Тріумфальна арка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Арка Тіта (Рим)

Тріумфальна арка — монументальне оформлення проїзду або урочиста споруда на честь військових перемог і знаменних подій, на честь видатної особи чи події. Брама з одним або трьома арочними отворами, прикрашена скульптурами і написами.

Генеза[ред.ред. код]

Тріумфальні арки почали споруджувати у Стародавньому Римі для вшанування полководців, вони призначалися для церемонії урочистого в'їзду переможця: арки Тіта (81), Септімія Севера (203), Костянтина (315); згодом, у Новий час, в багатьох європейських країнах тріумфальні арки зводилися для демонстрації військової доблесті, як пам'ятники прославленим захисникам Батьківщини.

За принципом римських побудовані арки в Парижі на площі Каррузель (1806)  і на площі Зірки (Шарля де Голля).

Призначалася для проходження під центральним прогоном урочистого маршу військових загонів, які здобули перемогу над супротивником.

Архітектоніка[ред.ред. код]

Як правило, тріумфальні арки мають три симетричні пройми (рідше один) завершуються антаблементом і аттиком; прикрашаються скульптурою і пам'ятними написами.

Монументальна брама з одним або трьома арковими проймами, перекритими півциркульними склепіннями, пілонами, що збагачувались колонами, пілястрами і нішами зі статуями, звичайно завершувалась повним антаблементом і аттиком зі скульптурною групою.

Визначні арки[ред.ред. код]

  • Україна: Кам'янець-Подільська Тріумфальна арка
  • Західна Європа: Тіта і Костянтина — в Римі, Траяна — в Анконі, Адріана — в Афінах, арки в Оранжі і Реймсі (Франція), Тріумфальна арка (Париж) — в Парижі.
  • Африка: Тібесси та Тімгада — в Алжирі,
  • Росія: тріумфальна арка в Ленінграді, збудована 1833 року архітектром В. П. Стасовим на відзначення перемоги Росії у війні 1812—14 («Ярвська тріумфальна брама»).

Відомі тріумфальні арки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]