Електронний маркетинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Електро́нний ма́ркетинг, е-ма́ркетинг, також інтернет-маркетинг — ведення маркетингу на основі електронних технологій. Практично це стосується інтернет-технологій, завдяки яким організації збільшують продажі: електронної комерції наприклад та традиційної комерції, яка використовує засоби Інтернет, як допоміжну технологію.

Якщо маркетинг — це залучення і утримання клієнтів, то інтернет-маркетинг — залучення й утримання клієнтів в Інтернеті.

Етапи[ред. | ред. код]

 1. Формулювання цілей рекламної кампанії в інтернеті з позиції одержання прибутку і/чи зниження витрат.
 2. Визначення потенційної аудиторії web-сайту (цільової аудиторії).
 3. Збір і підготовка інформації, що повинна мати попит користувачів web-сайту.
 4. Створення сайту: проєктування його структури, дизайн, забезпечення інформаційного наповнення, функціонування програмного забезпечення, розміщення в Мережі.
 5. Забезпечення збору статистичної інформації про відвідуваність вашого ресурсу.
 6. Цілеспрямоване стимулювання відвідувань сайту користувачами цільової аудиторії.
 7. Зіставлення статистики відвідувань web-сайту і динаміки росту продажу. Необхідно коректувати дії в Мережі й в організації роботи підприємства в цілому.

До інтернет-маркетингу належать такі методи просування як пошуковий маркетинг (розкручування сайту), Інтернет-реклама (банерна та контекстна реклама), контент-маркетинг, E-mail та вірусний маркетинг. Інтернет-маркетинг також відкриває широкі можливості для непрямої реклами та PR.

Інструменти[ред. | ред. код]

Існує велика кількість інструментів для інтернет-маркетологів, найпопулярнішими є інструменти для менеджменту (Google Docs, Podio, Trello), інструменти для аналізу та аналітики (Google Analytics, SEM Rush, SimilarWeb), інструменти для E-mail маркетингу (Mailchimp) та соцмережі для просування продукту чи послуг (Facebook, Youtube, Linkedin, Quora, Reddit).

Основні елементи[ред. | ред. код]

 • Товар (англ. Product) — те, що продається в інтернеті, товар конкурує не тільки з іншими сайтами, але і традиційними магазинами.
 • Ціна (англ. Price) — прийнято вважати, що ціна в інтернеті нижче, ніж у звичайному магазині, завдяки економії на витратах.
 • Просування (англ. Promotion) — заходи з просування сайту, включає великий арсенал інструментів (пошукове просування, контекстна реклама, банерна реклама, e-mail маркетинг, партнерський маркетинг, вірусний маркетинг, прихований маркетинг, інтерактивна реклама, робота з блогами тощо).
 • Місце продажів (англ. Place) — точка продажів, зазвичай, це сам сайт.

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Інтернет-маркетинг є складовою електронної комерції. Його також називають online-маркетингом. Він може включати такі частини, як інтернет-інтеграція, інформаційний менеджмент, PR, служба роботи з покупцями та продажу. Електронна комерція та інтернет-маркетинг стали популярними з розширенням доступу до інтернету і являють собою невіддільну частину будь-якої нормальної маркетингової кампанії. Сегмент інтернет-маркетингу і реклами зростає як у споживчому секторі, про що свідчить поява з кожним днем ​​все нових інтернет-магазинів, так і на ринку B2B. Основними перевагами інтернет-маркетингу вважаються інтерактивність, можливість максимально точного таргетингу, можливість постклік-аналізу, який веде до максимального підвищення таких показників як конверсія сайту і ROI інтернет-реклами. Інтернет-маркетинг охоплює такі елементи системи як:

 • медійна реклама
 • контекстна реклама
 • пошуковий маркетинг в цілому і SEO зокрема
 • просування в соціальних мережах: SMO і SMM
 • прямий маркетинг з використанням email, RSS тощо
 • вірусний маркетинг
 • партизанський маркетинг
 • інтернет-брендинг

Історія[ред. | ред. код]

Інтернет-маркетинг з'явився на початку 1990-х років, коли текстові сайти почали розміщувати інформацію про товари. Зараз інтернет-маркетинг — це щось більше, ніж продаж інформаційних продуктів, зараз йде торгівля інформаційним простором, програмними продуктами, бізнес-моделями і багатьма іншими товарами і послугами. Такі компанії, як Google, Yahoo, і MSN підняли на новий рівень і сегментували ринок інтернет-реклами, пропонуючи малому і середньому бізнесу послуги з локальної реклами. Рентабельність інвестицій зросла, а витрати вдалося знизити. Цей тип маркетингу став основою сучасного капіталізму, яка дозволяє кожному, у кого є ідея, товар або послуга, досягти максимально широкої аудиторії.

Використання терміну «інтернет-маркетинг» зазвичай має на увазі стратегії «маркетингу прямого відгуку», які традиційно використовуються при прямих поштових розсилках, радіо і в телевізійних рекламних роликах, тільки тут вони застосовуються до бізнес-простору інтернету.

Ці методи виявилися дуже ефективними при використанні в інтернеті завдяки можливостям точно відстежувати статистику, помноженим на можливість перебувати у відносно постійному контакті із споживачами, будь-то сектор B2B або B2C (бізнес-споживач). Ця можливість прецизійного аналізу застосовується зараз повсюдно, і тому так часто можна побачити такі терміни, як ROI — коефіцієнт окупності інвестицій, conversion rate — коефіцієнт ефективного відвідування (він же — конверсія сайту), а також миттєво отримати статистику продажів, попиту тощо.

Бізнес-моделі[ред. | ред. код]

Інтернет-маркетинг асоціюється з кількома бізнес-моделями. Основні моделі: бізнес-бізнес (B2B) і бізнес-споживач (B2C). B2B складається з компаній, які орієнтовані на бізнес між собою, в той час, як B2C увазі прямі продажу кінцевому споживачеві. Першою з'явилася модель B2C. B2B схема виявилася складнішою і почала діяти пізніше. Третя, більш рідкісна модель це — «користувач-користувач» (C2C), де звичайні користувачі інтернету міняються між собою і продають товари один одному. Як приклад можна навести міжнародний аукціон eBay або систему обміну файлами Kazaa.

Переваги[ред. | ред. код]

Інтернет-маркетинг націлений на економію коштів (на заробітній платі співробітників і на рекламі), а також на розширення діяльності компаній (перехід з локального ринку на національний та міжнародний ринок). При цьому компанії мають більш урівноважені шанси в боротьбі за ринок. На відміну від традиційних рекламних медіа (друкованих, радіо і телебачення), вхід на ринок через інтернет є не надто витратним. На відміну від традиційних маркетингових методів просування, інтернет-маркетинг дає чітку статистичну картину ефективності маркетингової кампанії.

У порівнянні з іншими видами медіамаркетингу (друкованими, радіо і телебаченням), інтернет-маркетинг швидко росте.

Безпека[ред. | ред. код]

Деякі споживачі бояться робити покупки в інтернеті, тому що не впевнені, що їх персональна інформація залишиться конфіденційною. Деякі компанії купують інформацію про споживачів, пропонуючи споживачеві за гроші прибрати цю інформацію з бази даних.

Питання безпеки є одним з основних для компаній, які серйозно підходять до бізнесу в інтернеті. Шифрування — один з основних методів, що використовуються для забезпечення безпеки та конфіденційності даних в інтернеті.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Інтернет-маркетинг: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / І. Л. Литовченко. — К. : Центр. учб. л-ри, 2011. — 332 с. : іл., табл. — Бібліогр.: с. 324—331 (100 назв). — ISBN 978-611-01-0346-6

Див. також[ред. | ред. код]