Мисаїл (Пструч)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мисаїл (Пструч)
Митрополит Мисаїл (Пструч)
1475 — 1480-й Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі
1475 — 1480
Церква: Константинопольська православна церква
Попередник: Митрополит Григорій II
Наступник: Митрополит Спиридон
 
Діяльність: священник
Смерть: 1480(1480)
Київ

Мисаї́л Пстру́ч — церковний діяч другої половини XV ст., Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси (1474—1480). Патріархом не затверджений.

Біографія[ред. | ред. код]

Походив з Рюриковичів, а саме від однієї з гілок князів Бабичів -з князів Друцьких-Соколинських. У 1445—1474 — архієпископ Смоленський.

По смерті митрополита Григорія ІІ Болгариновича собор українських єпископів вибрав митрополитом Мисаїла (Пструча), при цьому прохання про затвердження на митрополію надіслали не до Константинополя, а передали через папського легата Антоніо Бонумбре до папи римського, взоруючись на прецедент із митрополитом Григорієм, якого прислав на Русь також папа. На жаль, із невідомих причин відповіді з Риму не було (вочевидь, листа в Римі не отримали), що й стало поштовхом звернутися з новим листом до папи Сикста IV., який дійшов до нас під назвою «Послання Мисаїла». В ньому, серед іншого, прохали, щоб папа, в дусі Флорентійського собору, захистив православних Київської митрополії від кривд із боку латинського духовенства. При цьому Мисаїл надалі застосовує щодо себе в листі від 1476 р. титул «елект на митрополію», отже без посвячення з Риму митрополитом себе не вважав і до Константинополя по затвердження не звертався. Правив Київською митрополією до 1480 року. Його вважають можливим автором Літопису за 1254—1425 рр.

«Послання Мисаїла» від 1476 р. також підписали князь Михайло Олелькович, князь Федір Більський, князь Дмитро В'яземський, Іван Ходкевич, Іван Солтан (якого часто плутали з одним із наступних митрополитів Йосифом Солтаном) та інші видатні діячі того часу.

Того ж 1476 року Константинопольський патріарх прислав свого ставленика на митрополита Спиридона (Сатану). Проте його було заарештовано польською владою та не допущено до управління церквою. Після втечі з Речі Посполитої Спиридон подався в Московію, однак і там його не прийняли, а запроторили до монастиря.

Попередник: Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси
14741480
Наступник:
Григорій II Болгаринович Симеон

Джерела та література[ред. | ред. код]