Мігель де Ікаса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мігель де Іказа
Miguel de Icaza.jpg
Народився 1972(1972)
Мехіко, Мексика
Громадянство
(підданство)
Flag of Mexico.svg Мексика
Flag of the United States.svg США
Діяльність Розробник програмного забезпечення
Галузь Програміст[d]
Alma mater Національний Автономний Університет Мексики
Заклад Xamarin
Magnum opus GNOME і Mono
Нагороди
IMDb nm0208899
Сторінка в Інтернеті www.tirania.org/blog

Мігель де Ікаса (ісп. Miguel de Icaza, нар. 1972) — мексиканський програміст, прихильник вільного програмного забезпечення. Де Ікаса відомий насамперед як засновник проектів GNOME і Mono.

Біографія[ред. | ред. код]

Міґель де Ікаса народився в Мехіко. Батько — фізик, мати — біолог. Проходячи курс прикладної і обчислювальної математики в Національному Автономному Університеті Мехіко (UNAM), у віці 18 років приєднався до проекту GNU. Його першим внеском стала розробка файл-менеджера Midnight Commander. Також працював над ядром Linux і процесором електронних таблиць Gnumeric. Проте де Ікаса так і не здобув наукового ступеня в UNAM.

Влітку 1997 де Ікаса пройшов співбесіду в Microsoft для роботи в групі розробників Internet Explorer для UNIX, але не зміг отримати необхідну для переїзду в США візу H1-B через відсутність наукового ступеня. Пізніше, в 2001, Міґель де Ікаса заявив в інтерв'ю, що під час співбесіди він намагався переконати представників Microsoft в доцільності відкриття сирцевих кодів Internet Explorer ще до того, як Netscape відкрив сирці свого браузера.

У серпні того ж року Міґель де Ікаса разом з Федеріко Міною, своїм другом по навчанню в UNAM, заснував проект GNOME з метою створення повністю вільної робочого середовища для UNIX-подібних операційних систем. У 1999 разом з Нетом Фрідманом де Ікаса заснував компанію Ximian для розробки GNOME-орієнтованого ПЗ. У цій компанії стали працювати учасники проекту GNOME. У 2001 Ximian оголосив про початок робіт над Mono — проектом зі створення повноцінного втілення системи .NET на базі вільного програмного забезпечення. У серпні 2003 компанія Ximian була придбана корпорацією Novell. Засновники Ximian зайняли в Novell позиції віце-президентів з підтримки та проектування Linux-проектів.

Після поглинання Novell компанією Attachmate, у травні 2011 Міґель де Ікаса створив нову компанію Xamarin[1] для розробки та підтримки пов'язаних з Mono проектів, незалежно від холдингу Attachmate і приєднаних до нього підрозділів компанії Novell. І вже у липні 2011 створений у Attachmate підрозділ SUSE оголосив про укладення партнерської угоди з компанією Xamarin з метою продовження розвитку Mono[2], після звільнення з Attachmate команди розробників цього проекту. Угода передбачає надання компанії Xamarin безстрокової ліцензії на всю інтелектуальну власність і торгові марки, пов'язані з проектами «Mono», « MonoTouch», «Mono for Android» і «Mono Tools for Visual Studio».

Attachmate офіційно визнала Mono як незалежний відкритий проект, в розвиток якого вона не має наміру втручатися. Угода охоплює не тільки відкриту кодову базу Mono а й деякі закриті продукти. Таким чином, компанія Xamarin отримала можливість використовувати раніше створену в Novell кодову базу пов'язаних з Mono комерційних продуктів як основу для своїх рішень, а також право продавати від свого імені подібні продукти, включаючи програмні пакунки раніше поширювані компанією Novell. Крім того, компанії Xamarin делеговані операції, пов'язані з наданням для клієнтів SUSE технічної підтримки і випуском оновлень для всіх раніше випущених продуктів, заснованих на Mono.

Головною метою Xamarin є розвиток Mono для мобільних платформ. Зокрема, планується продовжити розвиток комерційних продуктів з реалізацією .NET для iPhone і Android (MonoTouch і MonoDroid). Як пріоритетні напрямки також згадується адаптація для мобільних платформ проекту Moonlight, в рамках якого розвивається вільна реалізація технології Silverlight.

Відзнаки[ред. | ред. код]

У 1999 Мігель де Ікаса був удостоєний премії FSF за просування вільного програмного забезпечення, а журнал «Technology Review» Массачусетського технологічного інституту назвав його «інноватором року». У вересні 2000 журнал Time включив Міґеля де Ікасу в сотню інноваторів XXI століття.

Інше[ред. | ред. код]

У 2001 де Ікаса зіграв камео у фільмах «Antitrust» і «The Code».

У 2003 він одружився на бразилійці Марії Лаурі

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]