Могила невідомого солдата

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Могила невідомого солдата в Києві
Могила невідомого солдата в Італії, під статуєю богині Роми, у Вітторіано, Рим. Згори можна побачити статую вершника Віктора Емануїла II, першого короля об'єднаної Італії

Могила невідомого солдата — пам'ятник, присвячений загиблим воїнам. Могила може бути як символічною (кенотафом), так і справжнім похованням.

Історія[ред. | ред. код]

Ймовірно першим меморіалом такого типу був Landsoldaten, споруджений в 1858 року в Данії. В 1866 році в США був поставлений пам'ятник невідомим загиблим у громадянській війні.

Сучасна тенденція розпочалася в Сполученому Королівстві в 1920 році з поховання невідомого воїна як пам'ять про всіх загиблих у Першій світовій війні у Вестмінстерському абатстві. За труною у абатство йшов король Георг V. Її супроводжувала також почесна варта із сотні кавалерів ордена Хрест Вікторії[1].

Звичай поширився і вкорінився. Вже в 1921 році Франція спорудила могилу невідому солдату під Тріумфальною аркою в Парижі.

В Радянському Союзі на пам'ять про солдатів, які загинули в Другій світовій війні поставлено могили невідомому солдату майже в кожному місті. Зазвичай елементом таких пам'ятників є вічний вогонь.

В Україні в багатьох містах і селах насипані могили січовим стрільцям.

Існує також традиція[джерело?] ставити пам'ятники чужоземним солдатам, які полягли на території країни. Серед прикладів — Рьйодзен Каннон у Кіото, пам'ятник радянському солдату в Трептов Парку.

День Невідомого солдата святкується 3 грудня, починаючи з 1966 року. Присвячується загиблим та зниклим безвісти солдатам, імена яких до сих пір залишаються невідомими.[2]

Причини появи[ред. | ред. код]

Могила невідомого солдата це феномен Нового часу та сучасної культури. В давнину ідея могили невідомої людини невідома. Однією з точок зору щодо виникнення подібних могил є неможливість визначення імен похованих.

Більш обґрунтованою видається точка зору, що справа не в цьому. Розвиток економіки в 19 сторіччі та поява масових армій призвели до воєнних конфліктів небувалого раніше розмаху. Причому, на відміну від воєн минулого, тепер воювали не відносно нечисленні професіонали чи підневільні ректрути, а мобілізовані громадяни та солдати строкової служби, тобто «озброєний народ». Величезні втрати нових воєн, які зачіпали найширші верстви суспільства, з одного боку робили неможливим індивідуальне суспільне увічнення загиблих, а з іншого боку вимагали пояснення та виправдання. Загиблих було надміру багато аби згадувати усіх, а демократизація не дозволяла обмежуватися іменами окремих воєначальників чи героїв. Могили невідомого солдата — це свідомі пам'ятники не комусь конкретному, а усім своїм загиблим. Це втілення патріотичної пам'яті про військові конфлікти. Саме тому подібні пам'ятники в усьому світі шануються на державному (суспільному) рівні, а їх відвідування та вшанування нерідко об'єднує навіть протилежні політичні сили.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Опис на вебсайті Вестмінстерського абатства. Архів оригіналу за 1 липня 2007. Процитовано 12 листопада 2008. 
  2. День Невідомого солдата. Традиції. Архів оригіналу за 26 червня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]