Яндекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ООО Яндекс / Yandex N. V.
рос. ООО «Яндекс»
нід. Yandex N.V.
Яндекс, Yandex і Յանդեքս
Тип Публічна компанія
Форма власності Naamloze vennootschap і ТОВ[d]
Галузь Інтернет
Лістинг на біржі NASDAQ: YNDX
Гасло Найдётся всё
Засновано 1997 — Пошук «Яндекс» стартовано компанією CompTek
2000 — Засновано компанію «Яндекс»
Засновник(и) Волож Аркадій Юрійович і Сегалович Ілля Валентинович
Штаб-квартира Росія, Москва
Адреса 119021, Москва, ул. Льва Толстого, 16 і Schiphol Boulevard 165, 1118 BG Schiphol, Netherlands
Територія діяльності Росія, Білорусь, Туреччина, Казахстан
Філії Росії: Казань, Санкт-Петербург, Ростов-на-Дону, Єкатеринбург, Нижній Новгород, Новосибірськ;
У інших країнах: Мінськ (Білорусь), Стамбул (Туреччина), Берлін (Німеччина), Люцерн (Швейцарія), Амстердам (Голландія), Шанхай (Китай), Пало-Альто (США).
Ключові особи Аркадій Волож — генеральний директор
Продукція Яндекс.Пошук та багато інших
Виторг $622,2 мільйони (2011).[1]
Операційний прибуток (EBIT) 202 095 000 000 ₽ (2020)[2]
Чистий прибуток 24 149 000 000 ₽ (2020)[2]
Активи 517 830 000 000 ₽ (2020)[2]
Співробітники більш ніж 6000[3] (2013)
Дочірні компанії
 • KinoPoisk, Яндекс.Таксі і Yandex.Drived
 • Член CVE Numbering Authoritiesd[4]
  yandex.ru (рос.)
  yandex.com (англ.)
  yandex.kz (казах.)
  yandex.by (біл.)
  yandex.tr (тур.)
  yandex.ua (укр.)
  CMNS: Яндекс у Вікісховищі

  «Я́ндекс» — заблокована в Україні[⇨] російська ІТ-компанія, що володіє однойменною пошуковою системою та інтернет-порталом. Згідно з рейтингом Alexa сайт є 50-м за відвідуваністю у світі[5].

  Пошукова система Yandex була офіційно анонсована 23 вересня 1997 року, і перший час розвивалася в рамках компанії CompTek International. Як окрема компанія «Яндекс» утворився 2000 року. У травні 2011 року Яндекс провів первинне розміщення акцій, заробивши на цьому 1,3 млрд. $.[6]

  Пріоритетним напрямком компанії є розробка пошукового механізму, але за роки роботи «Яндекс» став мультипорталом. 2020 року «Яндекс» мав більше 80 сервісів[7].

  Головною компанією холдингу є зареєстроване в Нідерландах у 2004 році акціонерне товариство Yandex N.V.[8]. У Росії представлена «дочкою» ТОВ «Яндекс», головний офіс якої знаходиться в Москві[9].

  Офіс компанії продовжує працювати в окупованому Росією Сімферополі[10]. Також Яндекс має офіси офіси у Росії, Білорусі, Казахстані, США, Швейцарії, Німеччині, Нідерландах, КНР, Ізраїлі,[11] Мінську[12] і Стамбулі[13].

  Згідно з рішенням РНБО від 28 квітня 2017 року доступ до «Яндекс» від 16 травня 2017 року було заблоковано в Україні. Це блокування проводилось в рамках санкцій України проти Росії, введених за анексію Криму і агресію на Донбасі та спрямоване на забезпечення інформаційної безпеки України[14]. Після цього «Яндекс» вирішила закрити свої офіси в Україні.[15]

  Історія[16][ред. | ред. код]

  Передісторія[ред. | ред. код]

  1988 року підприємець та програміст Аркадій Волож заснував фірму CompTek, що продавала персональні комп'ютери та займалася автоматизацією робочих місць. Також Волож цікавився алгоритмами обробки даних, і його зацікавила можливість написання програми, яка могла б здійснювати пошук інформації у великих обсягах тексту, враховуючи морфологію мови. Спільно з фахівцем з комп'ютерної лінгвістики Аркадієм Борковським він заснував 1989 року компанію «Аркадія». Після 1990 року співробітники «Аркадії» написали інформаційно-пошукові системи «Міжнародна класифікація винаходів» та «Класифікатор товарів та послуг». У такі три роки вони продавалися НДІ і патентним організаціям.

  1993 року «Аркадію» приєднали до CompTek, в яку раніше прийшов шкільний друг Воложа програміст Ілля Сегаловіч. У тому ж році була створена програма для пошуку на жорсткому диску комп'ютера. Програму назвали «Yandex». Співпрацюючи з Інститутом проблем передачі інформації, CompTek створила словник з пошуком, який враховував морфологію російської мови[17][18]. 1994 року був створений «Біблійний комп'ютерний довідник»[19].

  Слово «Яndex» придумали Ілля Сегаловіч і генеральний директор компанії — Аркадій Волож. Ілля виписував різні похідні від слів, що описують суть технології. Внаслідок з'явився варіант «yandex».

  1995 року було прийнято рішення про використання пошукового додатка для мережі Інтернет. Спочатку воно працювало з обмеженим числом ресурсів, а пізніше з усім російськомовним сегментом Інтернету[18].

  1997 рік[ред. | ред. код]

  Колишній офіс «Яндекса» на вулиці Вавілова

  Офіційно пошукова машина Yandex.Ru була анонсована 23 вересня 1997 року[20] на виставці Softool. Основними помітними рисами Yandex.ru на той момент були:

  • Перевірка унікальності документів (виняток копій в різних кодуваннях).
  • Облік морфології російської мови (в тому числі і пошук за точною словоформою).
  • Пошук з урахуванням відстані (у тому числі в межах абзацу, точне словосполучення).
  • Ретельно розроблений алгоритм оцінки релевантністю, що враховує не лише кількість слів запиту, знайдених в тексті, а й «контрастність» слова (його відносну частоту для цього документа), відстань між словами та положення слова в документі.

  Через два місяці, в листопаді 1997 року, була реалізована можливість задавати запити природною мовою.[21]

  1998—1999[ред. | ред. код]

  Протягом 1998 року «обсяг» російського Інтернету подвоївся, що призвело до необхідності оптимізації пошукових механізмів. З'явилися можливості:

  • «знайти схожий документ»;
  • список знайдених серверів;
  • пошук в заданому діапазоні дат;
  • сортування результатів пошуку за часом останньої зміни.[22]

  За 1999 рік Рунет виріс на порядок, як в обсягах текстів, так і в кількості користувачів. Yandex створив нового пошукового робота, який дозволив оптимізувати та прискорити обхід сайтів Рунета.

  У користувачів з'явилися нові можливості:

  • Пошук по різних зонах тексту (заголовкам, посиланням, анотацій, адресами, підписам до картинок).
  • Обмеження пошуку на групу сайтів, пошук по посиланнях та зображеннях.
  • Виділення документів російською мовою.

  З'явився пошук в категоріях каталогу та вперше в Рунеті було введено поняття «індекс цитування» — кількість ресурсів, що посилаються на цей.[22]

  2000 — сьогодення[ред. | ред. код]

  Утворена компанія «Яндекс». Вона була заснована акціонерами CompTek — компанії, що створила і протягом довгого часу розвивала проект Яndex. Компанія ru-Net Holdings інвестувала 5280000 доларів і отримала у новій компанії частку в 35,72 %. У число акціонерів увійшли також менеджери та провідні розробники пошукової системи. Генеральним директором став Аркадій Волож. Були відкриті Яндекс.Пошта, Яндекс.Новини, Яндекс.Гуру, Яндекс.Товари, Яндекс.Листівки, Яндекс.Бар і Яндекс.Закладки, а також — «аскетичний Яндекс» (ya.ru).

  У 2001 у пошукова система Яндекса вперше обійшла Рамблер, і з тих пір стала лідирувати в російському сегменті Інтернету. Успіх був викликаний запуском нової версії пошукової машини. Ходили чутки про можливе злиття «Яндекса» і Рамблера. У березні «Яндекс» завоював 6 призів «Інтел інтернет-премії». Був проведений Кубок Яндекса — кубок з пошуку в інтернеті, що транслювався на офіційному сайті турніру. Всього в змаганні брало участь 1762 людини.

  У 2000 році були запущені:

  У 2002 компанії вдалося вийти на самоокупність. За рішенням суду «Яндексу» перейшов домен www.yandex.com, викуплений раніше шахраями з метою подальшого перепродажу. Були запущені сервіси Яндекс.Деньги (спільно з PayCash) та Яндекс.Маркет.

  В 2003 була анонсована нова версія (восьма за рахунком) дизайну головної сторінки, покращено пошук: тепер машина стала шукати ще документи у форматах . Pdf і . Rtf. З'явилися Яндекс. Сервер, Яндекс.Publisher і Яндекс.SDK. Користувачі отримали можливість експортувати результати пошуку у форматі XML. Локальна версія пошуку з'явилася на офіційному сайті Президента Росії.

  В 2004 року компанія «Яндекс» вперше розгорнула свою освітню діяльність. Були проведені 10 семінарів у різних містах Росії. Були засновані стипендії «Яндекса» для заохочення робіт у галузі автоматичної обробки веб-даних.

  У 2005 році відкрився офіс в ​Україні, перший за межами Росії. Того ж року Пошукова машина отримала так званого «швидкого» робота для індексації сайтів з активно мінливим вмістом. З'явилася програма для пошуку файлів на комп'ютері користувача — «Персональний пошук». Запущені сервіси Яндекс. Адреса, Яндекс. Афіша, Яндекс.Стрічка.

  З 2005 року логотип «Яндекса» став отримувати особливі «святкові» версії. Нова традиція була закладена логотипом від 1 січня 2005, яка зображує конфетті і має напис «З Новим роком!».

  В 2006 були запущені Яндекс.Затори і Яндекс.Словники (шляхом об'єднання інших проектів). Відкрився віддалений офіс розробок в Санкт-Петербурзі.

  В 2007 запущено майданчик для тестування експериментальних продуктів Яндекс.Нано, в рамках якої вийшли в тому ж році "Пульс блогосфер"и (вимірював сплеск користувача інтересу до того чи іншому слову або фразі) і Яндекс.Календар. З'явилися також Яндекс.Фотки, сервіс для ведення блогів Я.ру, Яндекс.Mirror (портал для скачування дистрибутивів вільних ОС), «Мої знахідки» (історія пошукових запитів користувача).

  27 березня 2007 була куплена професійна соціальна мережа Моє Коло.

  З'явилася десята версія головної сторінки.

  Була відкрита Школа аналізу даних — найбільший освітній проект Яндекса, який не має аналога в Рунеті.

  В 2008 запущені сервіси Яндекс.Метрика, Яндекс.Відео, Яндекс.Книги, Яндекс.Авто, Яндекс.Время, Я.Онлайн, Розклади, Інтернетометр і Локальна мережа Яндекса. Куплений Punto Switcher. Відкрито каліфорнійське відділення компанії «Яндекс» — Yandex Labs.

  У 2008 році компанія «Яндекс» вперше стала відкрито оголошувати про зміни в пошуковому алгоритмі і давати їм імена.

  У 2009 році Яндекс запустив пошукову програму «Снежинськ», засновану на новому методі машинного навчання — Матрикснет. Це дозволило показувати локальні результати пошуку для користувачів із 1250 російських міст. У середині вересня 2009 року стало відомо, що материнська компанія «Яндекса» — голландська компанія Yandex N. V. — випустила пріоритетну акцію, яку було передано Сбербанку за символічний 1 євро. Єдине право, яке дає акція, — накладати вето на продаж більше 25 % акцій компанії.

  У 2010 році частка Яндекса в пошукових запитах в рунеті вперше за чотири роки перевищила 60 %. 19 травня 2010 компанія запустила англомовну версію своєї пошукової системи на домені yandex.com, і, таким чином, вийшла на міжнародний рівень. Був відкритий портал для Білорусі (yandex.by) і пошук татарською, запущений регіональний пошук для України, ряд спеціалізованих сервісів — Яндекс.Нерухомість, Яндекс.Робота, Яндекс.Музика, Яндекс.Послуги. Крім того, в 2010 році Яндекс придбав картографічну компанію «ГІС Технології», яка з 2008 року поставляла дані для одного з ключових сервісів Яндекса — Яндекс.Карти. У червні 2010 року була запущена програма роботи зі стартапами.

  У 2011 році Яндекс почав продавати георекламу — пріоритетне розміщення в довіднику організацій на Яндекс. Картах і в пошуку. Була запущена програма інвестицій у російські і зарубіжні стартапи — Яндекс. Фабрика.

  24 травня 2011 «Яндекс» здійснив первинне розміщення акцій на американській біржі NASDAQ. У ході розміщення було продано 52,2 млн акцій класу «А» за ціною 25 доларів за акцію, за рахунок чого було виручено близько $ 1,3 млрд (з них приблизно третина буде використано самою компанією, а решта — піде акціонерам, що продав свої Reuters: Yandex IPO raises $ 1.3 billion, more than expected], З урахуванням того, що у банків-організаторів IPO є опціон на додаткову викуп акцій, обсяг розміщення становить $ 1,43 млрд, а у вільному обігу виявиться 17,6 % акцій «Яндекса». Попередньо бізнес компанії був оцінений в діапазоні від $ 6,4 млрд до $ 7 млрд, за підсумками IPO оцінка компанії склала $ 8 млрд. Після першого дня торгів ціна акцій «Яндекса» зросла ще на 42 %, а капіталізація компанії досягла $ 11,4 млрд.

  20 вересня «Яндекс» вийшов на пошуковий ринок Туреччини — запустив відповідний портал і відкрив офіс в Стамбул е. Турецьким користувачам доступні пошук, пошта, новини та інші сервіси «Яндекса». До 31 січня 2012 кількість щоденних користувачів сервісів Yandex в Туреччині досягла 100 тисяч Алішер Хасанов: Інтернет-індустрія в Туреччині має великий потенціал зростання].

  19 жовтня. Сервіс Яндекс. Карти тепер доступний на турецькому порталі. Були додані панорами Стамбул а і Анкари, з'явилася можливість переглядати пробки по країні.

  28 листопада Яндекс поглинув компанію SPB Software, виробляю програмну оболонку SPB Shell для смартфонів і планшетів на безе операційної системи Android.

  25 січня Аркадій Волож повідомив, що Яндекс планує вийти на європейський ринок. Яндекс має намір стати другим пошукачем Європи.

  20 лютого Яндекс повідомив про підготовку до запуску сервісу пошуку людей. Система надає можливість шукати людей одночасно у всіх популярних в Росії блогохостингах і соцмережах. На момент оголошення про нову послугу була запущена бета-версія сервісу.

  13 березня Яндекс відкрив другий офіс в Швейцарії.

  5 квітня Яндекс запустив хмарний сервіс для зберігання файлів Яндекс.Диск. Максимальний безкоштовний обсяг диска на даний момент — 10 Гб, інформація зберігається на диску безстроково.

  10 квітня Яндекс запустив пошук для ЦЕРНу.

  30 травня Яндекс запустив платне музичний додаток для iPhone «Яндекс.Музика». Мобільна «Яндекс. Музика» доступна користувачам з Росії, ​​Україні, Білорусі і Казахстану. Завантажити додаток можна в App Store.

  22 червня Яндекс придбав частку в компанії «Сейсмотек» і надав їй свої технології та ресурси для обробки сейсмічних даних.

  28 серпня Яндекс набрав Консорціум Всесвітньої павутини, в рамках якого збирається брати участь у розробці стандартів Інтернету. Представником компанії в W3C став Чарльз макеті Невіл (Charles McCathie Nevile).

  1 жовтня Яндекс випускає власний браузер.

  25 жовтня Яндекс запустив новий інтерфейс Яндекс. Пошти під назвою Trinity.

  Інфографіка: Яндекс 2013 року.[23]

  На початок 2013 року Яндекс був четвертим пошуковиком планети (після Google, Baidu і Yahoo!) з 4,84 млрд пошукових запитів, причому Яндекс є найшвидкозростаючим пошуковиком з першої п'ятірки, з 28 % за 2012 рік[24]. Бурхливе зростання відбулося завдяки розширенню інтернет-аудиторії у Росії, Україні, Білорусі і Туреччині[25]. Частка на ринку Рунета становить 60,5 %[24]. До кінця цього ж року кількість щоденних запитів досягло 250 мільйонів[26][27]. Яндекс обігнав російський Перший канал за об'ємами виручки[28] (у минулому році він обігнав «Перший» за щоденною аудиторією[29]). Своєрідним глобальним визнанням Яндекса стало включення його пошукового механізму в операційну систему iOS 7 і браузер Safari[30].

  У середині березня 2013 було оголошено про проведення вторинного розміщення акцій (SPO) «Яндекса» на американській біржі NASDAQ. Передбачалося, що в рамках розміщення акціонери компанії (серед них Аркадій Волож) продадуть 7,38 % акцій компанії на суму понад $ 600 млн.

  В петербурзькому офісі «Яндекса», 2013 рік
  Офис Яндекс Питер (1).jpg Офис Яндекс Питер (2).jpg Офия Яндекс Питер (3).jpg

  Вийшов новий пошуковий алгоритм «Дублін», що враховує нагальні пошукові переваги користувачів[31]. Оновився алгоритмів АГС (тепер під назвою АГС-40), націлений на боротьбу з сайтами, орієнтованими на продаж посилань[32]. Було оголошено про тестування нових пошукових технологій — «Острови» (новаторське інтерфейсне рішення, подання пошукової видачі у вигляді інтерактивних блоків-віджетів) і «Атом» (технологія персоналізації сторінок в інтернеті). Вийшов пошук по завантаженого зображення — на основі технології «Сибір»[33].

  Розширено функціонал деяких сервісів — на Яндекс.Диску тепер можна за гроші збільшити дисковий простір (аж до 1 Тб)[34], на Яндекс.Маркеті з'явилася можливість купувати товари безпосередньо, не переходячи на сайт магазину (при цьому магазини повинні будуть виплачувати корпорації комісію в розмірі 1 % від суми покупки)[35]. Через Яндекс.Гроші стало можливо оплачувати послуги ЖКГ (з комісією 1-2 %)[36]. Суттєве оновлення зазнали Яндекс.Карти: вийшли докладні карти світу (тепер геосервіс Яндекса став врівень з його глобальними конкурентами)[37]; з'явилася можливість запису безпосередньо з інтерфейсу карт в різні установи (наприклад, забронювати столик в ресторані), за кожного приведеного клієнта Яндекс буде знімати відсоток з організації[38].

  За 80 мільйонів доларів був придбаний сайт «КиноПоиск» для розвитку рекомендаційних сервісів, що враховують особисті інтереси користувачів, і можливо, з метою відкрити свій онлайн-кінотеатр[39]. Відкриті сервіси «Яндекс.DNS», магазин додатків для Android Яндекс.Стор, в «Яндекс.Браузері» з'явилася синхронізація і вийшла мобільна версія[40].

  Зросла роль «Яндекса» як культурного феномену. Вийшла книга Яндекс Воложа: Історія створення компанії мрії, написана Яндекс.Книга (готується до виходу в 2014 році), завершені зйомки фільму «Стартап» («історія успіху творців великого російського пошукового порталу»)[41].

  27 липня у віці 48 років помер співзасновник Яндекса Ілля Сегалович, обіймав посаду технічного директора[42]. Інформація про смерть з'явилася ще 25 липня, коли у Сегаловича була зафіксована смерть головного мозку і він був підключений до апарату штучного життєзабезпечення[42]. Через кілька днів, після відключення від апарату життєзабезпечення, про смерть було оголошено офіційно[42]. З нагоди трагедії Яндекс відкрив сторінку пам'яті. Свої співчуття висловив прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв.

  У 2013 році голова компанії «Яндекс» Аркадій Волож оголосив про плани компанії вийти за межі пошукового ринку і застосувати свій досвід в обробці великих даних в інших галузях (наприклад, в розшифровці генома людини)[43]. Перший крок у цьому напрямі був зроблений ще в минулому році, з створенням сервісу Яндекс.Терра.

  1 вересня 2014 року Аркадій Волож пішов з поста генерального директора російського сегменту «Яндекса», новим генеральним директором з 1 вересня став Олександр Шульгін. При цьому А. Волож залишається на посаді генерального директора компанії[44].

  Почала працювати Yandex Data Factory. Це напрямок по роботі з «великими даними». Послуги YDF розраховані на компанії, які потребують обробки великих масивів інформації. Технології Яндекса — машинне навчання, розпізнавання образів і мови, нейронні мережі, обробка природної мови — дозволяють вирішувати такі завдання.[45]

  Разом з НДУ «Вища школа економіки» Яндекс відкрив факультет комп'ютерних наук. Він готує фахівців за двома напрямками — «Прикладна математика та інформатика» та «Програмна інженерія». Медалісти та переможці шкільних олімпіад в спішному порядку несуть туди документи. Такого напливу олімпіадників не бачив жоден інший факультет Вишки.[45]

  З'явилися два нових сервісу Яндекс. Місто і Яндекс. Майстер. Перший допомагає знайти і вибрати відповідну організацію, а другий — вирішувати побутові проблеми. Вийшов новинний мобільний додаток.[45]

  У жовтні 2015 року Яндекс та Microsoft домовилися про співправцю — Яндекс став стартовою сторінкою і пошуком за замовчуванням у браузерах Microsoft Edge та Internet Explorer на пристроях, що працюють на Windows 10.[46]

  2017 рік[ред. | ред. код]

  Наказом № 133/2017 від 15 травня 2017 року Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО України від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» яким заборонив інтернет-провайдерам надавати послуги з доступу користувачам мережі інтернет до низки російських інформаційних ресурсів та порталів, зокрема, й соціальних мереж ВКонтакте і Одноклассники та порталів Яндекс і Mail.ru[47][48].

  Внаслідок проведених наприкінці травня 2017 року обшуків в офісах компанії Яндекс Служба безпеки України встановила, що менеджмент компанії незаконно збирав, накопичував та передавав до Росії персональні дані українців. Це були особисті дані, інформація про рід занять, спосіб життя, місця перебування, проживання, роботи, дозвілля, джерела та розміри доходів, номери телефонів, електронних адрес та акаунтів у соціальних мережах. Також задокументовано факти, коли серед громадян, про яких до РФ передавалася інформація, є співробітники правоохоронних та спеціальних органів, військовослужбовці ЗСУ, інших підрозділів, які беруть участь в АТО на сході України, працівники органів державної влади та управління. За інформацією СБУ, інформацію передавали спеціальним службам РФ для планування, організації та проведення розвідувальних, диверсійних, інформаційно-підривних операцій в нашій країні на шкоду суверенітету України, територіальній цілісності та недоторканості[49].

  Яндекс в Україні[ред. | ред. код]

  У вересні 2005 року Яндекс прийшов до України: з'явився www.yandex.ua з пошуком по українських сайтах та українською морфологією, національними новинами, курсами валют, телепрограмою та погодою. Керівником українського представництва Яндекса став Сергій Петренко.

  10 лютого 2006 року зареєстровано компанію «Яндекс. Україна». Перший український офіс було відкрито в Одесі.

  У березні 2006-го Яндекс відкрив другий офіс в Україні — в Сімферополі. Приблизно у той же час в Яндекс. Новинах уперше з'явилися окремі стрічки новин для декількох великих українських міст. Уже влітку на Яндекс.Маркеті з'явилися перші українські магазини, а восени запущено Яндекс.Карти для України.

  У 2007 Яндекс відкрив третій офіс в Україні — у Києві. У вересні інтерфейс пошуку на www.yandex.ua було перекладено українською мовою. Тоді ж Яндекс почав приймати платежі безпосередньо від українських рекламодавців. У жовтні з'явилися адреси електронної пошти в домені @yandex.ua.

  У Яндекс.Директі з'явилася можливість складати оголошення українською мовою і розміщувати їх за відповідними запитами. Інтерфейс Директа також перекладено українською.

  2008 року в Україні запущено Яндекс.Затори, спочатку лише для Києва, а пізніше по всій країні. Восени 2008 року головна сторінка Яндекса стала доступна українською.

  У 2010 на Яндекс. Картах з'явилися панорами українських міст, першим містом був Київ. У 2011 до нього додалися ще 11 населених пунктів, зокрема Дніпропетровськ, Донецьк, Івано-Франківськ, Львів, Одеса, Ужгород, Харків і Чернівці[50]. У травні 2012 року на сервісі з'явилися панорами стадіонів-учасників Євро-2012[51]. Станом на вересень 2016 року на Яндекс. Картах є панорами близько 80 українських міст та курортів[52].

  Улітку 2010-го Яндекс запустив новий алгоритм пошуку — «Полтава». Відтоді під час відповіді на геозалежні запити з України пошук віддає перевагу ресурсам з того ж регіону, що й користувач.

  У червні 2011 року Яндекс запустив спільну акцію з мобільним оператором «Київстар». Завдяки їй абоненти «Київстару» можуть користуватися мобільними Яндекс. Картами та при цьому не платити за трафік. З 2015 року акцію розповсюджено й на мобільну Яндекс. Музику. З липня 2013-го акція для картографічних програм Яндекса діє для передплатних абонентів МТС[53]. З 2016 року акція на трафік у програмах Яндекса діє для абонентів lifecell.

  Із початку 2012 року на Яндекс. Картах доступні маршрути громадського транспорту. Першим містом, де можна будувати маршрути, став Київ[54], незабаром додалися Донецьк, Львів, Одеса та Харків[55]. Станом на 2016 на сервісі можна будувати маршрути у більш ніж 30 українських містах[56].

  У березні 2012 року вийшов Яндекс.Навігатор — безкоштовна мобільна програма з маршрутизацією по Україні та Росії, доступна для iOS і Android. Версію українською мовою випущено в листопаді 2012-го[57]. Станом на 2016 рік Яндекс. Навігатором користується кожний восьмий український водій[58].

  У листопаді 2012 року вийшла українська версія Яндекс.Браузера з підказками українською[59].

  У 2013 році Яндекс запустив сервіс підготовки до ЗНО[60]. На сервісі Яндекс.ЗНО розміщено онлайн-тести з офіційними варіантами завдань ЗНО попередніх років з усіх предметів, із яких проводиться тестування. У 2014 році сервіс Яндекс.ЗНО доповнено тестами для моніторингу якості загальної середньої освіти[61]. У 2015 році на сервісі розміщено тести ДПА[62].

  В 2015 році в Україні з'явився сервіс Яндекс. Заправки.[63]

  В 2016 році в Україні запущено Яндекс. Клавіатуру — віртуальну клавіатуру для смартфонів.[64] У серпні 2016 року Яндекс оголосив про зйомки панорам Києва з Дніпра.[65]

  Блокування[ред. | ред. код]

  В травні 2017 року доступ до усіх сервісів Яндексу в Україні було заборонено указом Президента України.[66] у зв'язку з загрозами в галузі інформаційної безпеки.

  Внаслідок проведених наприкінці травня 2017 року обшуків в офісах компанії Яндекс Служба безпеки України встановила, що менеджмент компанії незаконно збирав, накопичував та передавав до Росії персональні дані українців. Це були особисті дані, інформація про рід занять, спосіб життя, місця перебування, проживання, роботи, дозвілля, джерела та розміри доходів, номери телефонів, електронних адрес та акаунтів у соціальних мережах. Також задокументовано факти, коли серед громадян, про яких до РФ передавалася інформація, є співробітники правоохоронних та спеціальних органів, військовослужбовці ЗСУ, інших підрозділів, які беруть участь в АТО на сході України, працівники органів державної влади та управління. За інформацією СБУ, інформацію передавали спеціальним службам РФ для планування, організації та проведення розвідувальних, диверсійних, інформаційно-підривних операцій в нашій країні на шкоду суверенітетові України, територіальній цілісності та недоторканості[49][67].

  Глава СБУ Василь Грицак заявив, що під час обшуків в офісах Яндекс. Україна правоохоронці знайшли багато цікавого, пов'язаного з країною-агресором Росією:[68]

  « На жаль, я не маю права розголошувати дані досудового розслідування... Але ми там знайшли багато чого цікаво, і повірте, це цікаве пов'язане з Росією «

  Після цього «Яндекс» вирішила закрити свої офіси в Україні.[15]

  Сервіси[ред. | ред. код]

  Основні[ред. | ред. код]

  Яндекс.Пошук[ред. | ред. код]

  Пошук в Яндексі здійснюється в тому числі серед зображень, відео, у блогах, в оголошеннях про продаж автомобілів тощо. Відмінністю Яндекса можна вважати алгоритм його пошуку — він сконструйований на морфологічній системі російської мови. Крім стандартних файлів HTML шукає також у файлах формату PDF (Adobe Acrobat), RTF (Rich Text Format), DOC (Microsoft Word), XLS (Microsoft Excel), PPT (Microsoft Power Point), SWF (Macromedia Flash), а також індексує формат RSS.

  Яндекс.Пошта[ред. | ред. код]

  Безкоштовний сервіс електронної пошти.

  Яндекс.Диск[ред. | ред. код]

  Хмарний сервіс, що дозволяє користувачам зберігати свої дані на серверах в хмарі та передавати їх іншим користувачам.

  Інші[ред. | ред. код]

  Цікаві факти[ред. | ред. код]

  Яндекс тісно співпрацює з владою РФ[69][70]. Це може бути використано проти України (і українських користувачів), враховуючи російсько-українську війну з 2014 року.

  Критика[ред. | ред. код]

  «Яндекс.Новини» критикуються за просування маніпуляцій та фейків.[71]

  На думку волонтерів Інформнапалм, група компаній Яндекс підконтрольна Кремлю, здійснює витратну і економічно невиправдану експансію в Україні, та становить надзвичайно високу загрозу національній безпеці країни. Так, наприклад, 2009 року Яндекс продав за 1 євро державному «Сбербанку Росії» одну «золоту акцію», яка дає широкі повноваження щодо контролю за пакетами акцій підприємства. При цьому, частка «Сбербанка Росії» в системі «Яндекс. Гроші» сягає 75 %[72].

  Яндекс.Пошук видає чимало реклами потенційно небезпечних ресурсів.[73]

  27 квітня 2020 року Яндекс видаляв об'єктивні і показував негативні матеріали про російського опозиціонера Олексія Навального у своїх сервісах («Яндекс.Відео», «Яндекс.Новини» та «Яндекс. Кью»). Після розголосу, Яндекс назвав цю ситуацію «тимчасовим експериментом» і почав показувати Навального нейтральніше.[74][75][76]

  Див. також[ред. | ред. код]

  Виноски[ред. | ред. код]

  1. http://sec.gov/Archives/edgar/data/1513845/000104746911004772/a2203977zf-1a.htm#co46101_selected_consolidated_financial_data
  2. а б в Yandex Announces Fourth Quarter and Full-Year 2020 Financial ResultsYandex, 2021. — P. 23.
  3. Вакансии. Яндекс. . Quote: «Яндекс. О компании»
  4. https://cve.mitre.org/cve/request_id.html#cna_participants
  5. yandex.ru Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa. www.alexa.com (англійською). Процитовано 27 листопада 2020. 
  6. Yandex Valued at $8 Billion as IPO Prices Above Range. Bloomberg.com (англійською). 24 травня 2011. Процитовано 27 листопада 2020. 
  7. Сервіси Яндекс. Яндекс (російською). Процитовано 27 листопада 2020. 
  8. Yandex NV (YNDX.O) (en). Reuters. Процитовано 2015-02-21. 
  9. Яндекс на улице Льва Толстого, дом 16. О компании. Адреса и телефоны
  10. Информация об офисе в Симферополе
  11. Компания Яндекс — Контакты. Яндекс (російською). 
  12. http://company.yandex.ru/contacts/minsk/ (http://it.tut.by/278386)
  13. «Яндекс» сел по-турецки
  14. Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року. president.gov.ua. 28 квітня 2017. 
  15. а б «Яндекс» закриває офіси в Україні. hromadske.ua. 1 червня 2017. 
  16. История Яндекса — Компания Яндекс
  17. О Яндексе. Предыстория. Официальный сайт.
  18. а б Команда с «ненулевой суммой» «Эксперт» № 25 (519)/03 июл 2006
  19. «Библейский компьютерный справочник», демонстрационная версия Архівовано 14 червень 2013 у Wayback Machine..
  20. Запущена нова пошукова машина Яndex-Web Архівовано 25 травень 2009 у Wayback Machine. Яндекс. Новости Компании, 1997
  21. История Yandex.Ru Яндекс. История
  22. а б История Yandex.Ru
  23. Чистий прибурок «Яндекса» виріс на 64 % 2013 року
  24. а б «Яндекс» обігнав Microsoft за кількістю пошукових запитів[недоступне посилання з серпня 2019]
  25. «Яндекс» вийшов на 4-е місце серед глобальних пошукачів[недоступне посилання з серпня 2019]
  26. Кількість запитів в день[недоступне посилання з серпня 2019]
  27. Нові і йдуть слова у пошуку
  28. «Яндекс» — найбільше медіа країни в цьому році[недоступне посилання з серпня 2019]
  29. «Яндекс» обігнав Перший канал по аудиторії
  30. Apple визнала «Яндекс»[недоступне посилання з серпня 2019]
  31. Екскурсія по «Дубліну»[недоступне посилання з серпня 2019]
  32. Як «Яндекс» бореться проти «продажних» посилань[недоступне посилання з серпня 2019]
  33. Яндекс, роботи і Сибір — як ми зробили систему пошуку по завантаженого зображення
  34. «Яндекс.Диск» став нескінченним і платним[недоступне посилання з серпня 2019]
  35. «Рунет сьогодні» від 14 жовтня 2013 року
  36. Яндекс.Гроші запустили сервіс міських платежів
  37. «Рунет сьогодні» від 18 листопада 2013 року
  38. «Рунет сьогодні» з Максимом Спиридоновим. Випуск 123
  39. «Яндекс» купив kinopoisk.ru за $80 млн[недоступне посилання з серпня 2019]
  40. Прес-релізи Яндекса за 2013 рік
  41. Зйомки художнього фільму «Стартап» завершено![недоступне посилання з серпня 2019]
  42. а б в Іллю Сегаловича відключили від апарату життєзабезпечення[недоступне посилання з серпня 2019]
  43. «Яндекс» може зайнятися розшифровкою генома людини
  44. Волож іде з посади директора російського сегменту «Яндекса»
  45. а б в Компанія Яндекс — Історія 2014
  46. Блог Яндекс.України. 
  47. Порошенко підписав наказ про заборону "Яндекс", "Вконтакте" й "Одноклассники". День. 16 травня, 2017. 
  48. Олег Дмитренко (17 Травня 2017). Указ про блокування ВКонтакте, Яндекс та Mail.Ru опубліковано, і він набрав чинності. Watcher. 
  49. а б Результати обшуків в офісах "Яндекс": менеджмент незаконно передавав в РФ персональні дані українців – відео. 5 канал. 29 травня 2017. 
  50. [1]
  51. [2]
  52. Яндекс. Карти
  53. [3]
  54. [4]
  55. [5]
  56. [6]
  57. [7]
  58. Doroga.ua. 
  59. [8]
  60. [9]
  61. [10]
  62. Блог Яндекс.України. 
  63. Блог Яндекс.України. 
  64. Блог Яндекс.України. 
  65. Блог Яндекс.України. 
  66. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №133/2017 — Офіційне інтернет-представництво Президента України. Офіційне інтернет-представництво Президента України. Процитовано 2017-05-17. 
  67. СБУ звинуватила "Яндекс. Україна" в передачі Росії персональних даних українців - новини Еспресо TV | Україна. espreso.tv. 29 травня 2017. Процитовано 2020-11-27. 
  68. СБУ: В офісах Яндекса знайшли багато цікавого, пов'язаного з РФ. ЛІГА.net. 1 червня 2017. 
  69. «Ведомости»: «Яндекс» согласовал с Кремлем новую структуру управления компанией. Медиазона (російською). 
  70. Lavrenyuk, Yaroslava (2019-06-07). «Яндекс» узгодив із ФСБ питання щодо передачі ключів шифрування. StopFake. Процитовано 2020-11-25. 
  71. InterNYET: A History Of The Russian Internet | Episode #6. Настоящее время (телеканал) YouTube (російською). 
  72. Гібридні війни: прихована загроза Яндекса (Інфографіка). InformNapalm. 27 квітня 2017. 
  73. Яндекс помогает распространять вредоносное ПО?. habr.com (російською). 20 лютого 2020. 
  74. «Яндекс» «в рамках эксперимента» выделял негативные публикации о Навальном. www.znak.com (російською). Процитовано 2020-11-24. 
  75. «Яндекс» выделял в результатах поиска негативные статьи о Навальном; компания назвала это «экспериментом». Медиазона (ru). Процитовано 2020-11-24. 
  76. Навальный попросил "Яндекс" объясниться | DW | 28.04.2020. DW.COM (російською). 

  Посилання[ред. | ред. код]