Метеоризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Метеори́зм (від грец. μετεωρισμός  — підняття вверх або здуття живота) — надлишкове скупчення газу в кишечнику. Проявляється здуттям живота, обдиманням, що розпирає болем у животі, можливо рясне (вибухове) виділенням великої кількості травних газів.

В нормі, в кишковику дорослої людини міститься близько 200 мл різних газів, в їх число входять: азот 11-92%, вуглекислий газ до 50%, кисень до 11%, водень до 10%, метан до 60%, сірководень до 30%, аміак та ін.

Неприємний стан проявляється відрижкою, гикавкою, відчуттям важкості, розпирання в животі, нападами перейм, що зникають після відходження газів. Іноді проноси перемежовуються запорами.

Можливий розвиток і в результаті підвищеного заковтування повітря при їжі (аерофагія).

Причини[ред. | ред. код]

Залежно від причини метеоризм можна підрозділити на:

 • аліментарний метеоризм — виникає внаслідок вживання продуктів, процес травлення яких супроводжується підвищеним виділенням газів в кишці (це продукти, що містять підвищену кількість грубої клітковини, целюлози, пектину, геміцеллюлози та інш, а також газовані напої, продукти, що викликають бродильні процеси, квас, пиво, в яких самостійно відбувається бродіння в результаті ферментативних процесів)
 • дигестивний метеоризм — є наслідком порушення процесів травлення: при ферментативній недостатності, розладах всмоктування, порушеннях ентерогепатичної циркуляції жовчних кислот
 • дисбіотичний метеоризм — розвивається внаслідок порушення складу мікрофлори в товстій кишці
 • механічний метеоризм — наслідок механічних порушень евакуаторної функції шлунково-кишкового тракту, які призводять до порушень пасажу, — спайок, стенозів, пухлин; в даних випадках він часто має локальний характер
 • динамічний метеоризм — виникає внаслідок порушення рухової функції шлунково-кишкового тракту, при цьому явно підвищеної кількості газу зміненого складу може не бути, але його транзит по кишковику уповільнений, цей варіант можливий при парезі кишковика в післяопераційному періоді, інотоксикації, перитоніті, після ваготомії, а також при синдромі подразненої кишки, що супроводжується порушенням моторики та координованості діяльності різних відділів кишковика; до динамічного можна віднести і метеоризм, що виникає при деяких варіантах аномалій будови і положення товстої кишки
 • циркуляторний метеоризм — є наслідком порушення місцевого або загального кровообігу — ішемічні коліти, венозний застій у великому колі кровообігу, портальна гіпертензія
 • психогенний метеоризм — в основі лежать порушення моторної і евакуаторної функцій кишковика
 • висотний метеоризм — розвивається внаслідок зниження атмосферного тиску при підйомі на висоту, коли гази розширюються, і відносний парціальний тиск їх збільшується.
 • Аерофагія - надмірне ковтання повітря з наступним надходженням його в шлунок та кишки.
 • істеричний метеоризм - може виникнути внаслідок складних нервових механізмів.

Лікування[ред. | ред. код]

Хворим з метеоризмом призначають дієту з обмеженою кількістю вуглеводів та кислих напоїв. Забороняється вживати свіжий хліб, свіжі борошняні вироби, солодощі (мед, цукерки та ін.), пиво, квас, обмежують горох, боби, квасолю, капусту, картоплю.

З лікувальних засобів призначають активоване вугілля, або карболен (по 0,5 - 1 г 3 - 4 рази на день), вітрогінні (ромашку, кріп). Якщо ці заходи не допомогли або їх призначати протипоказано, то тоді застосовують газовідвідні трубки.

Надягають гумові рукавички. Кінець трубки змащують вазеліновою олією, повільно вводять хворому в пряму кишку на глибину 20 - 30 см, хворого перевертають на спину, підкладають під сідниці судно, обгорнуте пелюшкою і на третину заповнине водою. Другий кінець трубки опускають в судно. Після відходження газів трубку витягують з прямої кишки. Ділянку заднього проходу витирають зволоженою серветкою, а у випадку подразнення змащують вазеліновою олією, дитячим кремом. Газовівідну трубку занурюють в 1% розчин хлораміну, потім кип'ятять протягом 15 хв. (щоб простерилізувати).

Треба пам'ятати, що газовідвідну трубку можна вводити хворому декілька разів протягом доби через певні проміжки часу. Одномоментно газовідвідна трубка може знаходитися в прямій кишці не більше 2 год.

Принцип лікування метеоризму:

 1. корекція дієти
 2. лікування захворювань, що викликали метеоризм
 3. відновлення рухових порушень (шляхом призначення прокінетиків)
 4. лікування порушень біоценозу кишковика (біопрепарати)
 5. видалення нагромаджених газів з просвіту кишки.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Нетяжко В. З., Сьоміна А. Г., Присяжнюк М. С. - Загальний та спеціальний догляд за хворими. - К.: Здоров'я, 1993. - 304 с.

Джерела[ред. | ред. код]