Музей археології Батурина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Музей археології Батурина Pictogram infobox palace.png
Музей археології Батурина (Воскресенська церковно-парафіяльна школа).jpg
Тип музей
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна: Батурин
Адреса вул. Партизанська, 10
Таксофон +380 4635 48 5 83
Відкрито щодня без перерв
Закрито упродовж листопада-березня - у понеділок
Режим роботи 9:00 — 18:00
Вартість (станом на січень 2018 року)
Дорослі: 15 грн.
Пільгові категорії: 10 грн.
Екскурсія:
для дорослих - від 150 грн. з групи
для учнів та студентів - від 100 грн. з групи
Відвідувачі 15 тис. в рік
Куратор Національний історико-культурний заповідник "Гетьманська столиця"
Сайт baturin-capital.gov.ua

Музей археології Батурина — музейний об'єкт Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» у місті Батурин Бахмацького району Чернігівської області.

Приміщення[ред. | ред. код]

Музей розташований в пам'ятці архітектури місцевого значення — Воскресенській церковно-парафіяльній школі (1904 р.), спорудженій у комплексі з Восресенською церквою - усипальницею гетьмана Кирила Розумовського в історичному середмісті Батурина.

Будівля прямокутна у плані, одноповерхова, цегляна. Архітектор невідомий.

За час існування споруда використовувалася як приміщення церковнопарафіяльної школи та дитячого садка.

В 2005 р. прийнята на баланс заповідника «Гетьманська столиця»[1].

Реставрація пам'ятки тривала у 2005—2008 рр.

Історія музею[ред. | ред. код]

Відкриття Музею археології Батурина відбулося 22 січня 2009 р., в День соборності України, Президентом Віктором Ющенком.

Експозиція[ред. | ред. код]

Тематика музею охоплює значний проміжок часу — від появи перших людей на теренах Батурина і до загибелі міста 2(13) листопада 1708 р.

Експозиція Музею археології Батурина побудована в трьох тематичних напрямках: «Батурин стародавній», «Батурин козацької доби», «Батурин — гетьманська резиденція».

В залі «Батурин стародавній» Ви можете побачити кістки мамонтів і інших прадавніх тварин, які ще 10 тис. років тому ходили по нашій землі, кам'яні знаряддя праці періоду неоліту, велику кількість прикрас часів Київської Русі, які так любили носити жінки.

Експозиція «Батурин козацької доби» присвячена литовсько-польському та козацькому періодам історії Батурина, охоплює час з ХІV ст. до 1669 р. Тут представлені вироби місцевих ремісників, козацькі похідні та ужиткові речі, копії документів та мап того часу, що всебічно характеризують історію Батурина козацького періоду. Унікальними експонатами в експозиції є лицарський пояс з посрібленням, срібний талер 1622 р., козацький чобіт, повстанська зброя та інші не менш цікаві речі. Тут представлені дерев'яні колоди, яким вже більше 300-х років, що були знайдені під час розкопок рову Цитаделі Батуринської фортеці, .

Експозиція «Батурин — гетьманська резиденція» присвячена найяскравішому, гетьманському періоду в історії Батурина. З 1669 по 1708 рр. місто було резиденцією гетьманів Д.Ігнатовича, І.Самойловича, І.Мазепи та центром політичного, економічного і культурного життя Гетьманщини.

Гетьманська столиця на піку свого злету була повністю знищена російською армією під командуванням О. Меншикова 2(13) листопада 1708 р. Уособленням трагедії 1708 року стала обпалена ікона Богоматері з Немовлям на мідній пластині зі слідами позолоти роботи майстрів Києво-Печерської Лаври кінця XVII ст., що лежала у могилі літньої жінки з розтрощеним черепом. Промовистими свідками трагедії є уламок гармати-мортири, що стояла на мурах фортеці та уламок церковного дзвону. Тема знищення Батурина не залишає байдужими і сучасних митців. Андрій Івахненко та Микола Данченко передали цю моторошну картину у своїх художніх творах.

Завдяки планомірним щорічним розкопкам Музей археології Батурина продовжує поповнюватися раритетними знахідками. В музеї організовуються тимчасові виставки, проводяться тематичні заняття для учнівської молоді, лекції.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Олефіренко Н. Відкриття Музею археології Батурина // Слово «Гетьманської столиці» — № 5 (12), вересень-жовтень 2008. — с.6.
  • Саєнко Н. Музей археології Батурина: Брошура Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». — Чернігів: Видавництво «Домінант» — 11 с.

Посилання[ред. | ред. код]