Григорій II Болгаринович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Григорій II Болгаринович
Митрополит Григорій II Болгаринович
1458 — 1473-й Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі
1458 — 1473
Церква: Константинопольська православна церква
Попередник: Митрополит Іона
Наступник: Митрополит Мисаїл
 
Смерть: 1473(1473)
Київ

Григо́рій ІІМитрополит Київський, Галицький та всієї Руси (1458-1473).

Григорій II за походженням був болгарин. У Москву прибув 1435 року в сані протодиякона. 1444 року переїхав у Рим, де проживав до 1452 року. Потім прибув до Константинополя і був призначений ігуменом монастиря на честь святого Димитрія.

Після Флорентійської унії Московська Церква не визнала її. У 1448 році Собор московських єпископів, «по повеленію государя», без погодження з Константинопольським патріархом, поставив на митрополита Київського Іону. Ця подія вважається початком окремішності Московської церкви.

На відміну від Москви, в Києві Флорентійську унію сприйняли нейтрально, й митрополит Ісидор пробув митрополитом Київським до 1458 року.

1458 року Константинопольський патріарх Григорій III (Мамма) провів реорганізацію Київської митрополії. А новому митрополиту Григорію ІІ, патріарх надав новий титул – Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси. Цей титул глави Київської митрополії носили до приєднання Київської церкви до московського патріархату 1686 року.

Проти поділу активно виступили великий князь московський й митрополит. Вони засилали до єпископів посланців з просьбами та погрозами, але нічого не добилися. У зв’язку з цим митрополит Іона наприкінці 1459 року скликав у Москві Собор московських єпископів, який підтвердив, що «відбувся поділ Ближніх Церков Московської й Київської, який наносить шкоду усьому Православ'ю». Учасники Собору вирішили бути «невідступними від Святої Церкви Московської».

Митрополит Іона, який помер у 1461 році, був останнім митрополитом у Москві, що мав титул «Київського і всія Русі». Його наступники на кафедрі вже називалися «Московський і всія Русі». Новий митрополит Феодосій був поставлений без дозволу й благословення Константинопольського патріарха.

Після того як Флорентійська унія фактично перестала діяти, Митрополит Григорій ІІ вийшов із унії і був прийнятий (1470 року) православним Патріархом Константинопольським Діонісієм I.

Помер на початку 1474 року в Новгородку.

Джерела[ред.ред. код]

Попередник: Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси
14581473
Наступник:
Ісидор Мисаїл Пструч
Спиридон