назвою «Що нового!»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]