Мухомор зелений

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мухомор зелений (Поганка бліда)
Amanita phalloides 1.JPG
Біологічна класифікація
Царство: Гриби (Fungi)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Homobasidiomycetae
Підклас: Hymenomycetes
Порядок: Agaricales
Родина: Мухоморові (Amanitaceae)
Рід: Мухомор (Amanita)
Вид: Мухомор зелений
Біноміальна назва
Amanita phalloides
Vaill. ex (Fr.) Link, 1833
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Amanita phalloides
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Amanita phalloides
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 67723
MB: 178962
IF: 178962

Мухомор зелений, бліда поганка (Amanita phalloides (Vah1 ех Fr.) Secr.) — дуже отруйний гриб родини пластинникових (Agaricaceae). Місцева назва — гадючка, блекітниця, мухомор гадючий. З родини мухоморових — Amanitaceae.

Опис[ред.ред. код]

Шапка[ред.ред. код]

Шапка 4-10 см у діаметрі, напівсферична, згодом опуклорозпростерта, зеленувата, оливкувата, кольору бронзи, зрідка оливкувата-коричнювата, гола, з гладеньким плоским краєм, під впливом їдкого калію не змінюється.

Пластинки[ред.ред. код]

Пластинки білі.

Спори[ред.ред. код]

Спорова маса біла. Спори 8-10,5 Х 7-8 мкм, безбарвні, гладенькі, широкоовальні, майже кулясті, з великою флуоресцентною краплею.

Ніжка[ред.ред. код]

Ніжка 5-10 Х 0,8-2 см, донизу поступово потовщується, біла або оливкувата-мережчата, з порожниною, з широким, зверху гладеньким жовтуватим, з внутрішнього боку рубчастим білим кільцем, внизу з вільною, мішкуватою, з нерівним, лопатеподібним краєм білою піхвою. М'якуш білий, солодкий, спочатку без особливого запаху, пізніше з неприємним запахом.

Плодове тіло[ред.ред. код]

Плодове тіло шляпконіжечне, у молодому віці яйцевидне, повністю покрите плівкою. Капелюшок 5-15 см, оливкова, зеленувата або сіренька, від напівкулевидної до плоскої форми, з гладким краєм і волокнистої поверхнею.

М'якуш[ред.ред. код]

М'якуш білий, м'ясистий, не змінює колір при пошкодженні, зі слабко вираженим смаком і запахом.

Їстівність[ред.ред. код]

Смертельно отруйний гриб, який іноді помилково збирають замість печериць та зеленої сироїжки.

Ареал[ред.ред. код]

Росте мухомор зелений у листяних і мішаних лісах, під дубами, буками, часто під кущами ліщини; в окремі роки у великій кількості, у серпні — вересні, іноді з липня по жовтень включно. Поширений по всій Україні.

Застосування в медицині[ред.ред. код]

Використовують у гомеопатії проти холери. Мухомору зеленому властиві дуже отруйні речовини — аманітин, фалоїн, фалоїдин та інші.

ЛІКУВАННЯ при отруєні: Успіх лікування та надія на виживання постраждалих залежать від кількості спожитої поганки і своєчасного медичного втручання. Необхідне негайне транспортування постраждалого до лікарні для багаторазового промивання (лаважу) шлунково-кишкового тракту, щоб максимально обмежити поглинання токсинів, також вводять великі дози пеніциліну G (близько 1аж 2 млн. одиниць на кг маси тіла), котрий конкурентно витісняє аманітин зі зв'язаним сироватковим альбуміном. Також застосовують препарати, що захищають печінку — гепатопротектори у високих дозах (зазвичай sylamarín — 20 г на кг маси тіла на добу, як правило, в чотирьох окремих інфузіях). На ранніх етапах початку лікування отруєння можна видалити токсини із крові, і є надія на повне одужання. Тим не менш, при розвитку важкого отруєння і несвоєчасному початку лікування в більшості випадків захворювання закінчується серйозними наслідками для життя, такими як пошкодження печінки або/та нирок, іноді — летально. Лікування отруєння блідою поганкою коштує дуже дорого — більш ніж 8000 €.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]